Rok Plestenjak

Petek,
18. 12. 2015,
13.45

Osveženo pred

2 leti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Ivo Gajič slovenska nogometna reprezentanca

Petek, 18. 12. 2015, 13.45

2 leti

Kratko in jedrnato: Gremo naprej

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Slovenska nogometna reprezentanca je na sončni strani Alp zakuhala kar nekaj evforij. S pomočjo knjige Gremo naprej, kjer je zajeto dogajanje z vseh 212 tekem, jih boste zlahka podoživeli še enkrat.

Ljubitelji slovenskega nogometa so dočakali obsežno literarno darilo. Pot članske reprezentance je tlakovalo toliko vzponov, zasukov in padcev, da so se njeni sopotniki nenehno strinjali, da bi lahko o tem napisali ogromno knjigo. Manjkal je le junak, ki bi sprejel izziv in se zakopal v obdelavo gradiv z reprezentančnih srečanj.

Čakanja je konec. Pogum je zbral pisec Ivo Gajič, ki je slovenski nogometni reprezentanci in vsem, kar spada zraven in je imelo prste vmes pri njenih rezultatih, posvetil nekaj let dela, na koncu pa svetu predstavil knjižno novost z naslovom Gremo naprej. Naslov ni naključen. Le kdo se ne spominja navijaške poskočnice Slovenija gre naprej, ki je grela slovenska srca ob nastopih zlate Katančeve generacije na evropskem prvenstvu v Belgiji in na Nizozemskem?

Slovenska himna se je (uradno) predvajala že 212-krat

Od takrat je minilo že 15 let, Slovenija pa je nato nastopila še na dveh svetovnih prvenstvih in se pogosto družila z elito. V letu 2016 bo načela nov kvalifikacijski ciklus, saj se bo skušala uvrstiti na svetovno prvenstvo, ki ga bo leta 2018 gostila Rusija. Marca se bo v prijateljskih tekmah pomerila z Makedonijo in Severno Irsko. Tako se bo bogata zgodba reprezentančnih tekem nadaljevala. Šla bo naprej, kot so že pred leti strumno poudarjali glasbeniki Peter Lovšin, Zoran Predin in Vlado Kreslin.

Ko je avtor dokončal obsežno knjigo Gremo naprej, ki se lahko pohvali z več kot 700 stranmi in bogatim statističnim pregledom, je zajel dogajanje z 212 tekem članske izbrane vrste. Toliko jih je odigrala v obdobju državne samostojnosti, v knjigi pa so opisana tudi viharna leta, ko se je Slovenija poslovila od nekdanje skupne države Jugoslavije in postavljala na lastne noge.

"Živeti od spominov? Živeti za spomine? Ne eno ne drugo ni dobro. Pa vendarle, včasih v spominu na kakšen trenutek uživamo veliko bolj, kot smo uživali takrat, ko se je zgodil," je v uvodu zapisal avtor, ki je knjižne police ljubiteljev slovenskega nogometa obogatil že s knjigo o Branku Oblaku, enem največjih nogometašev, kar se jih je kdaj koli rodilo na sončni strani Alp. Gajič je knjigo Gremo naprej predstavil na Brdu pri Kranju v navzočnosti številnih znanih nogometnih imen, ki so pisala bogate reprezentančne zgodbe, s predstavitvijo novosti pa je popestril dogajanje na slavnostni akademiji Nogometne zveze Slovenije (NZS).