Ponedeljek, 24. 3. 2014, 14.39
6 let, 1 mesec
Kako postati tekač za vse življenje?
Jennifer Van Allen, urednica specializirane tekaške revije Runner's World, razkriva sedem skrivnosti, ki vam bodo pomagale pri skoku v tekaške copate in ki jim velja slediti vse življenje.
1. Naj bo po vaše
Tekaški guru George Sheehan je nekoč izrekel znamenito misel: Vsak je sam svoj eksperiment. In to drži kot pribito. Seveda obstaja nekaj tekaških zakonitosti, ki zagotovo veljajo, kot so: teči začnite počasi in končajte na vso moč, nikoli ne tecite z bolečino in pravočasno zamenjajte par tekaških copat. Preostalo – in tega je precej – pa je stvar vaše osebne interpretacije in omejeno le z vašo domišljijo.
Poiščite način, s katerim se boste zaljubili v tek, in ne pustite se zmesti, ko vam bodo ljudje dopovedovali, da se teka lotevate na napačen način.
Obstaja več načinov, ki bi lahko označevali vaš tekaški uspeh. Recimo to, da 10 kilometrov pretečete v manj kot 50 minutah ali da zmorete preteči maraton, da na teden pretečete 30 kilometrov in podobno. Vse to so sicer sijajni cilji, piše Jennifer Van Allen, a če vam niso dosegljivi oziroma vam osebno ne pomenijo kaj dosti, jih lahko mirne vesti ignorirate. Prav tako ignorirajte vse, ki vas skušajo prepričati, da morate teči v določenem tempu ali preteči določeno razdaljo, da bi se lahko oklicali za pravega tekača.
Če tečete, ste tekač. In pika. Želite tekmovati? Odlično. Sovražite tekmovanja? Nič zato. Tek od tekača zahteva dragocen čas in ogromno energije, ki bi jo sicer lahko vložili v odnose z vam ljubimi ljudmi, in če pri teku ne uživate, potem je vse skupaj le izguba časa.
2. Naučite se razlikovati med dobro in slabo bolečino
Dejstvo je, da se v prvih tekaških tednih ali mesecih med tekom ne boste počutili sproščeno ali lagodno, prav gotovo pa zaradi tega ne bi smeli trpeti.
Naučite se razlikovati med bolečinami v mišicah, ki gredo z roko v roki z nogami in pljuči, ki garajo bolj kot kadarkoli prej, ter bolj skrb vzbujajočimi bolečinami, zaradi katerih se je najbolje ustaviti, se nekoliko odpočiti in se čim prej oglasiti pri zdravniku.
Vsaka bolečina, ki vztraja oz. se med tekom ali po njem le še poslabša, kliče najmanj po dvodnevnem počitku, če ne celo obisku zdravnika. Enako velja za vsako bolečino, ki zbada, zaradi katere spremenite način teka ali hoje, da jo zmanjšate, ali pa je prisotna le na eni strani telesa. Zato razmislite, ali je bolje prebedeti noči zaradi preigravanja najslabših scenarijev in teka z bolečinami, ki iz komaj opaznih neprijetnosti lahko pripelje do težje poškodbe, ali pa se preventivno oglasiti pri zdravniku.
3. Upoštevajte pravilo desetih minut
Prvih deset minut kateregakoli teka bo najverjetneje najtežjih, če ne celo peklenskih. Lahko se zgodi, da se boste počutili zakrčene, utrujene in razdražene. Vse to je normalno in povsem običajen del prehoda iz mirovanja v akcijo. Če boste telo gnali naprej, pa tudi če boste "le" hoditi, se bo vaša začetna izčrpanost prej ko slej spremenila v vznesenost. Tako zagotavljajo strokovnjaki. Samo opravite deset minut gibanja! Lahko počnete karkoli, le da se gibate in ne zavalite nazaj na kavč.
Po desetih minutah lahko akcijo prekinete, in to z zadovoljno mislijo, da je misija opravljena. Kaj lahko pa se vam zgodi, da vas bodo ogrete mišice, pospešen srčni utrip in občutek vznemirjenja tako prevzeli, da boste tek nadaljevali.
Kakorkoli, ne glede na to, kako slabo s počutite pred treningom, po vadbi se boste prav gotovo počutili bolje, četudi je ta vadba le desetminutni sprehod.
4. Ne uničite zvečer za jedilno mizo tistega, kar ste čez dan prigarali na cesti
Kaj lahko se zgodi, da se boste ujeli v začaran krog prehranjevanja, uživanja ob nezdravih prigrizkih in pridobivanja kalorij, ki ste jih med tekom pravkar izgubili. Teka, ki vam bo vzel uro ali manj, se lahko lotite tudi na prazen želodec. Če to ne gre, si eno uro pred tekom privoščite prigrizek (100–200 kalorij), bogat z ogljikovimi hidrati, manj pa z maščobami in vlakninami.
Strokovnjaki priporočajo, da izdelate posebno strategijo, s katero boste uskladiti svojo prehrano in tekaške ambicije. Če bo med prehranjevalnim obredom in tekom preteklo preveč časa, boste izgubili energijo, ki jo boste potrebovali za to, da boste hitreje tekli in izgubili nekaj kaloriji.
5. Naj bo tek vaše zdravilo
Ura pred vašim tekaškim treningom je najbrž težja kot vse tisto, kar vas čaka na treningu. Saj poznate goro izgovorov, zaradi katerih bi raje ostali doma. Številni telefonski klici ali elektronska pošta, ki čaka na vaš odgovor, gora oblačil, ki čaka na obravnavo z likalnikom ali kup umazane posode. Zavedajte pa se, če ne boste pazili na svoje telo, tudi telo ne bo pazilo na vas. In redna vadba vsekakor šteje.
Raziskave so namreč pokazale, da redna vadba pomaga pri preprečevanju diabetesa, visokega krvnega tlaka, holesterola, srčnih bolezni in raka. Lahko vam pomaga izboljšati kakovost življenja, pri tem, da se otresete depresije, pripomore pa tudi k ohranjanju bistroumnosti ob visoki starosti. Res je, da ne morete nadzorovati kaosa, ki ga prinaša vsakodnevno življenje, lahko pa se s pomočjo teka spoprimete z vsem, kar vam prinaša.
6. Naučite se odgovarjati negativnim glasovom
Na katerikoli točki vaše tekaške avanture se lahko zgodi, da zaslišite glasove, ki vam prigovarjajo: prepočasen sem, preveč sme utrujen, sovražim tek, tega ne zmorem … Bolje bi bilo, da bi dokončal službene obveznosti, bolje bi bilo, da bi ostal doma … Seveda tem glasovom ne morete preprečiti, da bi vas preganjali, lahko pa izdelate strategijo, s katero jih boste lažje izgnali. Izdelajte seznam razlogov, zakaj bi tekli. Tudi če je eden izmed njih ta, da boste končno spet lahko zlezli v svoje najljubše in najbolj oprijete kavbojke.
Ena od tekaških ikon Bart Yasso pogosto poudarja, da ni pomembno, kako daleč boste tekli, ampak kako daleč ste že prišli. Ne razmišljajte o teku zgolj kot o teku, ampak o prostem času, ki, dokazano, dobrodejno vpliva tudi na zdravje.
7. Prepustite se toku
Naj se vaše tekaško življenje razvija tako, kot se spreminja vaše življenje. Stanje, v katerem so vaša služba, družina in družabno življenje, namreč pomembno vpliva na to, koliko časa, emocij, energije in navdušenja boste vložili v tek in v to, kar želite, da vam prinese.
Res je, da bo napočil trenutek, ko vam bo všeč, da boste s tekom preizkušali svojo psihično in fizično vzdržljivost, prav gotovo pa bodo napočili tudi trenutki, ko se bo že običajen delovni dan ali zadovoljevanje številnih potreb vaše družine zdelo kot preizkus vaše vzdržljivosti in bo prav tek tisti, ki vam po pomagal do sprostitve.
Če ste prerasli prvotne cilje, si zastavite nove, takšne, ki bodo bolj ustrezali vaši miselnosti in življenjskemu slogu. Pretecite svojo ustaljeno tekaško traso v obratni smeri. Tecite s prijatelji in spremenite urico teka v urico druženja. Nehajte tekmovati ali pa to šele začnite. Določite tedensko, mesečno ali letno kvoto kilometrov, ki jih morate preteči. Nadenite si GPS in spoznavajte nov okoliš. Ena lepših plati teka je prav ta, da je tako na široko odprt za osebne interpretacije.