Sreda, 9. 4. 2014, 10.54
9 let, 2 meseca
Slovenca vstopnica v svetovni reli stane vsaj 100 tisoč evrov

Le redkokje, če sploh, že osnovni športni rekvizit stane vsaj nekaj tisoč evrov
Avtomobilski šport spada v sam vrh po merilu stroškov. Ne samo za nastopanje na najvišji mednarodni ravni, temveč tudi zgolj za osnoven začetek v domačem okolju. Že tam se stroški za nakup osnovnega športnega rekvizita, torej dirkalnega avtomobila in potrebne opreme, štejejo v nekaj tisoč evrih za najbolj preproste avtomobile najnižjih kategorij.
Še toliko višje so številke pri svetovnem prvenstvu. Slovenija seveda ni velik mednarodni trg in nima multinacionalnk, ki bi iskale in nato vlagale v mlade voznike. Avtomobilski šport v Sloveniji sicer obstaja že več kot sto let, a tradicije za podporo mednarodnim projektom preprosto nima.
Na Portugalskem trije slovenski mehaniki, slovenske ograje za tovarniške ekipe, a brez dirkačev
Zato tudi na preteklem reliju svetovnega prvenstva Slovencev med dirkači ni bilo. Trije so sodelovali v spremljevalnih ekipah: Matej Oblak in Rok Vrčon pri avstrijski ekipi Jaga Motorsport v razredu WRC3, Marko Jeram pa je kot mehanik delal pri M-Sportu in med relijem popravljal tudi dvakrat razbiti dirkalnik Roberta Kubice.
Svetovnega prvaka že 30 let čaka tudi največji evropski avtomobilski trg
Velikost države sicer še ne pomeni ničesar. Nemčija kot največji evropski avtomobilski trg po Walterju Röhrlu v osemdesetih še ni imela voznika najvišje ravni, na drugi strani se je v zadnjih 15 letih v svetovni vrh izstrelila Estonija.
Najprej s podporo domačega naftnega koncerna Markko Martin, ta pa zdaj kot menedžer in vodja ekipe podpira kopico mladih voznikov. Med njimi je najbolj opazno ime Otta Tanaka, ki je na reliju na Portugalskem nekaj časa s ford fiesto WRC držal drugo mesto.
Najem dirkalnika že za drugi kakovostni razred stane 150 evrov na kilometer
Današnje svetovno prvenstvo ponuja več razredov. Elitni dirkalniki so domena tovarniških moštev, mogoče pa jih je seveda tudi najeti. Cene niso enake za vse in zato tudi niso uradne, gibljejo pa se okrog 300 tisoč evrov za posamezni reli.
Razred nižje je WRC2, v katerem nastopajo štirikolesno gnani dirkalniki razredov RRC, S2000 in R5. Tam bi lahko vozili torej s ford fiesto R5, ki smo jo lani lahko kot edini medij iz vzhodne Evrope testirali v Veliki Britaniji. Če tak dirkalnik najamete, vas brez stroška za gume, prenočišča in zavarovanje stane okrog 150 evrov na prevoženi dirkaški kilometer. Reliji za svetovno prvenstvo so dolgi več kot 300 kilometrov in potrebno ceno si lahko izračuna vsak sam …
Stroškovno in po konkurenčnosti sledi razred WRC3, kjer vozijo dvokolesno gnani dirkalniki. To so trenutno v največji meri citroeni DS3 R3, s katerimi so Francozi organizirali tudi poseben pokal.
Osnovna vstopnica je pokal s ford fiesto R2, strošek celotne sezone dobrih 100 tisoč evrov
In še najcenejša, a za Slovence še vedno zelo draga možnost. To je pokalno tekmovanje DMACK ford fiesta, ki ga letos organizirata M-Sport in omenjeni kitajski proizvajalec gum. Organizatorji so med prijavljenimi izbrali 12 voznikov, ki jim M-Sport prek svoje izpostave na Poljskem na relije pripelje ford fiesto R2 s pogonom na sprednji par koles in sekvenčnim menjalnikom ter jim nudi vso tehnično in logistično podporo.
Dirkač se mora s sovoznikom torej le pojaviti na reliju in se usesti v avtomobil. Cena za celotno sezono, ki je sestavljena iz petih relijev, znaša dobrih 100 tisoč evrov. Večina stroškov, izjema so predvsem potovanja za voznika in sovoznika, je v to ceno že vključena.
Pokalna tekmovanja z enakimi avtomobili vedno izpostavijo vrhunske talente in dirkačem, ki so kova bodočih svetovnih prvakov, omogočijo napredovanje v višje razrede. Zmagovalcu pokala namreč za naslednjo sezono nudijo ford fiesto R5 za razred WRC2.
Toda za Slovence so tudi ti zneski izredno visoki. Država je nacionalni krovni zvezi AŠ2005 prek Fundacije za šport za programe nastopov na SP lani namenila ušivih 10 tisočakov.