Sobota, 14. 11. 2009, 17.11
8 let, 8 mesecev
Krstili novo jadrnico Vasilija Žbogarja
"Botra je bila moja mama Dragica, po kateri jadrnica nosi tudi ime," je povedal Žbogar. V zadnjem času se je posvečal tudi študiju; je absolvent fakultete za managment Univerze na Primorskem. "Imam že spisano diplomo, oddati pa moram še eno seminarsko nalogo. Pričakujem, da bom konec januarja prihodnje leto že diplomiral."
V novem razredu je prvič tekmoval konec oktobra na regatnem polju pred Opatijo in na hrvaškem državnem prvenstvu osvojil drugo mesto. V premiernem nastopu je enosed dobro obvladal v šibkih in tudi v močnih vetrovih. Ugnal ga je le Hrvat Marin Mišura, deveti na letošnjem svetovnem prvenstvu v danskem Koebenhavnu, vendar le za dve točki, v dveh od šestih regat pa je Žbogar Hrvata premagal. Od 25. do 30. decembra bo Žbogar znova tekmoval na novoletni regati na Palamosu v Španiji, nato pa bo vadil na francoskem otoku Les Ambiez.
"Doslej sem treniral s sposojeno jadrnico. Za novo je bilo potrebno kar nekaj denarja, saj je samo jadrnica stala 15.000 evrov, skupaj z jamborom in jadri pa 22.000 evrov. Že nekaj časa imam jambor in jadrnico, v petek pa sem iz Anglije dobil še jadra, tri različne vrste; za lahek in močan veter ter za mešane razmere. Jadra moramo prilagoditi jamboru, kar je potrebno delati vsak dan, preden bo povsem nared. S tem se srečujem prvič, saj je za laser potrebna standardna jadrnica, sedaj pa je vse nastavitve potrebno prilagoditi meni. Upam, da bo pred pred tekmo v Španiji že vse postorjeno," je trenutno delo predstavil Žbogar.
Trener Millar ostaja
Trener Trevor Millar, ki je Žbogarja dobro desetletje vodil v razredu laser, ostaja z najuspešnejšim slovenskim jadralskim olimpijcem tudi v novem razredu. "Trevor mi je precej pomagal pri nastavitvah in drugem pri jadrnici in bo z mano tudi na regatah. Ima tudi že dva, tri jadralce v razredu finn. Čez zimo, do marca, bom skušal opraviti čim boljše treninge, nato pa se bom udeležil največjega števila regat, kar bo mogoče. Želim se čim prej prilagoditi novemu razredu, zato še nimam velikih tekmovalnih ambicij. Ne vem, kam trenutno v novem razredu sodim. V Opatiji je bila zelo skromna udeležba, zato pa imam zelo dobra partnerja na treningih, poleg Mišure še evropskega prvaka Ivana Kljakovića Gašpića, ki je bil tretji na letošnjem SP," je pojasnil Žbogar
Štiriintridesetletni Izolan je v laserju nastopal od leta 1996. "Po 13 letih pa je bila potrebna sprememba. Treningi so bili povsem drugačni in tudi motivacija je bila veliko boljša, kot sem jo imel po OI na Kitajskem. Sprva nisem niti pomislil, da bom še jadral, saj je osem let hudega garanja in odrekanj pustilo sledove. Jadranja sem se preprosto nasitil. Na naslednjih OI bom star že 37 let, toliko pa ni bil še nihče med olimpijci v razredu laser. Ta je fizično zelo zahteven. Na finnu moraš biti težji, zato sem moral začeti nabirati kilograme. V zelo kratkem času sem dobil 18 kilogramov, zato sem imel sprva precej močne bolečine v kolenih in zapestjih. Moral sem okrepiti mišice in vezi. To mi še ni uspelo povsem, vendar pa lahko že normalo vadim, brez bolečin v sklepih," je dodal Žbogar, ki je nabiral kondicijo v Šempetru pri Gorici s trenerjem Marziom Braidom, s katerim sodeluje že deveto leto.
Lansko sezono je začel že pozimi v Terrigalu v Avstraliji, kjer je februarja na svetovnem prvenstvu zasedel četrto mesto. Nadaljeval jo je v belgijskem Niewportu, kjer je osvojil srebro na EP, po tej uvrstitvi pa je posegel tudi na prvokategorni regati v Medembliku na Nizozemskem. Krono je dosegel z drugim mestom na OI ter nato že na Kitajskem omenil možnost, da bi lahko nastopil tudi na večji jadrnici razreda finn.