Sobota,
13. 6. 2009,
10.03

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 13. 6. 2009, 10.03

8 let, 10 mesecev

Vodstvo zveze odletelo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Štiri ure in pol so si vzeli delegati redne letne skupščine NTZS za tokratno razpravo. V uvodu je bilo glede na poslovnik potrebno počakati pol ure, nato pa je ...

... zgolj 20 predstavnikov klubov pripravilo precej buren potek skupščine. Resnici na ljubo pa nekatere razprave niso bile ravno v ponos druženju najvišjega telesa zveze, ki se kot se je izkazalo tudi v razpravi ''ponaša'' z letnim proračunom, ki ga ima denimo povprečen slovenski nogometni drugoligaš. In to navkljub uspehom, predvsem Bojana Tokiča in moške izbrane vrste, ki bo čez tri mesece na EP v Stuttgartu igrala med najožjo elito na Stari celini.

Že uvod je nakazal, da bi se vse skupaj lahko precej zavleklo in da se obeta pravi mali udar. Prvotni dnevni red je bil ob predlogu Boža Šetine razširjen na točko o glasovanju za zaupnico (do)sedanjega vodstva zveze, ki jo je vodila Silva Črnugelj. Predsednica je bila zaradi drugih obveznosti zadržana, obilo kritik pa je že v teh uvodnih minutah letelo tudi na druge člane Izvršnega odbora. Nova točka je bila zanesljivo izglasovana, predlog, da bi glasovali le o tem in o sklicu nove izredne skupščine pa le ni dobil podpore.

Prevladala je le želja po tem, da se obelodanijo poročila posameznih komisij in organov skupščine. Močno je razpravo razvnelo poročilo predsednika nadzornega odbora Antona Sveteta, ki je še posebej poudaril, da je bil tokrat prvič zares temeljit pri opravljanju svoje naloge. Posamezne delegate je motilo marsikaj, saj je bilo v poročilu razkritih tudi nekaj podatkov, ki bi zlahka zmotili področje varovanja osebnih pravic.

Predsednik Svete se je zglasoval na zapisano v statutu, da je delo zveze javno, kar pa še vedno ni pregnalo vseh dvomov. Še posebej pa je vse zanimal dolg zveze, ki se je trenutno zaustavil pri 46.000 eurih. Navidez malo, saj toliko nekateri slovenski najbolj uveljavljeni klubi dolgujejo dvema, trem igralcem. Vse skupaj pa pridobi na pomenu, če gre pri tem minusu za kar četrtino letnega priliva (op.a. v lanskem letu 187.000 evrov) . Le ta pa je v največji meri odvisen od državnih sredstev, saj je bilo sredstev pokroviteljev, bolje rečeno pokrovitelja, le za dobro desetino vseh prilivov.

Navkljub izjemno burni razpravi pa so bila na koncu vsa poročila sprejeta, tudi to o delovanju Nadzornega odbora, saj se je glasovalo v svežnju v celoti. Tudi pri sprejemu zaključnega računa se ni pretirano zatikalo. Motil je le odpis zapadlih obveznosti klubov v višini 10.000 evrov. Tudi pri tem glasovanju pa so bili le štirje proti sprejetju.

Svete: Odločili smo se najboljše

Sledila pa je naknadno uvrščena točka v dnevni red. Tu se je precej zapletalo predvsem pri proceduralnih težavah, saj je skupščina najprej še potrdila vse dosežke zadnje sezone, zagotovila odobritev nastopov reprezentanc v nadaljevanju leta na največjih tekmovanjih in odobrila kandidaturo Velenja za organizacijo MOPS 2010. Ob zelo skromno pripravljeni skupščini in ob ne pretirano prepričljivem delovanju delovnega predsedstva se je pojavilo tudi nekaj pravnih vprašanj.

Toda do glasovanja je le prišlo in povsem pričakovano je dosedanje vodstvo nekaj minut pred 21. uro izgubilo mandat za vodenje zveze. V vlogi v.d. se je tako znašel Anton Svete, ki bo skupaj s sodelavci najkasneje do prve polovice septembra pripravil sklic izredne skupščine, ki naj bi bila tudi volilna. Sprejem finančnega načrta za letos pa so delegati že prepustili delu naslednjega zasedanja najvišjega organa zveze. ''Menim, da je tako kot smo se odločili najbolje. Pred prihodom sem niti nisem razmišljal, da bom ob koncu dvorano zapuščal s tem bremenom na svojih ramah. Upam predvsem, da bomo navkljub ne najbolj prijaznemu obdobju, pred nami so dopusti, do septembra le pripravili vse, da se nekako izkopljemo iz tega položaja. Resnici na ljubo kandidata za novega predsednika trenutno nimam v rokavu, toda v tem nevzdržnem stanju za našo zvezo smo enostavno nekaj morali napraviti,'' je po dolgotrajnem zasedanju dejal Anton Svete.

Dosedanja podpredsednica zveze Polona Čehovin Sušin je temu zgolj še dodala: ''Res je bilo potrebno nekaj spremeniti, saj smo na to skupščino najmanj potiho vsi prišli v pričakovanju takega razpleta. Če bom s svojimi izkušnjami ob reševanju zveze pred leti s pravim sanacijskim programom kaj lahko tudi sama pridala, bom praviloma na voljo. Upam pa da se rešimo tudi iz tega položaja.'' Oba sta tudi potrdila, da naj tekmovalni programi vseh reprezentanc, ki jih hitro čakajo že nove obveznosti (op.a. EP za mlade bo julija v Pragi, člansko EP pa septembra v Stuttgartu) ne bi doživeli novih krčenj. To pa v največji meri niti ne bo težko, saj jih v zadnjem obdobju domala niti ni bilo.

Švab: Vse slabše razmere

Zaradi vse slabšega pristopa k delu s tekmovalci, tudi reprezentanti sta nedavno nazaj svoji odstopni izjavi podala državna kapetanka za ženske Andreja Ojsteršek Urh in predsednik strokovnega sveta Zdenko Švab, ki je ob tem navedel: ''Prav res sem bil vesel, ko se je pred meseci Andreja tudi na moje prigovarjanje lotila dela z našo žensko vrsto. Menim, da je v tem času naredila zelo veliko, kar se je odrazilo tudi na zadnjem svetovnem prvenstvu. Toda posluha za nas je bilo vse manj. Menim da smo delali ves čas slabše. Bolje rečeno za dobro delo smo imeli vse slabše razmere. Enostavno sem menil, da bi se z mojim odstopom lahko vsaj kdo predramil, pa se to žal ni zgodilo. Resnično ne vem kako se bo vse skupaj končalo, delovanje v takih razmerah kot so bile in so pa resnično ne vodi nikamor.''

Ob koncu je moški državni kapetan Bojan Rak vse prisotne le spomnil, da bi bilo pristojno da bi skupščina vsaj pozdravila zadnje uspehe slovenskih igralcev na čelu z Bojanom Tokičem, saj se na kaj takega predhodno ni spomnil nihče. Zavoljo zares težavnega položaja se je NTZS tudi odpovedala nastopa na bližnjih Sredozemskih igrah v Pescari, čeprav so se še v Tunisu in Almerii svojih medalj veselili kot bi bile olimpijske. In za slovenski namizni tenis so očitno res bile. Kam pelje pot bo pokazal čas.