Četrtek,
16. 1. 2014,
15.07

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Četrtek, 16. 1. 2014, 15.07

8 let, 3 mesece

Kakšna je popotnica hokejistov pred olimpijskimi igrami?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Dobra dva tedna pred olimpijskim premorom smo preverili statistiko slovenskih reprezentantov v prvenstvih, v katerih igrajo. Preverite, kdo se je odrezal najbolje in kdo se je izgubil v povprečju.

Dolgoletni vratar slovenske reprezentance Robert Kristan se na Slovaškem dobro znajde. S 93,26 odstotka ubranjenih strelov je najbolj zanesljiv čuvaj mreže slovaškega prvenstva, če upoštevamo vratarje, ki so med vratnicami stali na vsaj četrtini prvenstvenih tekem. Sedemkrat, največkrat od vseh, je mrežo ohranil nedotaknjeno. Njegovo povprečno število prejetih zadetkov na tekmo je 1,98, malce nižje povprečje ima le vratar vodilnih Košic Aleksander Hylak.

Luka Gračnar si je v zadnjih dveh sezonah v Salzburgu izboril pomembno vlogo. Potem ko mu je zaupal Pierre Pagé, zdaj uživa zaupanje Dona Jacksona, ki ga je v tej sezoni v boj poslal na 27 tekmah. Dvajsetletni Gorenjec je šesti najbolj zanesljivi vratar lige EBEL, v poprečju pa prejme 2,19 zadetka na tekmo, kar je najmanj med vsemi vratarji. V letošnji sezoni je trikrat zaklenil vrata, šestkrat je to uspelo le Jeanu Philippu Lamoureuxu.

Za delfine iz Epinala je Andrej Hočevar branil na 16 od 20 prvenstvenih tekmah, na katerih je zaustavil 90,8 odstotka poskusov nasprotnikov. Odstotek ga uvršča na sedmo mesto najučinkovitejših vratarjev francoskega prvenstva, v katerem 29-letnik v povprečju prejme 3,34 zadetka na srečanje.

Med osmimi branilci, ki jih je Matjaž Kopitar izbral za olimpijsko reprezentanco, dva igrata v nemški prvi ligi. Mitja Robar in Aleš Kranjc sta nekaj tekem na začetku sezone izpustila zaradi poškodb, a sta že pripravljena za nove podvige. Tudi na Češkem si kruh služita dva bodoča olimpijca: Blaž Gregorc, ki je pred dobrim tednom dosegel prvi zadetek v Extraligi, in mladi up Matic Podlipnik, ki se kali v drugem razredu češkega hokeja. Slovenske obrambne barve v Skandinaviji zastopa Žiga Pavlin, ki mu sicer s Trojo v drugi švedski ligi ne gre vse po načrtih.

V Kazahstanu ali, bolje rečeno, v ligi VHL priložnost dobro izkorišča Sabahudin Kovačevič, ki s podprvaki naskakuje vrh. Visokorasli branilec je peti najučinkovitejši branilec lige. Andrej Tavželj je s francoskimi prvaki zanesljivo na prvem mestu prvenstvene lestvice, izgubili so le eno od 19 tekem. Devetindvajsetletnik se lahko pohvali z enim najboljših razmerij med danimi in prejetimi zadetki (+17). Beljak je hokejsko domovanje Klemna Pretnarja, ki je eden bolj ofenzivno usmerjenih branilcev lige EBEL, kar potrjuje tudi njegova statistika.

Od 12 slovenskih napadalcev, ki so se znašli na olimpijskem seznamu, jih kar pet igra v Nemčiji. Najbolj razigran je letos Rok Tičar, ki je pri Kölnu zbral največ točk med soigralci. Njegova reprezentančna pajdaša v napadu Robert Sabolič in Žiga Jeglič se z Ingolstadtom borita za končnico. Jeglič se je sicer do sredine decembra mudil na Finskem, kjer ni dobil prave priložnosti, nato pa odšel v Nemčijo, kjer je zaradi poškodbe komolca odigral le štiri tekme.

Podobno kot Jeglič je med sezono klub zamenjal "Rus" Jan Muršak, medtem ko že osmo sezono pri Los Angeles Kings vztraja Anže Kopitar, ki je tudi letos najučinkovitejši mož Kraljev. Največ točk za svojo ekipo je prispeval nadobudni Miha Verlič, ki se je kljub klavrni sezoni Olimpije "izstrelil" in si s predstavami priigral nastop v Sočiju. Podobno je uspelo še enemu mladeniču. Anžetu Kuraltu Francija očitno ustreza, saj je drugi strelec Epinala oziroma peti najučinkovitejši hokejist francoskega prvenstva.