Petek,
26. 11. 2010,
10.52

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 26. 11. 2010, 10.52

9 let

Jesenice in Olimpija v EBEL z 18 vratarji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Od sezone 2006/07, ko so Acroni Jesenice debitirale v ligi EBEL, pa do danes, sta slovenska predstavnika med vratnicami zamenjala 18 vratarjev. Od tega je bilo 11 tujcev in le sedem domačih.

Kot prvi so v ligi EBEL nastopili hokejski Acronija Jesenic, natančneje v sezoni 2006/07, leto zatem pa se jim je pridružila Tilia Olimpija. Od prve sezone pa do sedanje je v razširjenem avstrijskem prvenstvu v vratih Jesenic in Olimpije stalo kar 18 vratarjev. Vodstva obeh klubov pa bolj zaupata tujim čuvajem mreže, saj so imeli ''železarji'' doslej šest tujcev, ''zmaji'' pa pet.

Pri prvih so branili štirje, pri slednjih pa trije domači vratarji. Le v sezoni 2007/08 se je zgodilo, da je kakšen klub začel in končal z domačimi vratarji, takrat so namreč vrata slovenskih državnih prvakov branili Robert Kristan, Gaber Glavič in Andrej Hočevar. Med tujimi vratarji so le redki pustili večji pečat, največjega pa je brez dvoma v prvi sezoni pri Ljubljančanih pustil Alex Westlund.

Začeli in končali z domačima vratarjema

V krstni sezoni so se ''železarji'' odločili, da bosta med vratnicami dobila priložnost Hočevar in Glavič, vendar po nekaj krogih z neprepričljivimi predstavami prisilila vodstvo, da poiščejo drugo številko ena.

V Podmežaklo je prišel Seamus Kotyk, ki je od dosedanjih tujih vratarjev pokazal največ in bil na koncu po odstotku obranjenih strelov celo na drugem mestu lige EBEL. Vendar Kanadčan, ki je zbral 21 nastopov, ni zdržal do konca sezone, izdalo ga je levo koleno. Ogromno priložnosti je ob kanadskem vratarju dobil Glavič, ki pa se je po odstotku obranjenih strelov znašel na zadnjem mestu.

S trojico Slovencev

Sezona 2007/08 je bila edina doslej, da je kak slovenski klub odigral sezono samo s slovenskimi vratarji. Pri ''železarjih'' so med vratnicami stali Kristan, Hočevar in Glavič, številka ena pa je bil ''Lix'', ki je v statistiko vpisal 44 tekem. Na lestvici vratarjev je končal na desetem mestu. Hočevar je dobil priložnost na 11 tekmah, Glavič pa na treh.

Za Olimpijo je bila to premierna sezona, ki se je končala šele v finalu. Vodstvo je imelo srečno roko pri izbiri tujega vratarja, Westlund je bil namreč eden izmed najzaslužnejšimi, da so se ''zeleno-beli'' prebili tako daleč. Z bravuroznimi obrambami je soigralce držal v igri na vsaki tekmi, zato ne čudi, da je sezono končal na prvem mestu po odstotku obranjenih strelov. Njegova zamenjava, Klemen Mohorič, je dobila priložnost šele ob poškodbi ameriškega vratarja.

Morrison najmočnejši na jeziku

Jeseničani so se v sezoni 2008/09 znova odločili, da poizkusijo s Hočevarjem in Glavičem, ki sta tokrat zdržala veliko dalj časa med vratnicami, prvi je zbral 31 nastopov, drugi pa 21, vseeno pa je tik pred koncem rednega dela v klub prišel Matthew Yeats, ki pa se je v četrtfinalu poškodoval.

Pri Olimpiji so že na začetku sezone stavili na tujega vratarja, pripeljali so Mika Morrisona, katerega so predstavili kot veliko okrepitev, vendar pa je bil Američan najmočnejši na jeziku, med vratnicami pa je bil popoln polom. Po odhodu 31-letnika je prišel Finec Markus Korhonen, ki pa ni bil nič boljši, imel pa je tudi težave s poškodbami. Največ je imel od tega Aleš Sila, ki je dobil priložnost na 22 tekmah. Na lestvici odstotkov obranjenih strelov se trojica Glavič, Hočevar, Sila ni najbolje izkazala, saj je zasedla zadnja tri mesta. Pri Jesenicah je nekaj minut med vratnicami dobil tudi Peter Škrabelj.

Grumet-Morris zamenjal Tortunova

Leto zatem so se pri ''zeleno-belih'' znova odločili za tujega vratarja, prišel je Norm Maracle, ki pa prav tako ni ostal v Ljubljani do konca sezone, saj se je preselil v Köln. Kanadčan se prav tako ni najbolje znašel v Ljubljani, vendar dosti bolje kot nekateri njegovi predhodniki, na lestvici odstotkov obranjenih strelov pa je bil najvišje med vsemi čuvaji mrež, ki so branili v tej sezoni za slovenska predstavnika.

Mesto za njim je bil jeseniški tujec Dov Grumet-Morris, ki je zadovoljiv okus navijačev Jesenic, slednji bi si ga želeli videti med vratnicami tudi v tej sezoni, a do tega ni prišlo. Ameriški vratar je prišel v ''železarsko'' mesto naknadno, kot zamenjava za katastrofalnega Rusa Borisa Tortunova. Zadnji mesti na omenjeni lestvici sta zasedla Sila in Glavič.

''Železarji'' štartali z dvema tujcema

Prvič pa se je letos pripetilo, da je slovenski klub štartal kar z dvema tujima vratarjema. Pri Jesenicah so namreč sestavili dvojec Jaako Suomalainen - Mitch O'Keefe, ki pa skupaj nista za enega tujega nadpovprečnega vratarja. Slednji praktično ne dobi priložnosti, kar priča o kvaliteti, saj tudi finski čuvaj mreže pogostokrat nima svojega dne. Prav zanimivo bo videti, ali bo v nadaljevanju sezone prišlo do nove rokade in bo prišel v Podmežaklo še tretji tujec.

Ljubljančani so se odločili, da začnejo z domačima vratarjema, Silo in Matijo Pintaričem, ki pa sta v reprezentančnem premoru dobila konkurenco v Čehu Janu Chaberi. Slednji je prišel v Ljubljano na enomesečno preizkušnjo.