Nedelja, 28. 10. 2012, 13.15
8 let, 9 mesecev
Lakers s Howardom in Nashem po naslov, Dragić vodja Suns
Lakers imajo pred novo sezono znova moštvo za naslov. Po dolgi sagi so dobili verjetno najboljšega centra v ligi, Dwighta Howarda. Nekdanji center Orlanda (od tam se je pred desetletjem k Jezernikom preselil tudi legendarni Shaquille O'Neal) se vrača po poškodbi hrbta, zaradi katere od aprila ni igral. To pa še ni vse, kar se tiče novosti pri Lakersih. Pripeljali so še izjemnega Steva Nasha, ki bo skrbel, da bodo vsi zvezdniki dobili dovolj žog. Njihova prva peterka je neverjetna – Nash, Bryant, World Peace, Gasol in Howard. Opravili so dve najodmevnejši menjavi poletja, kljub temu pa niso izgubili praktično nobenega pomembnega igralca. Od vidnejših član minule sezone jih je zapustil le Andrew Bynum, katerega pa bo nadomestil že prej omenjeni Howard. Iz Clevelanda so dobili še odličnega igralca s klopi - Antwana Jamisona, ki bo zelo pomemben v rotaciji. Učinek prve peterice ni vprašljiv, veliko pa bo odvisno, kaj bo prinesla klop, ki ni tako zelo dolga. Četverica Nash, Bryant, World Peace in Gasol je v povprečju stara 34 let in je v primerjavi z ostalimi kandidati za naslov najstarejša in tudi najizkušenejša. Odigrali so že nešteto tesnih končnic, vprašanje pa se postavlja, ali jih ne bo zmanjkalo v končnici. Letos za razliko od minule sezone bodo morali v rednem delu odigrati 82 tekem.
Clippers po lanskoletnem poletju tokrat niso veliko trgovali. Pripeljali so izkušena Lamarja Odoma in Jamala Crawforda, ki imata za seboj nekoliko slabši sezoni, od njiju pa se pri Clippers pričakuje pomemben doprinos s klopi. Izkušnje s klopi bo prinašal tudi 40-letni Grant Hill, ki v napadu ni več tako učinkovit kot nekoč, vendar še vedno lahko veliko prispeva v obrambi. V Chrisu Paulu in Blaku Griffinu imajo izjemen duo, ki bo velikokrat igral "pick&roll". Pod košem imajo DeAndreja Jordana, ki v napadu ne naredi veliko, zato bodo nasprotniki raje podvajali Griffina. Iz mestnega tekmeca Lakersov je prišel Matt Barnes, ki se bo na položaju krila boril za minute. Najpomembnejše za njihov uspeh bo zdravje glavnih igralcev. Griffin je imel v zadnjih dveh letih in pol že dvakrat operirano levo koleno, po poškodbi pa se vračata tudi Paul in Billups. "Chauncey trdo trenira in zaenkrat izgleda dobro. Upamo samo, da bomo imeli čim manj poškodb," si pred sezono želi trener Vinny Del Negro, ki mu ameriški strokovnjaki na zaupajo najbolje, predvsem, da bo dobro rotiral igralce. V pretekli sezoni so imeli veliko težav z izvajanjem prostih metov, kar bi lahko bilo odločilno v tesnih končnicah tekme.
Suns so pred novo sezono popolnoma prenovili moštvo. "Nič se ne bo zgodilo čez noč. Navijači morajo biti potrpežljivi," je po številnih menjavah v moštvu dejal Alvin Gentry. Po osmih sezonah se bodo morali znajti brez prvega igralca, Steva Nasha. Nadomestil ga bo njegov nekdanji učenec Goran Dragić, ki ima za seboj odlično sezono pri Houstonu. V prvi peterki bodo kar trije novi obrazi. Zraven Dragića še Luis Scola in Michael Beasley, zato bo veliko vprašanje, kakšno bo vzdušje v ekipi. Odšla sta namreč dva, ki sta skrbela, da je moštvo držalo skupaj. "Ne vemm kako bo," je pred sezono dejal trener Gentry, "Luis Scola je dober za vzdušje v ekipi. To je pokazal tako v reprezentanci kot tudi pri Houstonu." Iz Minnesote so dobili drugi nabor leta 2008 Michaela Beasleyja, ki ima pri Soncih še eno možnost, da pokaže svoj talent. Minula sezona pri Volkovih je bila najslabša v njegovi karieri, pri Phoneixu pa upajo, da je osebnostno dozorel. Scolaju bo pod košem družbo delal neatraktivni, a učinkoviti Poljak Marcin Gortat, ki ima za sabo odlično sezono.
Napad Golden State bo še naprej njihovo glavno orožje. Na vsakem igralnem mestu imajo košarkarja, ki lahko zadane z razdalje. Pod košem so dodali Andrewa Boguta in Carla Landryja, ki bosta izboljšala obrambo, vendar sama ne bosta mogla postoriti vsega. Bogut ima vsako sezono težave s poškodbami, tako da je veliko vprašanje, če bo ostal zdrav celotno sezono. V minuli je v dresu Milwaukee odigral le 12 tekem. Tudi prvi organizator igre, Stephen Curry, je imel v zadnji sezoni veliko težav s poškodbo kolena. Na položaju branilca bo začel Klay Thomspon, ki ima za seboj dobro "rookie" sezono v kateri je trojke zadeval 41-odstotno. Največja neznanka v prvi postavi je položaj krila. Na tem mestu imajo izkušenega Richarda Jeffersona, sedmi nabor letošnjega nabora Harrisona Barnesa in Brandona Rusha. Stvari se jim lahko hitro porušijo, če se znova poškoduje Bogut, saj zanj nimajo ustrezne menjave. Na klopi je Andris Biedrins, ki pa je v zadnjih treh sezonah igral obrobno vlogo. Pod košem bo v napadu znova dobro igral David Lee, ki pa v svoji sedemletni karieri še ni videl končnice.
Sacramento ima nekaj dobrih posameznikov, ki pa so zelo sebični. Prva v vrsti sta tu Tyereke Evans in DeMarcus Cousins. Že preteklo sezono so imeli težave s podajami in kot kaže, jih bodo imeli tudi letos. Na položaju organizatorja so pripeljali izjemno hitrega Aarona Brooksa, ki se vrača v ligi NBA po enoletni epizodi na Kitajskem. Pod košem imajo centra Cousinsa, ki napreduje iz sezone v sezono, kar se pričakuje tudi v prihajajoči, ko bi lahko dosegal povprečno 20 točk in deset skokov na tekmo. Evans bo končno zaigral na poziciji krila, ki bi mu moralo neprimerno bolj ustrezati kot mesto organizatorja. Veliko se pričakuje tudi od novinca Thomasa Robinsona, ki si bo minute delil Jasonom Thompsonom. Koše bodo dosegali večinoma iz hitrih napadov in pol protinapadov, več težav pa bodo imeli z meti iz razdalje, kjer niso pripeljali nikogar, ki bi to lahko spremenil.