Četrtek,
28. 5. 2015,
9.11

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Četrtek, 28. 5. 2015, 9.11

8 let, 3 mesece

"Vsi so začutili, da so spremembe nujne in da tako ne gre več naprej"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Pred hokejsko Olimpijo je dolgo in vroče poletje, v katerem se bo spopadala z grehi iz preteklosti. A vodstvo, ki je poseglo po konkretnih spremembah, verjame, da bo prisilna poravnava uspešna.

V lanski sezoni edino profesionalno slovensko hokejsko društvo, katerega predznak profesionalen je bil mnogokrat upravičeno postavljen pod vprašaj, želi na vse pretege ločiti preteklost od prihodnosti. Predsednik Marko Popovič je eno sezono še spremljal postopno utapljanje Olimpije v dolgovih, a po koncu nove mučne EBEL-ligaške sezone, med katero je uvidel, da začaran krog ne pelje nikamor, vrgel karte na mizo.

Olimpija se spopada s poenostavljeno prisilno poravnavo, v kateri upnikom, dolg do njih znaša dobre tri milijone evrov, ponuja 20 odstotkov. Ali bo njen načrt, da se obdrži nad vodo in izogne stečaju, uspel, naj bi bilo znano v drugi polovici avgusta (štiri mesece od začetka poravnave bo 8. avgusta, a zaradi sodnih počitnic bi odločitev lahko prišla dober teden pozneje). Takrat po Popovičevih besedah v klubu pričakujejo sklep sodišča o tem, ali je prisilna poravnava uspela. Kljub negotovemu položaju se v društvu pripravljajo tako, kot da ima Olimpija že zagotovljen obstoj.

Poslovna direktorica že imenovana, športni direktor še ni podpisal

Tako so pred dvema tednoma na zboru članov sprejeli konkretne spremembe. Po dveh desetletjih vladavine se je od direktorskega stolčka poslovil Matjaž Sekelj, funkcijo direktorja pa so razdelili na športni in poslovni del.

Nadalje so se spopadli s kadrovsko podhranjenostjo in število članov upravnega odbora zvišali za polovico, z 10 na 15, določili, da ima društvo lahko vodjo ekipe in generalnega sekretarja, ki ju bo tudi imel. Vodja ekipe – to bo oseba, ki je v hokeju vsaj uradno ni bilo že dlje časa – naj bi bila znana v začetku prihodnjega tedna, ko naj bi v Ljubljano prišel tudi lanski trener Fabian Dahlem.

Nemec bo še naprej opravljal trenersko delo ob tem pa najverjetneje še vlogo športnega direktorja, pogodba sicer še ni podpisana, a pri Olimpiji pričakujejo, da bo kmalu. Je pa že zdaj jasno, da bo roko nad poslovanjem držala Melita Kolbezen. Gospodarstvenico, nekdanjo članico uprave Mercatorja, je upravni odbor Olimpije že imenoval za poslovno direktorico.

Če bi kandidirali za prvaka, bi bili dve osebi

"Na zboru, na katerem smo bili sklepčni - veseli, da so vsi člani začutili, da so spremembe nujne in da tako, kot je šlo do zdaj, ne gre več naprej -, smo tudi jasno opredelili področje, kaj kdo dela. Melito je upravni odbor že imenoval za poslovno direktorico. Fabian pogodbe še ni podpisal. Se pa usklajujeva, se pogovarjava, vse delamo za to, da bo v funkciji športnega direktorja on. Predvideno je, da on ostane glavni trener in da prevzame naloge, ki zadevajo pogovore, dogovore z igralci in tudi urejanje stvari glede treningov, terminov, kdaj bo ekipa začela trenirati, kakšne bodo priprave, tovrstnih stvari, ki so bile do zdaj v vlogi Matjaža (Seklja, op. a.)," pravi Popovič, ki se mu združitev funkcij trenerja in športnega direktorja v eno osebo ne zdi sporna: "Fabian je to že delal. Pri Crimmitschau je ob vlogi trenerja opravljal še naloge GM, tako da zanj ne bo prav veliko novega. Je pa res, da bi, če bi mi kandidirali za prvaka lige EBEL, raje rekel, da funkciji ločimo in da sta to dve osebi. Glede na to, da gre za klub, ki se komaj preživlja, pa je združitev povsem sprejemljiva."

Manj tujcev, čakali jih bodo do konca

Igralska zasedba bo seveda temeljila na domači moči, slovensko ogrodje, s katerim so v stiku, naj bi bilo znano v prihodnjih tednih, medtem ko bo s tujci, ki naj bi vnesli dodatno vrednost, malce drugače.

"Glede igralcev spremembe strategije ni bilo. Morda bo na začetku še kakšen tujec manj kot lani, a kakovostnejši, zanje bomo raje porabili kakšen evro več. Fabian ima nekaj imen sicer ogledanih, vemo, da nekateri klubi že zdaj podpisujejo igralce, a mi bomo počakali do konca, ko bodo te cene malce upadle. In potem izbrali, kar bo na koncu ostalo najboljšega. Tako smo lani na primer dobili Andyja (Chioda, op. a.)," o tujem kadru razmišlja naš sogovornik.

V ponedeljek z upniki, prve pogodbe s Slovenci naj bi sklenili v začetku junija

Od domačih igralcev so imeli po koncu sezone pogodbo za prihodnjo še Tomaž Trelc, David Planko, Luka Kalana, Gregor Koblar, Žiga Pešut, Jure Sotlar in Jaka Zdešar. Kako je s preostalo slovensko falango?

"Z večino Slovencev smo v stiku. Od Fabiana so dobili tudi načrt za dva meseca individualnih treningov. Ni pa še podpisana pogodba z nikomer od tistih, ki se jim je iztekla. A pri slovenskem delu ne vidim večje težave za sestavo ekipe. Prihodnji ponedeljek imamo za vse fante, ki smo jim še dolžni, tudi za nekdanje trenerje in nekdanje igralce, pa za tiste, ki jim na primer nismo plačevali stanovanj, sestanek, na katerem bomo predstavili načrte. Enako bomo naredili s tujci, ti bodo v kratkem dobili pošto, da posredujejo podatke, nato jih bomo poklicali in razložili svoj načrt. Z večino morebitnih igralcev za prihodnjo sezono se bomo nato tudi dobili in se pogovorili za naprej. Mislim, da bi bile lahko pogodbe – te bodo zdaj drugačne, saj bodo imeli fantje malo bolj urejene statuse, da se bo točno vedelo, kaj, kdo, kje – z večino Slovencev podpisane v začetku junija."

Jamstvo ligi EBEL že ta teden, na led v začetku avgusta

Vodstvo lige EBEL je seznanjeno z vsemi težavami Olimpije, ki je z vodilnimi možmi razširjenega avstrijskega prvenstva dogovorjena, da na vsaka dva tedna poroča o dogajanju v društvu. "EBEL vsakih 14 dni obveščamo o tem, kakšne so novosti, da natanko vedo, kako se nadaljuje naš postopek. Za zdaj pričakujejo le, da bomo plačali jamstvo (50 tisoč evrov, op. a.), to je tudi edina zahteva. Mi se pogovarjamo z banko in mislim, da bo to urejeno še v tem tednu," je prepričan Popovič, ki računa, da se bodo suhe skupinske priprave začele okoli 20. julija, na led dvorane Tivoli pa naj bi zmaji prvič stopili tretjega avgusta.

"Če bo le mogoče, če bodo sponzorji privolili in bomo dosegli dober dogovor, da nas ne bi nič stalo, a ponavljam, da je pri tem velik če, pa bomo poskušali ekipo za en teden odpeljati tudi kam na priprave. V nasprotnem primeru nam ostane Rožnik."

Največja težava bi lahko bil Furs, a so optimistični

Kot rečeno, v društvu delajo tako, kot da bo prisilna poravnava uspešna, a pravi odgovor o njej naj bi bil znan po 15. avgustu.

"Večino večjih upnikov smo že obiskali, jim predstavili načrte, zdaj čakamo na njihove odločitve. Težava je, če pogledamo strukturo upnikov, ta, da Fursu (Finančni upravi RS, op. a.) dolgujemo skoraj tretjino vsega dolga (dober milijon evrov, op. a.). In če Furs ne bi glasoval za prisilno poravnavo, morajo pravzaprav skoraj vsi preostali upniki glasovati za. To je pač tveganje, ki se mu nismo mogli izogniti. A jaz sem optimističen, tudi za Furs. Mislim, da gremo še ta teden tja na razgovor. Računamo, da se bodo junija glasovnice začele množično nabirati, nekaj jih že imamo, a šele po sklepu sodišča bomo lahko vedeli, kako in kaj. Kar me veseli, je to, da do zdaj nihče ni rekel, da tega ne bo podprl," je pogovor v optimističnem tonu končal Popovič.