19.14

8 let, 3 mesece

Nedelja, 10. 2. 2008, 19.14

Evropski obraz Olimpije v finalu pokala Spar

Oslabljena Union Olimpija je v finalu pokala Spar pokazala pravi obraz in brez večjih težav opravila s Heliosom ter tako prišla že do 14. pokalne lovorike.

Že pred začetkom finalnega obračuna je bilo jasno, da bo morala Union Olimpija v boj za pokalno lovoriko brez poškodovanih Marka Miliča in Borisa Gorenca ter kaznovanega Saše Dončića. Kljub občutnemu primanjkljaju v igralskih vrstah pa je evroligaška zasedba iz Tivolija presenetljivo držala niti v svojih rokah – in to celotno tekmo.

Hukić prevzel odgovornost na svoja pleča

V napadalnih akcijah sta v prvem polčasu zablestela najizkušenejši Jasmin Hukić in Miha Zupan. Po košu prvega je Olimpija v šesti minuti vodila za prav toliko točk (14:8), medtem ko je drugi poskrbel, da so imeli zeleno-beli v 15. minuti že devet točk naskoka (31:22). Miha je ravno devet točk dosegel v drugi četrtini. Očitno se še dobro spominja košev na Kodeljevem (gostitelj zaključnih bojev pokala Spar), saj je nedolgo nazaj igral za Geoplin Slovan.

Pri Heliosu sta bila na samem uvodu racionalna le kapetan Domen Žerak in Jack Ingram, velik dolžnik pa je bil hrvaški ostrostrelec Robert Troha, ki je za tri točke metal poraznih 1:5. Prvič se je proslavil šele ob koncu prvega polčasa, katerega pa je z zadetima prostima metoma zaključil Olimpijin velikan Mirza Begić (43:39).

Olimpija potisnila Helios še globje

Le redki so verjeli, da bodo aktualni državni prvaki ob prihodu iz slačilnice doživeli tak debakel. Goran Dragič je s hitrimi prodori sejal paniko v domžalski obrambi in s pomočjo soigralcev iz minute v minuto le še poviševal prednost – ob košu Hasana Rizvića v 38. minuti je bila najvišja (23 točk). Vzrok za tak padec v vrstah Heliosa pa lahko najdemo v agresivni igri čete Aleksandra Džikića v obrambi, oziroma slabi zbranosti branilcev iz Domžal v napadu. Žiga Zagorc je denimo izgubil sedem žog, celotna ekipa pa neverjetnih 21 (Olimpija le osem), kar je za finalni dvoboj občutno preveč.

Na drugi strani je Olimpija prikazala povsem drugačen obraz kot v četrtek in petek, ko je imela na papirju veliko lažjega nasprotnika. Tokrat so zmaji po dolgem času spet bruhali ogenj - kot v tistih dobrih evroligaških časih. Očitno se je Helios nekoliko opekel, saj ni pričakoval, da bo vidno oslabljen tekmec zaigral tako poletno in odločno. Navijači Olimpije bi lahko tudi rekli, da je končno dobro predstavo prikazal Američan Ronell Taylor (14 točk, 4 skoke, 4 podaje in 3 ukradene žoge). Nenazadnje so prav vsi, ki jih je Džikić poslal na parket, zaigrali po njegovih taktičnih navodilih. Rezultat enostavno ni mogel izostati in Olimpija je zasluženo prišla še do 14. pokalne lovorike ter potrdila primat na slovenskem območju.

Po osvojenemu superpokalu in sedaj pokalu (obakrat je padel Helios) ima lepo priložnost, da v tej sezoni pride celo do trojne krone, če Domžalčanom odvzame lovoriko še v državnem prvenstvu.