Peter Kastelic

Nedelja,
15. 5. 2011,
16.36

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Nedelja, 15. 5. 2011, 16.36

8 let

Tudi Slovenci igramo kriket

Peter Kastelic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Ste vedeli, da ima tudi Slovenija reprezentanco v kriketu? Še več, Slovenija je v preteklih dneh celo gostila evropsko prvenstvo divizije 3 v fomatu 20/20.

Kriket je moštveni šport, posamezno ekipo pa sestavlja enajst igralcev. Sodobna oblika kriketa se je razvila v Angliji, popularen pa je tudi v drugih državah Britanske skupnosti narodov. V nekaterih državah južne Azije, vključno z Indijo, Pakistanom, Bangladešom in Šrilanko, je kriket daleč najbolj priljubljen šport. Po nekaterih statistikah naj bi bil kriket po popularnosti celo drugi šport na svetu ...

Kaj pa v Sloveniji?

"Prva zgodba o slovenskem kriketu sega v leto 1975, ko je sedanji predsednik slovenske kriket zveze Borut Čegovnik iz Anglije prinesel nekaj kijev in naučil kriketa svoje prijatelje v Mežici. Zadeva je nato zamrla in šele leta 1997 se je zgodba nadaljevala v Ljubljani. Priseljenci iz tujine, ki so želeli igrati kriket, so ustanovili Ljubljana Cricket Club, ki so se mu začeli pridruževati tudi slovenski igralci. Od leta 2005 pa se stvar izjemno hitro razvija. Iz ene smo dobili osem ekip, imamo tri igrišča, slovensko ligo, državni prvenstvi, po letu 2004 pa smo že drugič gostili evropsko prvenstvo. Delamo tudi z mladimi, predvsem po osnovnih šolah. Vsako leto imamo osnovnošolsko prvenstvo v dvoranskem kriketu, čez poletje pa organiziramo določene prijateljske tekme. V roku 15 let lahko pričakujemo marsikaj,'' je razvoj kriketa pri nas predstavil trener slovenske reprezentance Jaša Zidar, sicer igralec ljubljanskega kriket kluba.

Eden najboljših slovenskih igralcev kriketa je Thomas Furness, ki se je rodil v Angliji in tam tudi hodil v šolo. To pa je pomenilo, da se ni mogel izogniti srečanju s tem športom.

''Mama je Slovenka, oče Anglež, kriket pa igram praktično že od rojstva. Ko sem se preselil v Slovenijo, sem izvedel, da se kriket igra tudi tukaj in nisem imel druge možnosti, kot da se pridružim. Ta šport se v Sloveniji hitro razvija. Skoraj vsako leto je ustanovljen kakšen nov klub. Sedaj nas je že 120 do 130 igralcev, majnka pa nam predvsem igrišč. Rabili bi eno večje igrišče v Ljubljani in upamo, da nam bo župan Janković pri tem pomagal," je dejal kapetan slovenske reprezentance Furness, ki je predstavil tudi svojo vlogo na igrišču: ''Kapetan ima pri kriketu drugačno vlogo kot na primer pri nogometu. Ker naš trener med igro ne sme nič svetovati, sem pravzaprav trener na igrišču. Vse trenerske vloge prevzamem jaz. Poskrbeti moram, da imamo 'zaščiteno' igrišče, kar pomeni, da razporejam svoje igralce po igrišču. Prav tako menjam lučarje (pri kriketu se žogico luča in ne meče, op. p), ko ugotovim, kateri stil lučajev najbolj paše, glede na to, kdo od nasprotnikov odbija. Konec tekme ostanem že povsem brez glasu.''

Modrice so sestavni del kriketa

Žogica za kriket je zelo trda, leti pa lahko tudi do 160 kilometrov na uro.

Modrice so zato sestavni del tega športa, saj igralci, ki lovijo žogico na igrišču, ne nosijo ščitnikov. Ščitniki za noge, rokavice, suspenzor in čelada pa so obvezna oprema odbijalcev.

Slovenija je prav v preteklih dneh gostila evropsko prvenstvo dvizije 3 in končala na tretjem mestu.