19.49

Nedelja, 23. 5. 2010, 19.49

Prvi polčas Slovenci opravili z odliko

Uroš Iskra

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je v okviru kvalifikacij za EP 2011 v Avstriji in na Češkem v dvorani Tabor na tekmi s Španci zmagala s 3:1 v nizih.

Varovance Veselina Vukovića tako čaka še en turnir, ki pa bo v Izraelu. Slovenski odbojkarji so na tretji tekmi kvalifikacijskega turnirja za nastop na EP-ju skupine A še tretjič zmagali. Po Madžarih in Izraelu je pred polno dvorano Tabor v Mariboru tokrat orožje položila favorizirana reprezentanca Španije.

Da naj bi šlo za zelo napeto in izenačeno tekmo je nakazal že uvod prvega niza, kjer sta bila moštvi poravnani do izida 5:5, potem pa so kapetan Urnaut in soigralci dosegli tri zaporedne točke in na prvi tehnični odmor odšli s prav tolikšno prednostjo. Tudi v nadaljevanju Slovenci niso popuščali, v bloku sta blestela neprebojna zidova Kamnik in Pajenk, v napadu pa so blesteli prav vsi, ki so bili v začetni šesterici. Veliko zaslug temu gre pripisati odličnemu organizatorju Vinčiču, ki je smešil španski blok s svojo raznovrstno igro. Na drugi tehnični odmor so varovanci Vukovića odšli s petimi točkami prednosti (16:11). Nebogljenost Špancev se je samo še stopnjevala in prvega niza je bilo ekpresno konec. Točko za 25:17 je dosegel s 'šikom' danes izredno razigrani podajalec Vinčič.

Španci zaigrali agresivnejše in poravnali izid

Po debaklu Špancev v prvem nizu, so v drugega vstopili nekoliko bolj agresivno. To se je izražalo predvsem na začetnem udarcu, s katerim so nekoliko bolj pritisnili na slovenske sprejemalce. Povedli so že 3:5 potem pa so domači na krilih skoraj polne dvorane Tabor izid preobrnili in na prvi tehnični odmor celo odšli s točko prednosti.

Taktiko močnega začetnega udarca se Špancem obrestovala, saj so Slovenci glede na prvi niz mnogo slabše sprejemali. Daleč največ težav je imel kapetan Urnaut, katerega so španski serverji vzeli na piko in pritiskali nanj. Vzrok za to, da se Španci niso odlepili, gre pripisati izvrstnemu slovenskemu bloku, ki res deloval brezhibno. Samo točka prednosti za izbrance Vukovića pri drugem tehničnem odmoru je napovedovala dramatično končnico. Moštvi sta bili poravnani na 20:20 in 22:22, pri izidu 23:22 pa selektor namesto Vinčiča na mrežo poslal mladega Jakopina, z namenom da bi okrepil blok. Menjava je obrodila sadove in z blokom prav Jakopina in Pajenka je Slovenija do zaključne žoge za osvojitev drugega niza. A nepopustljivi Španci so znali kaznovati ležernost domačih in jih najprej ujeli potem pa še prehiteli. Španci so poravnali izid v nizih (26:28).

Neprebojni slovenski blok

Način kako so slovenski odbojkarji izgubili že skoraj dobljeni drugi niz, se odražal tudi na njihovi igri na uvodu tretjega. Zaigrali so kar nekoliko prestrašeno in izkušeni Španci so to znali izkoristiti. Kmalu je semafor kazal 2:5 v korist izbrancev stratega Velasca, potem pa je korektor Šket z dvema zaporednima točkama zmanjšal izid samo na točko.

Tolikšna je bila prednost Špancev tudi pri prvem tehničnem odmoru. Ne vemo, kaj je v njem selektor naše izbrane vrste dejal svojim fantom, a Slovenci so s serijo 4:0 ušli Špancem in povedli s 13:9. Enako prednost so izbranci Vukovića ohranili tudi do druge obvezne prekinitve. Domači so nadaljevali z izvrstno igro, če bi morali izpostaviti odbojkarski element, v katerem so blesteli, bi bila to igra v bloku. Španci ga, naj so se še tako trudili, niso mogli prebiti. Podatek, da so Španci po drugem tehničnem odmoru dosegli zgolj tri točke pove vse in tretji niz je gladko pripadel Slovencem (25:15).

Tudi v četrti niz so slovenski odbojkarji vstopili zelo odločno in si kmalu priigrali tri točke prednosti. Po prem tehničnem odmoru se je prednost samo še višala, pr izidu 13:8 španskemu selektorju ni preostalo drugega, kot da vzame 30 minutni odmor, ki pa ni prinesel želenega učinka(16:12). Ko je izid na semaforju po enojnem bloku Komela in najlepši akciji na tekmi, ki je dvignila na noge prav vse gledalce v dvorani tabor, kazal 20:12 je bila španska ladja dokončno potopljena. Slovenci so po zgrešenem servisu španskega kapetana Falasce (25:15), lahko začeli s slavjem.