Četrtek, 8. 4. 2010, 12.48
8 let, 7 mesecev
Za klubske športe v Sloveniji ni posluha
Predsednik kluba Rasto Oderlap in športni direktor Andrej Jerala sta pred šestimi leti v ustroj gorenjskega odbojkarskega kluba z Bleda uspela pripeljati mag. Hermana Rigelnika z njegovim ACH-jem, kar je bil ključ do vseh nadaljnjih uspehov, ki so jih oranžno-modri v dosegli. Rigelnika so ob prihodu v klub zanimali le vrhunski dosežki.
Sprva so bili cilji povezani z naslovom državnega ter pokalnega prvaka, vse skupaj se je nato preselilo na srednjeevropsko ligo ter nazadnje še na najmočnejše klubsko tekmovanje ligo prvakov. "Takrat sem predvidel, da se bomo v tej sezoni uvrstili na F4 v ligi prvakov in to se je sedaj tudi uresničilo. Dejstvo je, da se ta zgodba gradi šest let in da se je začela graditi z nekim trenerjem, v nekem obdobju in z nekimi igralci, ki so bili takrat najbolj prepoznavni v Sloveniji. In ti so seveda napravili ta uspeh. Brez njih seveda tudi finalnega turnirja v letošnjem letu ne bi bilo. Dejstvo je tudi, da smo imeli srečno roko dve leti nazaj, ko smo se odločili za Glenna Hoaga, s katerim smo pridobili človeka, ki je strokovnjak, entuziast in predvsem velik poštenjak. On je dal slovenski odbojki največ v zadnjem času in jo je tudi na nek način postavil na mesto, kjer slovenska odbojka mora biti," je povedal Rigelnik, ki ima v klubu poleg sponzorske vloge tudi vlogo častnega predsednika.
Posluha pri državi ni
Se pa tudi pri najtrofejnem slovenskem odbojkarskem klubu čutijo posledice finančne krize, ki je zajela ves šport. Za enkrat se gorenjski klub še drži, vendar se odgovorni v klubu zavedajo, da bodo potrebovali dodatno svežo moč, v kolikor se bo v Sloveniji želela igrati vrhunska odbojka. "Moram reči, da je glede sponzorstva v Sloveniji iz dneva v dan večji. Mislim, da se vsi zavedamo, da se nahajamo v obdobju krize, ki je izjemno huda in financiranje takšnih projektov, kot je ACH Volley, je hud zalogaj. Moram reči, da sem imel veliko razgovorov na raznih ministrstvih in tudi s predsednikom vlade, nikjer pa ni pravega razumevanja, da bi podprli kolektivni šport v Sloveniji. Tako, kot se s problemi ukvarja denimo smučarka Tina Maze, se ukvarjamo tudi mi. Tu ostaja nedvomno grenak priokus, ko gre za državo, po drugi strani pa tudi ko gre za lokalno skupnost. Povsod se pojavlja ime ACH Volley Bled, s tem da ta lokalna skupnost ACH Volleyju ne daje skoraj nič. Daje pa seveda nekaj, kar je neprecenljive vrednosti in sicer to skupnost ljudi, ki na nek način živijo z odbojko. V tem kontekstu smo tem ljudem dali nedvomno veliko in od njih smo prav tako dobili veliko nazaj. Vesel sem, da ta projekt ni zgolj projekt ACH-ja in da ni zgolj gorenjski, ampak je vseslovenski. Tako verjetno odbojka pridobiva v slovenskem prostoru na veljavi in je vse bolj prepoznaven šport, ki je veliko bolj zahteven šport kot nogomet ali rokomet z vidika razumevanja - kot vemo so tu akcije izredno hitre. Zato, glede na vse odzive, dobiva neko posebno mesto v slovenskem prostoru," je svoj pogled na finančno in celostno podobo o slovenski odbojki podal Rigelnik.
"Ekipa je naredila več od vseh pričakovanj"
Bo pa ta konec tedna z največjim veseljem stiskal pesti za igralce ACH Volleyja, ki se bodo v Lodžu premierno predstavili evropski javnosti na zaključnem turnirju najboljše četverice lige prvakov.
V polfinalu se bodo slovenski prvaki pomerili z italijanskim Trentinom, ki je nesporen favorit, vendar se tudi Rigelnik zaveda, da ti ne zmagujejo vedno. "Fantom v tem trenutku želim prijetno potovanje tja in nazaj, v Lodžu pa jim predvsem želim, da bi uživali v odbojki in da bi jo igrali tako, kot jo znajo. Če bodo izgubili, bo v redu, v nasprotnem primeru pa bo rezultat super. Že to, kar je ekipa naredila do sedaj, je več od vseh pričakovanj," pa so še besede častnega predsednika pred začetkom F4 v Lodžu na Poljskem.