9. 5. 2009,
21.06

Sobota, 9. 5. 2009, 21.06

Slovenska ekipa za konec v Laškem četrta

V Laškem se je danes končalo 6. odprto prvenstvo Slovenije Thermana Laško 2009 v namiznem tenisu za invalide.

Na močnem mednarodnem tekmovanju, ki je eno od treh letošnjih za serijo Pro Tour, je slovenska reprezentanca, sodelovalo je osem igralk in igralcev, osvojila tri bronaste medalje.

Zadnji dan odprtega prvenstva Slovenije sta bili v igri za medaljo v ekipni konkurenci še Mateja Pintar in Andreja Dolinar. V polfinalu pa sta nato z 1:3 izgubili s parom Srbije, kjer igra tudi najboljša igralka te kategorije Borisava Perić-Ranković. Slovenkama je tako ostal boj za tretje mesto, ki pa ga je ekipa Švedske (Ingella Lundbaeck in Anna-Carina Ahlquist) nekoliko presenetljivo dobila gladko s 3:0 in slovenska naveza je obstala pod stopničkami.

Že v prejšnjih dneh pa so domači igralke in igralci trikrat prišli do medalj, vse tri so bile bronaste. Skupno s prejšnjimi petimi turnirji v Laškem se je slovenska bera medalj na odprtih prvenstvih Slovenije zdaj povzpela na 17.

V ekipni konkurenci je bila uspešna Jolanda Belavič, ki je do tretjega mesta prišla v mešani zasedbi s turško sotekmovalko Kubro Ocsoy. Pri moških sta ekipno Bojan Lukežič in Primož Kancler izgubila v drugem krogu s Korejcema, nosilcema bronaste medalje iz Pekinga 2008. Ljubiša Gajič pa je nastopil skupaj z Brazilcem Hemersonom Kovalskim in v tekmi za polfinale izgubil proti ekipi Slovaške.

V posamičnih dvobojih je bron v kategoriji 9 osvojila Jolanda Belavič, ki je v skupini dvakrat zmagala in dvakrat izgubila, kar je bilo dovolj za uspeh. Mateja Pintar je v predtekmovanju dvakrat gladko zmagala, v tekmi s Francozinjo Stephanie Mariage pa je morala priznati poraz z 2:3. "Zelo sem vesela, saj je zdaj turnir močnejši, tekme so vse težje in vesela sem lahko vsakega uspeha. Tudi zame je bilo to majhno presenečenje, pred turnirjem si tega nihče ne bi upal napovedati. Za EP pa si želim vsaj ponovitve uvrstitve izpred dveh let, kar bo več, pa toliko bolje," je nastope strnila najuspešnejša slovenska udeleženka tekmovanja Belavičeva.

Najboljša slovenska igralka, bronasta paraoloimpijka iz Pekinga 2008 Mateja Pintar, pa je kolajno osvojila v kategoriji open. Po porazu v polfinalu proti Perić-Rankovićevi je v borbi za tretje mesto premagala Jordanko Al Azzam Fatemeh. V tej kategoriji so Primož Kancler, Andrej Žnidar, Ljubiša Gajič in Davorin Dervarič že v prvih nastopih morali priznati premoč tekmecem, Bojan Lukežič pa se je poslovil v drugem krogu.

Na tekmovanju v dvorani Tri lilije v Laškem je od srede do sobote sodelovalo 27 reprezentanc, od tega šest neevropskih, s skupno 155 tekmovalkami in tekmovalci na invalidskih vozičkih in 100 takšnimi, ki tekmujejo stoje. Med njimi je bilo kar 32 nosilcev paraolimpijskih medalj iz Pekinga 2008, ki so na Kitajskem skupaj osvojili 35 odličij. V osemčlanski slovenski ekipi so bili Mateja Pintar, Andreja Dolinar, Jolanda Belavič, Ljubiša Gajič, Bojan Lukežič, Primož Kancler, Andrej Žnidar ter Davorin Dervarič.

Slovenska reprezentanca bo ostala v Laškem še do 18. maja na pripravah (skupno bo na njih sodelovalo 42 igralcev iz sedmih držav) za bližnje evropsko prvenstvo v Genovi, ki bo potekalo v začetku junija. Slovenske barve bodo v Italiji branili Pintarjeva, Dolinarjeva, Belavičeva in Lukežič, Ivan Lisac, ki ga ni bilo niti v Laškem, pa bo tekmovanje zaradi poškodbe izpustil.

"Realno smo pričakovali malo več, predvsem od Mateje. To je njen prvi četrtfinalni poraz na turnirjih po sedmih letih, žal prav na domačem terenu. Zato pa je bila tretja v kategoriji open, kar je za Pro Tour izjemen uspeh. Jolanda je imela najboljše rezultate med Slovenci, presenetila je s tretjim mestom ekipno in tretjim posamično. Ostali so odigrali po pričakovanjih, majhno razočaranje je le ekipni del pri ženskah. Izgubili smo s Srbijo in Švedsko, slednjo pa smo pred 14 dnevi na turnirju na Slovaškem brez težav premagali," je oceno najmočnejšega takšnega tekmovanja na svetu podal trener slovenske reprezentance Gorazd Vecko. "Na bližnjem EP bo Mateja branila srebro iz Kranjske Gore, Mateja in Andreja ekipno zlato. Od Lukežiča pričakujem uvrstitev v četrtfinale, Jolanda Belavič pa bi se lahko borila za bron, najboljši dve tekmovalki v tej kategoriji sta premočni," je nastope čez tri tedne napovedal Vecko.

Trener slovenske ekipe pa ima odslej v tej panogi športa invalidov tudi novo mednarodno funkcijo - postal je vodja vseh turnirjev po svetu v namiznem tenisu za invalide, vključujoč velika tekmovanja (EP, SP, paraolimpijske igre).