kvalifikacije za SP 2018 slovenska nogometna reprezentanca Srečko Katanec Slovenija Škotska

​Kvalifikacije za SP 2018, 5. krog

Bleda Slovenija iz Glasgowa praznih rok

14

slovenska nogometna reprezentanca | Foto Reuters

Slovenska nogometna reprezentanca je doživela prvi poraz v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2018. Z 0:1 je izgubila v Glasgowu proti Škotski, potem ko je gol prejela v 88. minuti. Anglija je premagala Litvo, Slovaška pa Malto, tako da so Slovenci padli na tretje mesto v kvalifikacijski skupini F.

Slovenski nogometaši so v Glasgowu napovedovali boj za zmago, a na štadionu Hampden Park, na katerem se je zbralo nekaj več kot 30 tisoč navijačev, igrali zelo neambiciozno in slabo. Že v prvem polčasu so imeli Škoti veliko priložnosti, kar dvakrat so zatresli okvir vrat, a je Slovencem nekako uspelo oditi na polčas z rezultatom 0:0.

V drugem polčasu so Slovenci igrali nekoliko bolje, a so bili Škoti še vedno boljši in nato v 88. minuti prišli do gola, ki jim je prinesel tri točke. Zadel je rezervist Chris Martin. Škoti so zmagali zasluženo, saj so bili občutno boljši od Slovenije, kar potrjuje tudi statisika (16:4 streli na gol , 9:1 koti in 58:42% posest žoge).

Slovenija je zdaj padla na tretje mesto kvalifikacijske skupine F, z zmago nad Malto jo je prehitela Slovaška, in ima za vodilno Anglijo, ki je z 2:0 premagala Litvo, pet točk zaostanka. Pred Škotsko imajo Slovenci točko prednosti.

Nemci premagali Roberta Prosinečkega

V skupini C je vodilna Nemčija, ki je svetovna prvakinja, v Azerbajdžanu premagala reprezentanco, ki jo vodi nekdanji nogometaš Olimpije, legendarni Hrvat Robert Prosinečki, s 4:1. Severna Irska je z 2:0 premagala Norveško. Češka ni imela težav v San Marinu, premagala ga je s 6:0.

V skupini E je vodilna Poljska je zmagala v gosteh pri Črni gori in utrdila položaj. Danska in Romunija sta remizirali, medtem ko je Armenija doma z 2:0 odpravila Kazahstan.

Branilec Irske in Evertona Seamus Coleman bo zaradi dvojnega zloma noge počival zelo dolgo časa. | Foto: Reuters Branilec Irske in Evertona Seamus Coleman bo zaradi dvojnega zloma noge počival zelo dolgo časa. Foto: Reuters

Petek sta zaznamovala grozljiva poškodba in legendarni vratar

Že v petek je Srbija prišla do zmage v Gruziji s 3:1 v skupini D in zdaj vodi pred Irsko, ta je doma remizirala z Walesom z 0:0, tekmo pa je zaznamovala huda poškodba irskega branilca Seamusa Colemana. Avstrija je doma z 2:0 premagala Moldavijo.

V skupini G je vodilna Španija doma s 4:1 premagala Izrael. Italija je bila z 2:0 boljša od Albanije, na tej tekmi pa je poseben mejnik dosegel njen vratar Gianluigi Buffon, ki je odigral že 1000. tekmo v svoji profesionalni karieri nogometaša. Makedonija je s 3:9 zmagala v Liechtensteinu.

V skupini I je vodilna Hrvaška v Zagrebu dosegla pomembno zmago nad Ukrajino, odpravila jo je z 1:0. Turčija je bila boljša od Finske, medtem ko se je Islandija zelo namučila, da je prišla do zmage (2:1) na Kosovu.

Cristiano Ronaldo je dosegel že 70. zadetkov za portugalsko reprezentanco. | Foto: Reuters Cristiano Ronaldo je dosegel že 70. zadetkov za portugalsko reprezentanco. Foto: Reuters

Velik sobotni spodrsljaj Nizozemske in nov šov Cristiana Ronalda

V soboto si je v skupini A Nizozemska privoščila velik spodrsljaj in izgubila v Bolgariji z 0:2. Nizozemcem, ki jih ni bilo že na lanskoletnem evropskem prvenstvu, zdaj spet grozi, da ostanejo brez velikega tekmovanja. Francija vztraja na prvem mestu, tokrat je s 3:1 zmagala v Luksemburgu. Za ovratnik ji diha Švedska, ki je tokrat doma s 4:0 premagala Belorusijo.

V skupini B je še peto zmago zabeležila Švica, ki je z 1:0 premagala Latvijo. Takoj za njo je Portugalska, ki je tokrat s 3:0 doma premagala Madžarsko. Dva gola je dosegel najboljši nogometaš lanskega leta na svetu Cristiano Ronaldo, ki je zdaj že pri 70 reprezentančnih golih. Andora in Ferski otoki sta se razšla brez zmagovalca.

Skupina H je ponudila zmago Bosne in Hercegovine nad Gibraltarjem, s čimer so se Bosanci spet vmešali v igro za prvi dve mesti v skupini. Vodilna Belgija in Grčija sta v Bruslju namreč remizirala. Podobno velja tudi za Ciper in Estonijo.

Švedska : Belorusija 4:0 (1:0)
Forsberg 19./11-m., 49., Berg 57., Thelin 78.

Luksemburg : Francija 1:3 (1:2)
Joachim 32./11-m.; Giroud 28., 77., Griezmann 37./11-m.

Azerjbajdžan : Nemčija 1:4 (1:3)
Nazarov 31.; Schürrle 19., 81., Müller 36., Gomez 45.

San Marino : Češka 0:6 (0:5)
Barak 17., 24., Darida 19., 77., Gebreselassie 26., Krmencik 43.

Gruzija : Srbija 1:3 (1:1)
Katčarava 6.; Tadić 45./11-m., Mitrović 64., Gačinović 86.

Črna gora : Poljska 1:2 (0:1)
Mugosa 63.; Lewandowski 40., Piszczek 82.

Španija : Izrael 4:1 (2:0)
Silva 13., Vitolo 45.+1, Costa 51., Isco 88.; Refaelov 76.

Kosovo : Islandija 1:2 (0:2)
Nuhiu 53.; Sigurdarson 25., Sigurdsson 35./11-m.

1. Hrvaška 5 tekem – 13 točk
2. Islandija 5 – 10
3. Ukrajina 5 – 8
4. Turčija 5 – 8
5. Finska 5 – 1
6. Kosovo 5 - 1

Kvalifikacije za svetovno prvenstvo 2018, 5. krog skupine F. Štadion Hampden Park v Glasgowu, gledalcev kapaciteta 30.000. Sodnik: Björn Kuipers (Nizozemska).

Strelec: 1:0 Martin 88.

Začetni enajsterici:
Škotska (4-2-3-1):
Gordon; Tierney, Martin, Robertson, Mulgrew; Forrest, Armstrong, Brown, Morrison (od 82. Martin), Snodgrass 8od 75. Anya); Griffiths (od 49. Naismith). Selektor: Gordon Strachan.

Slovenija (4-3-3): Oblak; Jokić, Cesar, Samardžić, Al. Struna; Krhin; Kampl, Kurtić; Bezjak (od 58. Verbič), Birsa (od 69. Berić), Iličić. Selektor: Srečko Katanec.

Rumeni kartoni: Jokić 5. (Slovenija), Cesar 22. (Slovenija), Bezjak 55. (Slovenija), Birsa 62. (Slovenija).
---------------------------------------------

-Konec tekme! Slovenija je izgubila. Slovenci so, Slovaki so namreč pričakovano premagali Malto, v skupini F padli na tretje mesto. Za vodilno Anglijo imajo Slovenci zdaj pet točk zaostanka. Pred do danes skoraj povsem odpisano Škotsko ima Slovenija po novem le točko prednosti.

-88. minuta: GOL! Le nekaj trenutkov po menjavi je Škotska zadela. Domačine je v vodstvo s strelom znotraj kazenskega prostora popeljal rezervist Chris Martin.

-87. minuta: še zadnja menjava selektorja Slovenije. Z igrišča povratnik v izbrano vrsto Kevin Kampl. Nanj je pritekel Nik Omladič.

-85. minuta: še pet minut do konca. Bo Slovenija zdržala in Glasgow zapustila neporažena?

-78. minuta: še ena priložnost za Škote. Po levi strani je obrambi Slovenije pobegnil James Forrest in poizkusil podati v sredino, a je k sreči njegovo namero uvidel kapetan Slovenije Cesar, ki je blokiral podajo.

-75. minuta: Ikechi Anya je imel le nekaj trenutkov za tem, ko je vstopil v igro, veliko priložnost, da postane junak Škotske. Po napaki obrambe Slovenije je osamljen prišel do strela znotraj kazenskega prostora, a streljal slabo, tako da Oblak z njegovim strelom ni imel veliko dela.

-69. minuta: še druga menjava pri Sloveniji. Valterja Birso je zamenjal napadalec Robert Berić.

-58. minuta: prva menjava Slovenije. Namesto Romana Bezjaka v igro Benjamin Verbič, o katerem je selektor Katanec razmišljal, da bi ga v igro postavil od prve minute, a nato prednost ponudil napadalcu Rijeke.

-50. minuta: šele na začetku drugega polčasa je Slovenija prišla do prvega udarca iz kota. Izvajal ga je Valter Birsa, a nevarnosti za Škote ni bilo.

-Začetek drugega polčasa v Glasgowu: v slovenski reprezentanci ni prišlo do menjave, kljub slabi podobni, ki jo je kazala v prvih 45 minutah. Pri Škotih prav tako brez menjave.

-Polčas v Glasgowu: rezultat je 0:0. Slovenija je lahko zelo zadovoljna, da ne zaostaja. Škoti so dosegli gol, ki jim ga je sodnik upravičeno razveljavil, zatresli najprej prečko in potem še vratnico. Slovenija praktično ni imela priložnosti. Statistika govori močno v prid Škotov (streli na gol 12:3, posest žoge 63-37%, koti 7:0).

-36. minuta: verjeli ali ne, Škotska je še enkrat zatresla okvir vrat, tokrat vratnico. Spet jo je zadel Leigh Griffits.

-35. minuta: kakšna priložnost za Škotsko! Po levi strani je ušel Snodgrass in poslal predložek pred gol, kjer se je osamljen znašel Leigh Griffits in z nekaj metrov zatresel prečko.

-28. minuta: s strelom z roba kazenskega prostora je pozikusil James Morrison in le za las zgrešil vrata Slovenije.

-26. minuta: do strela je zdaj prišel tudi Josip Iličić. Po podaji Bezjaka je poizkusil z volejem, a močno zgrešil cilj.

-18. minuta: prvič je bila nevarna tudi Slovenija. V protinapad je stekel Roman Bezjak, prišel do strela z leve strani v kazenskem prostoru, a je njegov poizkus vratar Škotske brez težav ustavil.

-15. minuta: v prve četrt ure tekme v Glasgowu so Škoti veliko boljši. Štirikrat so streljali proti vratom Slovenije, dvakrat v okvir vrat, imeli so tudi tri kote. Slovenija? Brez strela v gol, proti golu in brez kota.

-6. minuta: Škotska je zadela, z glavo je v polno meril Russell Martin, a je sodnik gol razveljavil zaradi prekrška Martina nad branilcem Slovenije Miralom Samardžićem, ki ima v uvodnih minutah veliko težav z branilcem angleškega Norwich Cityja.

-1. minuta: Škoti so pritisnili od prve minute. Že v prvi minuti je do strela od blizu prišel Russel Martin, a mu je veselje z izjemno obrambo preprečil slovenski vratar Jan Oblak.

-Začetek tekme! S sredine igrišča so krenili slovenski nogometaši. Na Hampden Parku v Glasgowu se je zbralo nekaj več kot 30 tisoč navijačev. Precej manj od polne kapacitete, ki znaša 52 tisoč gledalcev.

-20.37: v Glasgowu je tudi približno 700 pristašev slovenske reprezentance, ki so že dosti pred začetkom tekme zavzeli svoje mesto na tribunah štadiona Hampden Park.
 | Foto:

-20.30: štadion Hampden Park v Glasgowu, ki sprejme 52 tisoč gledalcev, danes ne bo povsem poln. Zbralo naj bi se okoli 30 tisoč gledalcev. Takole je bil videti pol ure pred začetkom tekme.

| Foto:
-20.25: Slovenija se je do zdaj s Škotsko pomerila trikrat in še ni zmagala. V kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2006 je na Škotskem remizirala z 0:0. V Celju je izgubila z 0:3. Nazadnje sta se Škotska in Slovenija udarili na prijateljski tekmi leta 2012 v Kopru. Bilo je 1:1.

-20.10: rekorder po številu nastopov v zgodovini slovenske reprezentance je kapetan zdajšnje ekipe Boštjan Cesar, ki bo danes za Slovenijo nastopil že 96. S 35 goli je najboljši strelec Slovenije Zlatko Zahović. Pri Škotih je rekorder v obeh konkurencah en in isti človek. Kenny Dalglish, ki je za Škotsko zaigral na 102 tekmah in zabil 30 golov. Kdo je legendarni nekdanji nogometaš Liverpoola in Celtica? => Legendarni Škot, ki je po tragediji v Liverpoolu postal heroj.

-20.00: škotska javnost očitno ne zaupa svojim nogometašem. V eni izmed anket jih več kot polovica ne verjame v to, da bodo Škoti danes premagali Slovenijo.
 | Foto:

-19.45: znana je začetna enajsterica Slovenije. V postavitvi 4-3-3, ki je pravzaprav lahko tudi 4-1-4-1, je takšna, kot smo jo napovedali, s tem, da je Roman Bezjak na krilu dobil prednost pred Benjaminom Verbičem, kar je možnost, ki smo jo prav tako omenili. V napadu bo Josip Iličić, povratnik v reprezentanco Kevin Kampl bo skupaj z Jasminom Kurtićem zaigral tam, kjer si je želel. Na sredini igrišča malce pred Renejem Krhinom, ki ga je selektor postavil na mesto defenzivnega vezista.

-19.30: danes so slovenski nogometaši na manjšem štadionu Newlandsfield v Glasgowu opravili lažji, sprostitveni trening.