Sobota, 6. 9. 2008, 22.27
8 let, 7 mesecev
Marko Borko: Skoraj vse punce so zdrave kot ribe
"Nekatere sicer imajo manjše želodčne probleme, a nič hujšega. Lahko rečemo, da punce niso navajene na belorusko hrano, zato so nekatere dobile drisko. Pomagamo jim z aktivnim medicinskim ogljem in lineksom. Sicer zaradi različnih poškodb malo večjo pozornost posvečamo Kočarjevi, Jontesovi in Lipicerjevi.
Karmen Kočar je imela poškodovan prst, zvin palca. To smo sanirali, da sedaj lahko normalno podaja. Po treningih in tekmah še hladimo, a ni nič hujšega. Malenkost ima probleme s hrbtom, a tudi to z rednimi terapijami in masažami držimo v mejah normale. Tako lahko maksimalno trenira. Hrbet si je poškodovala na fitnesu, kjer se je zgodila manjša nesreča. Ni imela varovala pri počepu in ni bila pazljiva, pa jo je malo stisnilo v hrbtu. A na srečo ni nič hujšega. Karmen preventivno pred vsako tekmo zbandažiramo prst, da ima boljši občutek. Ta bandaža ji nudi tudi malo opore.
Nekaj problemov ima tudi Katja Jontes. Gre za preobremenitveno poškodbo kolena. To je najpogostejša poškodba odbojkaric. Gre za skakalno koleno. Ne gre za vnetje kolena, ampak za mikro poškodbe kite kvadricepsa. Ponavadi se bolečina pojavi na kiti pod pogačico. To se zgodi zaradi preobremenitve, zaradi velikega števila skokov in doskokov. Problem je v tem, da je preslaba mišična jakost ekstenzorjev kolena, to je mišice kvadricepsa. Uspešna terapija je dolgotrajna, traja dva do tri mesece. Potrebno je ekscentrično krepit mišico. To pomeni, da punca dela maksimalne mišične ponovitve, napenja mišico, ki se hkrati tudi razteza. To njeno poškodbo skušamo obvladovat s terapijami, s protibolečinsko elektrostimulacijo, po treningu pa je vedno obvezno hlajenje kolena.
Delamo pa tudi individualne vaje s kondicijskem trenerjem Andrejem Turkom. Mišice kolena skušamo okrepit, kolikor se pač da. Hkrati se je potrebno izogibati prevelikemu številu skokov ter maksimalnim spremembam smeri. To bo potrebno kasneje še sanirat. Po koncu sezone, ali pa morebiti že med sezono. Vse bo odvisno od jakosti bolečin. Če je bolečina prehuda, ni sposobna maksimalno skočit v blok ali v napadalni udarec. To je edino tveganje, sicer se ne more še bolj poškodovat. Njej smo tudi nekoliko prilagodili trening. Skokov, ki niso nujno potrebni, jih ne opravi. Da bolečina ni prehuda. Lahko bi dobila protibolečinsko blokado, a se stanje ponavadi še poslabša. Blokade pa imajo tudi trajne posledice, zato se jih izogibamo. Nekateri športniki so si zaradi njih tudi uničili kariero. Lahko namreč pride do še hujšega natrganja. Bolečina je vedno tisti omejitveni dejavnik, ki nam sporoča, da je nekaj narobe. Da je treba zmanjšat obremenitev ali pa kar počivat. Sicer pred tekmo Katji zbandažiramo skakalno koleno. Če stisne trak na kito kvadricepsa, je bolečina manjša. Ima pa tudi boljši občutek, kje je koleno v prostoru. S tem tudi lažje skače.
Tina Lipicer Samec ima sedaj nekoliko poškodovano levo koleno, ki še ni bilo operirano. Na desnem kolenu je imela dve operaciji in je stanje boljše. Vedno mora krepit mišice, saj so glavni stabilizator kolena. Dokler se bo aktivno ukvarjala z odbojko, bo morala držati kondicijsko pripravljenost na visoki ravni. Na obeh kolenih ima nekaj težav z obrabo hrustanca. Zaradi tega ima probleme pri maksimalnih in daljših obremenitvah. Na levem kolenu tudi sumimo na manjšo poškodbo meniskusa. Po magnetni resonanci bomo videli, kaj je res. Takrat bomo videli, ali je prišlo do hujše poškodbe, ali pa do lažje, do rahlega vnetja zaradi velike količine treninga. Punce namreč trenirajo dvakrat dnevno. Tina je pač takšna, da kljub bolečinam trening opravi 100-odstotno.
Sonjo Borovinšek smo preventivno pustili doma, a upamo, da bo za naslednjo tekmo pripravljena. Naporno potovanje ji vsekakor ne bi koristilo, kvečjemu bi se lahko poškodba samo še poslabšala. Ima probleme z desetim rebrom. Boli jo celoten prsni koš. Noben izvid ni pokazal kaj hujšega. Najverjetneje pa gre za natrganje medrebrnih mišic. Zato opravlja fizioterapije. Morebiti bo sredi prihodnjega tedna začela trenirati. Do te poškodbe je prišlo zaradi prehlada, imela je tudi bronhitis. Zaradi kašljanja so se verjetno te medrebrne mišice natrgale. Nekaj časa je še trenirala, ko pa je bil kašelj prehud, je morala nehat. Napotili smo jo k zdravniku, kjer je dobila antibiotike, a kašelj se je nadaljeval. Ko je znova začela trenirati, so se pojavile bolečine v prsnem košu. Najprej smo mislili, da je to povezano s hrbtom, a se je izkazalo, da ni tako. Pregledali smo rebra in so tudi vse kosti cele. Ultrazvok tudi ni nič pokazal. Iz vsega tega sklepamo, da gre za natrganje mišic.
Sicer bi bilo lepo, če bi naša reprezentanca imela na takšnih tekmah kot je ta zraven tudi zdravnika, a žal ni tako. Sam sem v stalnem kontaktu z dr. Edvinom Derviševićem, ki je reprezentančni zdravnik. Če so kakšni večji problemi, se z njim posvetujem. S seboj imam tudi določena zdravila, ki jih po njegovih navodilih lahko uporabim. Tudi antibiotike. Če pride do resne poškodbe denimo v Belorusiji, je diagnostika na urgencah kar dobra. Sicer je slabše kot pri nas, a zadovoljivo. Potrebno je uporabit vse zveze, vodiče. Potrebno je vprašat, če je to ali ono stvar možno naredit, če imajo ta ali oni aparat. Potem je vse lažje. A iskreno upam, da ne bomo potrebovali urgence" je bil zgovoren Marko Borko.