Četrtek, 27. 1. 2011, 16.26
9 let
Nelegalne športne stave večja grožnja športu kot doping

Na to sta opozorila predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok) Jacques Rogge in predsednik Svetovnega združenja loterij (WLA) Risto Nieminen.
"Skupaj z loterijskimi organizacijami, fundacijami in državnimi vladami se moramo športne organizacije povezati in s sodelovanjem čim prej najti rešitve, da bomo zajezili ta problem. Zato bo Mok 1. marca organiziral sestanek s športnimi zvezami in vladami držav, da bomo začeli urejati to področje. Za boj proti dopingu imamo že krovno organizacijo Wado, morali pa jo bomo ustanoviti tudi za preprečevanje nelegalnih športnih stav," je na simpoziju Mednarodnega združenja športnih novinarjev (Aips) v Lozani napovedal Rogge. Tudi Miro Cerar, s tridesetimi odličji na velikih tekmovanjih najuspešnejši slovenski športnik, je bil jasen: "Nelegalne športne stave in nameščanje izidov so goljufija, ki lahko ogrozi same temelje športa."
Nogomet še posebej na udaru kriminala
"Pranje denarja je trenutno gotovo najpomembnejša 'poslovna' dejavnost na svetu. S tem je povezan organiziran kriminal in mogoče je trenutno šport v svetu najlažja pot, s katero se lahko opere umazan denar. Poleg uradnih stavnic in drugih stavnih organizacij je zlasti v Aziji izjemno veliko nelegalnih stavnic brez vsakega nadzora. Za kriminalce športne stave niso osnovni vir zaslužka, ampak je cilj pranje denarja s čim manjšo izgubo. Če je običajna 'marža' za to 30 odstotkov, je prek nelegalnih športnih stav potrebno odšteti deset odstotkov ali manj, kar je v svetu kriminala zelo velik dodatni dobiček," je Nieminen omenil najpomembnejši razlog, zakaj policije praktično po vsem svetu usmerjajo veliko pozornost k nelegalnim športnim stavam.
Nogomet ima kot daleč kot najbolj globalni šport kar 90-odstotni delež celotnih športnih stav, zato je še posebej na udaru kriminala. Evropska nogometna zveza (Uefa) je zato že sredi prejšnjega desetletja s partnerji vzpostavila mehanizem nadzora stav z ugotavljanjem nenavadnega povečanja vplačil in zgodnjega opozarjanja. Leta 2005 so tako po besedah Alexandra Fourtoyja, direktorja komunikacij Uefa, nadzorovali 1800 tekem na leto, leta 2009 pa že 29.000 tekem 1. in 2. lig v 53 državah. "Sto milijonov stav spremljamo vsak dan, 0,7 odstotka vseh spremljanih tekem pa je imelo lani določene nepravilnosti," je pojasnil Fourtoy.
Prvi, ki je dobil dosmrtno prepoved vseh dejavnosti v nogometu zaradi nečednosti pri stavah, je bil ukrajinski sodnik Oleg Orehov. Mednarodno arbitražno razsodišče za šport (Cas) je nedavno potrdilo kazen, ki so mu jo izrekli 18. marca leta 2010. Prvo uradno nameščanje izida so zabeležili leta 1915 med Manchester Unitedom in Liverpoolom. Prva ekipa se je borila, da ne bi nastopila v drugi ligi in je zmagala z 2:0, kar sedem igralcev pa je zaradi dogovarjanja o izidu potem dobilo dosmrtno prepoved nastopanja in so jim kasneje kazen znižali. Ta dogodek sicer ni bil povezan s stavami, kar se je začelo v dvajsetih letih prejšnjega stoletja v ZDA z vključitvijo mafije v baseballu. V zadnjem času se je vse to izjemno razmahnilo s pomočjo interneta.
Nieminen je dejal, da je bilo pred 15 leti na svetu 200 športnih stavnic in podobnih organizacij, leta 2010 pa že več kot 10.000, od tega jih ima kar 80 odstotkov stave v živo, ko tekme še potekajo. Stavi se o tem, kdaj bo padel prvi kot ali, denimo, koliko bo rumenih kartonov. To še povečuje možnost manipulacij, saj lahko športniki in sodniki zaradi nelegalne ponudbe ali nedorečenih pravil stavijo na tekme, na katerih igrajo ali sodijo, novinarji pa na tiste, o katerih poročajo. Klubi, ki ne izplačujejo igralcem denarja, še povečujejo možnosti za nedovoljeno početje, obenem pa nekateri klubi v finančnih težavah dobijo denar za svoj obstoj, čeprav vedo, da je ta sumljivega izvora iz nelegalnih stavnic v Aziji. V manipulacije s športnimi stavami so vpletene tudi Slovenija, njene sosede, pa tudi Švica, Nemčija in druge države, v katerih policija preiskuje več kot 200 spornih nogometnih tekem.