1. 4. 2013,
18.06

Ponedeljek, 1. 4. 2013, 18.06

Gerransu uvodna etapa dirke po Baskiji, Špilak 14.

Avstralec Simon Gerrans je zmagovalec uvodne 1. etape 53. kolesarske dirke po Baskiji (2.WT) in vodilni v skupnem seštevku dirke. Simon Špilak je zasedel 14. mesto v etapi.

Dirka se je pričela s 157 kilometrov dolgo etapo, v kateri je bilo na sporedu pet kategoriziranih vzponov. Skupna dolžina vseh klancev v etapi je znašala dobrih 31 kilometrov. Večji del etape, ki jo je začelo 164 kolesarjev, sta bila v begu Amets Txurruka (Caja Rural-RGA) in Laurent Didier (RadioShack-Leopard). Nekdanji član ekipe Euskaltel-Euskadi (šest let) in aktualni prvak Luksemburga sta si uspela prikolesariti nekaj več kot 5 minut prednosti pred glavnino. Na čelu slednje so bili večji del etape kolesarji danske ekipe Saxo-Tinkoff, ki so garali za Alberta Contadorja. Kot zadnji ubežnik je bil dobrih 18 kilometrov do cilja ujet Txurruka. Sledil je še zadnji vzpon v etapi (San Miguel), ki je bil dolg 4,8 kilometra. Tempo glavnine je bil izredno hiter, a ne dovolj, da bi se glavnina vidno zmanjšala. Na vrhu vzpona je bilo v glavnini približno 100 kolesarjev. A ravno na črti, ki je označeval gorski cilj je prišlo do padca povsem v ospredju glavnine. Med drugim jo je skupil tudi kapetan ekipe Lotto-Belisol Jurgen Van Den Broeck.

V ospredju je ostala skupina, v kateri je bilo 17 kolesarjev. Med njimi je bil tudi Simon Špilak. Do cilja je bilo še 7 kilometrov spusta ter rahel vzpon v cilj. Sledil je nor spust, na katerem sta tempo na čelu narekovala Pieter Weening (Orica-GreenEdge) in Alberto Contador (Saxo-Tinkoff). V ciljnem šprintu je bil nato najmočnejši Simon Gerrans, ki je uspel unovčiti garanje Weeninga. 32-letni Gerrans je tudi oblekel majico vodilnega v skupnem seštevku dirke. Na slednji ni odbitnih sekund. Danes je Gerrans dosegel že tretjo zmago v letošnji sezoni. Na drugem in tretjem mestu sta etapo končala Peter Velits in Angel Vicioso. Simon Špilak je bil 14., Jani Brajkovič, ki je drugi Slovenec na dirki, je zasedel 50. mesto. Dirka se bo nadaljevala v torek, ko bo na sporedu 170 kilometrov dolga etapa. Tudi v slednji bo na sporedu 5 kategoriziranih vzponov. Vsega skupaj bo samega klanca na sporedu polovico manj kot v današnji etapi.