Sobota,
27. 10. 2012,
17.43

Osveženo pred

6 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 27. 10. 2012, 17.43

6 let, 1 mesec

Težave s pokostnico so pri tekačih zelo pogoste

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Ena najpogostejših težav pri tekačih, ki je največkrat posledica hitrega povečanja količine ali hitrosti teka, je težava s pokostnico.

Ta težava je najpogostejša pri tekačih začetnikih, a lahko pesti tudi marsikaterega izkušenega tekača. Še posebej, če se za intenziven trening odloči po določenem premoru. Pri začetnikih je vzrok pogosto v neustrezni športni obutvi, pri izkušenejših tekačih pa se lahko pojavi ob menjavi športnih copat ali menjavi tekaškega terena. Tekači iz svojih izkušenj radi povedo, da jih težave s pokostnico pestijo predvsem v hladnejšem, zimskem času. Takrat so zaradi snega dosti krat primorani teči po asfaltu, kar je pogosto vzrok težav.

Vsi omenjeni razlogi peljejo k nastanku zakrčenih mišic, ki zato vlečejo vezivno tkivo, ki se pripenja na kosti. S tem je vzdraženo tudi tkivo, ki pokriva kost, takrat pa pravimo, da nas boli pokostnica.

Kako ukrepati?

Kako bomo ukrepali je odvisno od tega, kako resne so težave. Pri blagih bolečinah ni potrebno, da prekinemo s trenažnim procesom, je pa priporočljivo, da zmanjšamo intenzivnost dokler težava ne izgine. Pomembno je pravilno načrtovanje vadbe, da naše mečne mišice ne bodo preobremenjene. Ob težavah se izogibajmo teku navzdol, trdi podlagi in neravni podlagi. Pozorni bodimo tudi na športno obutev. Preverimo, če je primerna za naša stopala in če ni že preveč ponošena. Že ob prvem srečanju z bolečino lahko boleč del hladimo in masiramo z ledom, masaža pa je priporočljiva tudi kasneje. Ves čas tudi raztezajmo in krepimo mečne mišice.