3

Luka Dončić Luka Dončić Goran Dragić Goran Dragić Dallas Mavericks Miami Heat NBA

Četrtek, 27. 2. 2020, 4.58

Liga NBA, 26. februar

Dončić spisal posebno poglavje, izenačil rekord, Dragić v drami ostal praznih rok #video

3

Luka Dončić | Luka Dončić je na zadnji tekmi pred ameriško polnoletnostjo dosegel ravno 21. trojni dvojček v karieri. | Foto Reuters

Slovenski košarkar Luka Dončić bo 28. februarja dopolnil 21 let in tako tudi v ZDA postal polnoleten. In prav pred rojstnim dnevom je dosegel 21. trojni dvojček v karieri in se izenačil z Jasonom Kiddom. Dallas je z njegovo pomočjo na gostovanju v teksaškem derbiju s 109:103 premagal San Antonio. Goran Dragić je s soigralci Miami Heat gostil Minnesoto in bil na dobri poti do zmage, a so gostje v razburljivem zaključku dosegli končni uspeh (129:126).

Ne mine večer, ko Luka Dončić ne bi dal delo statistikom v ligi NBA. Tudi v noči na četrtek ni bilo nič drugače. Čakali so, ali bo mladi slovenski košarkar prikazal novo odlično predstavo, hkrati pa spremljali, ali bo pred 21. rojstnim dnevom dosegel 21. trojni dvojček v karieri.

Poškodoval si je prst, a se vrnil na parket

Ko se je ob koncu prve četrtine odločil za prodor in si ob tem poškodoval palec na levi roki, je vsem navijačem Dallasa zastal dih. Nemudoma se je odpravil v garderobo, zato so bili pogledi usmerjeni proti hodniku, spraševali so se, ali se bo vrnil v dvorano.

Ob začetku druge četrtine je že sedel na klopi, še vedno pa je bila v zraku negotovost, ali bo lahko igral, saj je imel levo zapestje skupaj s palcem povito. Ko ga je trener Rick Carlisle znova poslal na parket, je postalo jasno, da poškodba ni hujša, čeprav ga je v nadaljevanju tekme nekoliko ovirala.

Je bil pa ob polčasu na dobri poti, da doseže nov trojni dvojček. Takrat je bil pri devetih točkah, sedmih skokih in prav toliko asistencah.

Luka je kazal svojo vsestranskost, a mu ni stekel met. Prvo trojko je zadel šele v petem poskusu, takoj v naslednjem napadu dosegel še eno, na celotni tekmi pa trojke metal skromnih 3/11.

Izenačil se je s Kiddom

Pred vstopom v zadnjo četrtino sta mu le še asistenca in skok manjkala do trojnega dvojčka, a se ni oziral na to, kar je bilo videti v igri. Ni na silo skakal v obrambi, je pa s svojimi podajami še naprej dobro zaposloval soigralce, čeprav je tudi v zadnji četrtini prejel udarec v palec. Dobrodošlo je bilo, da to ni bila desna roka, s katero meče žogo na koš.

Dallas je imel sicer vseskozi nadzor nad igro in prav tako vodil, a dopustil domačim, da so se vrnili. Ko je Luka izgubil dve žogi zapored (na tekmi jih je izgubil kar sedem), so Spurs povedli z 90:89, kar je bilo prvo vodstvo po 2:0. A prvi zvezdnik Dallasa je stvari kmalu postavil na svoje mesto. Najprej je ukradel žogo, nato s podajo zaposlil z 28 točkami razpoloženega Kristapsa Porzingisa in asistenco vpisal po novi trojki Setha Curryja. Ko je še sam zadel z razdalje, je bilo spet na videz varnih 108:96.

Domači so udarili še zadnjič in se približali na pet točk zaostanka, potem ko so Dončiću dosodili dve osebni napaki v napadu. Da bo zmaga v teksaškem obračunu odšla v Dallas, je postalo jasno, ko je Luka po zgrešenem metu San Antonia pograbil žogo pod svojim obročem in dosegel 21. trojni dvojček v karieri (26 točk - met za tri točke 3/11, za dve točki 7/14, prosti meti 3/4, 14 asistenc in 10 skokov). S tem je izenačil Dallasov rekord, saj je bil do sredinega večera Jason Kidd tisti košarkar, ki se je v dresu Mavericks pohvalil z največ trojnimi dvojčki.

Zdaj k prijatelju Dragiću, ki je v dramatičnem zaključku nepričakovano izgubil

Turneja Dallasa, ki se bo končala po 5.183 kilometrih, se je tako začela zmagovito. Že naslednja postojanka pa bo imela za slovenske ljubitelje košarke poseben predznak. V Miamiju se bosta namreč v noči na soboto ob 2. uri po slovenskem času pomerila Goran Dragić in Luka Dončić, ki bo ravno na dan tekme postal polnoleten tudi v Ameriki. Tako kot lani bo tudi tokrat na tribunah na Floridi veliko slovenskih navijačev, ki so se odločili za pot čez lužo, da bo rojstnodnevna kulisa še toliko lepša.

A košarkarji Miamija zmage ne bodo podarili. Svojim privržencem se bodo poskušali oddolžiti za nepričakovan poraz proti Minnesoti, ki je predzadnja ekipa v zahodni konferenci. V sicer izenačeni tekmi so v zadnji četrtini tri minute in pol pred koncem vodili za enajst točk, a to ni zadostovalo za 37. zmago v sezoni. Gostje so se vrnili z odlično obrambo. Dobro so zaustavili tudi poskus prvega zvezdnika Miamija Jimmyja Butlerja, potem ko je poskušal pri zaostanku s 126:127 in 8,4 sekunde pred koncem ekipi prinesti zmago.

Kapetan zlate slovenske reprezentance z EuroBasketa 2017 je na parketu prebil 26 minut in v tem času dosegel 16 točk (za tri točke 1/2, za dve točki 4/6, prosti meti 5/7) ter v statistiko vpisal še štiri skoke in asistence.

Tako Miami kakor tudi Dallas imata po 36 zmag v sezoni, le da ima drugi poraz več. Oba kluba sta na zelo dobri poti, da se uvrstita v končnico.