Četrtek, 22. 5. 2008, 13.58
8 let, 7 mesecev
"Pingvini" od pekla do raja
Zgodba se je za "pingvine" v ligi NHL začela v sezoni 1967/68, ko je vodstvo lige razširilo ligo. Od samega začetka igrajo v isti dvorani (v kateri pa ne bodo več dolgo), in sicer v Mellon Areni, ki se je sprva imenovala Pittsburgh Civic Arena. Prav zaradi izgleda dvorane, ki so jo klicali "iglu", so se odločili za ime Penguins.
Prvič se jim je uspelo uvrstiti v končnico v sezoni 1969/70. Leta 1975 so bili na robu prepada, saj jim je grozil stečaj, vendar je skupina investitorjev priskočila na pomoč in ekipa je ostala v Pittsburghu. V začetku leta 1980 so spremenili klubske barve iz plavo – bele v sedanje barve, po vzoru preostalih dveh profesionalnih ekip v mestu, ki nastopata v ameriškem nogometu in baseballu. V vsem tem času niso nikoli zabeležili omembe vrednega rezultata.
Prihod Maria Lemieuxa je pomenil zadetek v polno
V sezoni 1982/83 in 1983/84 sta bili najslabši v zgodovini, moštvo pa se je ubadalo tudi z veliki finančnimi težavami. Prav po zadnje omenjeni sezoni pa se je začel preobrat, saj so na naboru mladih igralcev izbrali Maria Lemieuxa. Sledila je pot navzgor, prav tako pa so prihajali igralci, ki so bili v nadaljevanju skupaj z Lemieuxom tvorili zmagovalno moštvo, kot so vratar Tom Barrasso, branilci Paul Coffey, Larry Murphy, Ulf Samuelsson in napadalci Kevin Stevens, John Cullen, Jaromir Jagr, Ron Francis … Rezultat sta bila dva naslova (v sezoni 1990/91 in 1991/92).
Leta 1997 se je upokojil Lemieux, vendar se je leta 2000 znova vrnil na igrišča, vmes pa je prebolel raka. Na igrišča se je vrnil kot delni lastnik ekipe, ki se je znova le za las ognila bankrotu. Najuspešnejši igralec kluba vseh časov je imel še vedno kar nekaj težav z zdravjem, dokončno pa se je moral posloviti z ledenih ploskev leta 2006, zaradi nepravilnega bitja srca. Vendar je v vmesnem času dobil svojega naslednika v Sidneyju Crosbyju, ob slednjem pa je prva "violina" še Rus Jevgenij Malkin.