Nedelja,
18. 3. 2012,
17.32

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 18. 3. 2012, 17.32

8 let, 10 mesecev

Predstavitev dirkališča Motegi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Japonsko dirkališče Motegi v letošnji sezoni svetovnega motociklističnega prvenstva gosti petnajsto dirko.

Že samo ime Twin Ring Motegi pove, da ima dirkaški kompleks dve stezi. Oval v stilu ameriških dirkališč je dolg 2,5 km, klasična steza pa 4,8 km. Zgradila ga je Honda leta 1997 kot svoj testni poligon in je bil v tistem času najmodernejši na svetu. Oval je bil zdizajniran, ker so Japonci tako navdušili nad ameriško serijo IndyCar, da so jo hoteli pripeljati na svoje dvorišče. Je edini v deželi vzhajajočega sonca in ga uporabljajo samo enkrat letno. IndyCar je na njej debitiral leta 1998, istega leta pa tudi odpeljejo tudi ekshibicijsko dirko serije Nascar. Čeprav je Honda oval zgradili tudi z namenom, da bi do potankosti naštudirala dirkalnik serije IndyCar, do svoje prve zmage pride šele v sedmi izvedbi dirke leta 2004, ko slavi Dan Wheldon, ki se je lani smrtno ponesrečil. Na naslovnice se zavihti tudi leta 2008, ko Danica Patrick postane prva ženska, ki zmaga na dirki IndyCar. 2011 je Motegi še zadnjič gostil IndyCar, a ne na ovalu, ki je bil resno poškodovan ob potresu Tohoku, temveč na klasični stezi.

Za sezono 2012 ga vržejo iz koledarja, ker Japonci kapaciteto tribun iz 80.000 zaradi nepopisne gneče ob dirkaških vikendih zmanjšajo na 65.000. Za zdaj še namreč niso rešili glavnega problema: dostopa do steze. Na dirkališče vodita le dve vstopni in dve izstopni točki, dvopasovnici lokalnih cest. Ker Motegi ni veliko mesto, nima dovolj nočitvenih kapacitet – le en hotel na prizorišču – se mora večina gostov pripeljati od drugod. Za nameček so tudi železniške povezave zelo omejene, pa še načrtovana avtocesta ni dokončana. Ko bo problem dostopa rešen, bo lahko MotoGP dirko spremljalo 100.000 oboževalcev. Toliko sedežev je namreč dejansko na voljo. Motegi je sicer oblegan s strani motoršpornih navdušencev skozi celo leto, saj ima tam Honda svoj neprecenljiv muzej motociklov in dirkalnikov iz vseh obdobij dirkaške zgodovine. Dirkaški kompleks, ki obiskovalcem nudi dirkaško šolo, šolo varne vožnje, karting stezo, hotel, restavracijo, trgovine in dvorane za različne prireditve, zaposluje 300 ljudi.

Steza, ki jo uporabljajo za dirke svetovnega motociklističnega prvenstva, je edistvena v svetu motoršporta, saj si deli garaže in tribune z ovalom. Sicer sta stezi fizično ločeni. Teoretično bi lahko izpeljali dve dirki istočasno. Ker je moral dizajner pri konstruiranju dveh stez sprejemati nujne kompromise, s klasično stezo ni zadovoljen praktično nihče. Gledalci imajo slab pregled nad dirkami, saj so tribune pomaknjene bistveno bolj proč od steze kot sicer. Japonci so se skušali znajti z velikimi televizijskimi zasloni, a to ni ista izkušnja. Stezo je tudi javno kritiziral devetkratni svetovni prvak Valentino Rossi, saj dolgim ravninam sledijo lasnice, ki brutalno prekinejo dirkanje.

Dirka na klasični stezi poteka v smeri urinega kazalca, na ovalu pa obratno. Od leta 2000 do 2003 je gostila VN Pacifika v formuli 1, od leta 2004 pa ima stalno mesto v koledarju MotoGP. Pred zadnjo izvedbo dirke svetovnega motociklističnega razreda sta zaradi jedrske nesreče na Japonskem svoj bojkot napovedala Casey Stoner in Jorge Lorenzo, potem pa si premislila. Motegi je namreč le 120 km oddaljen od jedrske elektrarne v Fukušimi, kjer se je 11. marca 2011 zgodila jedrska katastrofa. Mednarodna motociklistična zveza se takoj odzove na nesrečo in aprilsko dirko prestavi na oktobrski termin in jo tudi gladko izpelje.