Ponedeljek,
19. 11. 2012,
15.06

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 19. 11. 2012, 15.06

8 let, 8 mesecev

Kasparov: Opravičujem se za dolg odgovor, a šah je dolga igra

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Štajersko prestolnico je doletela izjemna čast, saj jo je obiskal velemojster Gari Kasparov, največji šahist vseh časov, ki bo v Mariboru odprl svojo šahovsko akademijo.

Nekdanji svetovni prvak Kasparov je Maribor obiskal ob zaključku mladinskega svetovnega šahovskega prvenstva, ob tem pa podpisal pismo o nameri o ustanovitvi šahovske akademije, kakršne ima že v ZDA in Južni Afriki. Na kraljevsko igro ne gleda zgolj kot na šport, ampak kot na orodje, ki lahko človeku, še posebej pa otrokom, ponudi veliko več kot zgolj užitek za šahovnico. ''Vedno sem goreče verjel, da lahko igra šah zelo pomembno vlogo pri izboljšanju sposobnosti otrok in soočanju s sodobnimi izzivi. Intenzivno sem potoval od Brazilije do Japonske in se srečeval s pomembnimi avtoritetami s področja izobraževanja ter prišel do zaključkov, da ima šah veliko pozitivnih ravni. Primeri in dokazi z različnih koncev sveta kažejo, da ima izjemno pozitiven vpliv tako na kakovost izobraževanja, kot na socialno adaptacijo otrok iz deprivilegiranih ekonomskih razredov, '' je Kasparov podal svoj pogled na izobraževalni pomen črno-belih polj.

Kasparov je sicer prvo akademijo ustanovil v ZDA pred desetimi leti, v začetkih pa je bil glavni cilj pripeljati šah v šole. Čas je seveda prinesel nove ambicije in načrte. ''Lani smo odprli Kasparovovo šahovsko fundacijo v Bruslju in se povezali z Evropsko šahovsko zvezo ter imeli po nekaj mesecih več kot štiristo članov. Letos sem prav tako ustanovil fundacijo v Afriki, ki je za zdaj osredotočena na izobraževalne programe, seveda pa obstaja tudi potreba po bolj izpopolnjenem treningu. V ZDA to kombiniramo in imamo poseben program, ki ga sponzorirajo bogati posamezniki, da bi podprli najbolj obetavne ameriške talente. V Mariboru sta na primer dva med njimi osvojila naslova prvakov v kategoriji do 12 in 14 let,'' je veliki Gari ponazoril dobrobiti takšne ustanove.

Kasparov bo osebno treniral najbolj nadarjene

''Tudi Evropa potrebuje takšno središče, zato sem bil zelo vznemirjen, ko sem slišal, da obstaja zanimanje v Mariboru. Mislim, da je to posrečena odločitev mesta, ki je letos kulturna prestolnica Evrope, v prihodnosti pa bo ponudilo možnosti za razvoj mladim šahistom iz vse stare celine. Imate zelo močno strokovno ekipo, moja velemojstrska kolega iz Ukrajine Aleksandra Beljavskega in Adriana Mihaljčišina, ki živita tukaj, zato verjamem, da lahko ustvarimo primerno okolje in naše bogate šahovske izkušnje delimo z mladimi. Osebno bom dvakrat letno treniral najbolj perspektivne udeležence akademije, ki bodo izbrani med tisočimi iz vse Evrope. Tukaj se zelo dobro počutim in mislim, da bo akademija zelo pomembna za napredek šaha v tem delu sveta. Opravičujem se za dolg odgovor, toda šah je dolga igra,'' je zaključil Kasparov.

Za osem najboljših Evropejcev bo akademija brezplačna

Z ustanovitvijo akademije je zadovoljen tudi velemojster in nekdanji slovenski selektor Georg Mohr, ki je bil glavni organizator mladinskega prvenstva. O akademiji je povedal, da bo delovala na različnih ravneh, Kasparov pa bo osebno poučeval najbolj nadarjenih osem mladih Evropejcev. ''Naše mlade igralce bomo glede na trenutno stanje težko spravili zraven, a vsekakor je to motiv za vse. Vrhunska skupina bo brezplačna, za ostalo pa bo treba nekaj plačati. Cilj akademije je tudi, da bi šah čim bolj približali šoli in ga vključili že med šest, sedem in osemletnike. Šah v šoli že imamo, ampak v tretji triadi, ko nima več takšnih učinkov.''

Osem najboljših bo v sodelovanju s Kasparovim izbral Beljavski, ki bo tudi strokovni vodja programa, Mihaljčišin bo skrbel za trenersko plat, Mohr pa naj bi bil operativni direktor.

Zgodb se je nabralo za celo knjigo

Po njegovem mnenju so sicer prireditelji prvenstva izpolnili pričakovanja gostov iz različnih kultur, nabralo pa se je toliko različnih zgodb, da bi o tem lahko napisali knjigo. Velik met jim je uspel tudi s prihodom Kasparova. Organizacija prvenstva je bila sicer velik zalogaj, še posebej, ker ni bilo v domeni države, ampak v rokah zasebnika. ''Prvenstvo je organiziralo moje podjetje, saj je bilo tako lažje kot preko občine. Finančno plat bomo predstavili čez nekaj dni, velikih dobičkov pa ne gre pričakovati. Lažje bi bilo, če bi se vključila država, saj je bil to logistično eden največjih dogodkov pri nas – 14 dni je na prvenstvu sodelovalo 3000 ljudi. Odnos države pa je katastrofalen, kriza gor ali dol, popolnoma so nas ignorirali,'' je Mohr še okrcal državo.

Izpostavil je tudi tekmece, s katerimi so se morali slovenski predstavniki soočiti na prvenstvu. ''Osebno nisem pričakoval, da bi komu uspel večji dosežek, že uvrstitev med deset bi bila super. Konkurenca v svetu se izjemno zaostruje, azijske, ameriške in ekipe iz nekdanje Sovjetske zveze so strahovito močne, zato preveč razočarani ne smemo biti. Ne vem, kdaj se bo spet pojavil kakšen Luka Lenič, vidnejše rezultate lahko pričakujemo šele na deset, petnajst let,'' je še strnil Mohr pogled na prihodnost slovenskega šaha.