Sobota,
22. 5. 2010,
17.36

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 22. 5. 2010, 17.36

9 let, 2 meseca

Nibaliju etapa, rožnata majica Arroyu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Zmagovalec prve prave gorske etape kolesarske dirke po Italiji je Vincenzo Nibali. Novi nosilec rožnate majice vodilnega je Španec David Arroyo.

Sobotna 205 kilometrov dolga etapa je bila skoraj ravna v prvih sto dvajsetih kilometrih. Nato se je cesta pričela počasi vzpenjati. V etapi je bil namreč na sporedu le en gorski cilj, a je do slednjega vodil 18 kilometrov dolg klanec. Vzpon na Monte Grappo je bil prvi pravi klanec na letošnjem Giru. Slednjega so z dobrimi tremi minutami prednosti pred glavnino pričeli Markus Eibegger (Footon-Servetto), Damien Monier (Cofidis), Steve Cummings (Sky), Alessandro Bisolti (Colnago-CSF), William Bonnet (Bbox Bouygues Telecom) in Filippo Pozzato (Katjuša).

Bisolti je bil kot zadnji ubežnik ujet 47 kilometrov do cilja ob napadu Vincenza Nibalija. Veliko pred tem je od najboljših odpadel Richie Porte, ki je kolesaril v rožnati majici vodilnega. Nibaliju so lahko sledili le Basso, Evans in Scarponi. Petinštirideset kilometrov do cilja je imela četverica 27 sekund prednosti pred Vinokourovom in Sastrejem. Slednja sta na gorskem cilju za vodilno četverico zaostajala minuto in osem sekund. Richie Porte je na vrhu zaostajal že skoraj pet minut.

Sledil je spust v dolino po mokri cesti s katerim je najhitreje opravil Nibali. Dvajset kilometrov do cilja je Vinokourov za njim zaostajal že minuto in štirideset sekund. Med njima so bili še Evans, Basso in Scarponi, ki so za Nibalijem zaostajali 40 sekund. Osem kilometrov do cilja je bila razlika med zgoraj omenjenimi povsem isti. Nibaliju se je že nasmihala etapna zmaga medtem, ko se je Davidu Arroyu obetala rožnata majica vodilnega.

Nibali je uspel slaviti zmago. Šprint trojice za drugo mesto je pripadel Ivanu Bassu, ki je tako dopolnil uspeh kolesarjev Liquigasa v 14. etapi. Prva večja zasledovalna skupina v kateri sta bila Wiggins in Arroyo je zaostala dve minuti in pol. Richie Porte je zaostal pet minut in se je moral posloviti od rožnate majice, ki bo v nedeljo na ramenih Španca Davida Arroya. Slovenec Gorazd Štangelj je v cilj prikolesaril v veliki skupini, ki je za Nibalijem zaostala 19 minut. Nibali se je z današnjim uspehom že prebil na 8. mesto v skupnem seštevku. Za Arroyom zaostaja skoraj sedem minut.

V nedeljo bo na sporedu še težja etapa. Na sporedu bo 222 kilometrov dolga etapa s štirimi gorskimi cilji. Odločilni bo zahteven ciljni vzpon na Monte Zoncolan.