Petek, 4. 5. 2012, 15.16
8 let, 8 mesecev
FR 3.5, kjer se kalijo varovanci moštev F1
Kljub podpori Mednarodne avtomobilistične zveze (FIA) se formula 2 ni uspela uveljaviti. Prvenstvo GP2 ostaja zadnja stopnica pred formulo 1. Za zdaj. V zadnjih letih je namreč pravi bum doživela formula renault 3.5. Stroškovno je nekje vmes med sorazmerno poceni formulo 2 (okoli 350 tisoč evrov na sezono) in GP2 (okrog 1,2 milijona). V svetovni seriji so se denimo kalili Sebastian Vettel, Robert Kubica, Jaime Alguersuari in še lani Robert Wickens (letos dirka v DTM-u), Jean-Eric Vergne in Daniel Ricciardo (letos oba v Toru Rossu). Prednost tekmovanja oziroma tekmovanj ni le podpora Renault Sport, ampak razvejanost po vsej stari celini: obstaja več nacionalnih oziroma regionalnih prvenstev v dvo- in trilitrski formuli renault, nato evropski pokal v 2.0, pa spremljevalni pokali z dirkalnimi avtomobili clio in megane. Tisti najboljši (ali vsaj najbogatejši) pa nato dobijo priložnost v svetovni seriji formule renault 3.5, ki s sezono 2012 začenja ta konec tedna v španski Aragoniji. Če je bila svetovna serija FR 3.5 lani po imenih močnejšega oziroma konkurenčnejša od GP2, letos na pomenu dobiva še z bolj zmogljivimi in modernejšimi dirkalniki.
Prvič dirkalniki boljši kot v GP2
Z novimi osemvaljnimi 3,5-litrskimi in 395 kilovatnimi renaultovimi agregati (lani so imeli šestvaljnike z okoli 38 kilovati manj) in Dallarinimi šasijami so na testiranjih v Aragoniji, Barceloni in na Paul Ricardu rekorde krogov izboljšali za več sekund. Glavna novost na dirkalnikih (vsi imajo enake) je DRS - premično zadnje krilce, ki ga poznamo iz formule 1, le da ga bodo tu lahko celoten krog uporabljali tudi na dirki (ne le na izbrani ravnini). Naslednja sprememba so karbonske zavore. Ker so te toliko boljše, bodo dirkači lažje prenašali sile G. Ključni razlog za toliko hitrejše čase pa je izboljšana aerodinamika. Italijanski inženirji podjetja Dallara naj bi poskrbeli za kar 30 odstotkov večjo potisno silo k tlom (t. i. "downforce"), s čimer ga bodo imeli več kot v GP2.
V sezoni 2012 je na sporedu 17 dirk na devetih dirkališčih. Novost na koledarju je dirkaški vikend v Moskvi. Vrhunec bo preizkušnja v Monte Carlu, kjer FR 3.5 gostuje kot spremljevalno tekmovanje formule 1. V prvenstvu nastopa 26 ekip s po dvema dirkačema. Dvanajsterica od 26 voznikov prvič dirka v svetovni seriji, a že ima izkušnje iz regionalnih tekmovanj. Ob odhodu prvaka Roberta Wickensa v DTM, podprvaka Jeana-Erica Vergna in najbolj talentiranega lanskega voznika v svetovni seriji Daniela Ricciarda v formulo 1 je konkurenca letos mnogo bolj izenačena, krog favoritov za naslov pa posledično mnogo širši.
Favoritov več kot prstov ene roke
Največ pritiska bosta občutila Američan Alexander Rossi (Arden Caterham) in Rus Mihajil Alešin (RFR). Slednji že ima naslov prvaka, prvi pa že nekaj let trka na vrata formule 1. Oba sta talenta, veliko se vlaga v njiju, a pravi preboj jima še ni uspel. Pod budnim očesom šefov formule 1 bo Francoz Jules Bianchi (Tech 1), ki je rezervni dirkač Force Indie in član Ferrarijeva akademije. Podobno kot Bianchi se je iz GP2 v FR 3.5 preselil tudi Britanec Sam Bird (ISR), ki je varovanec Mercedesove ekipe formule 1. Med novinci gre resno računati na Nizozemca Robina Frijnsa (Fortec), ki je bil lani prvak v evropskem pokalu FR 2.0, to zimo pa je bil najhitrejši na štirih od šestih testnih dnevih. Tu je še podprvak britanske formule 3 Danec Kevin Magnussen (Carlin). Slednjega je pod okrilje vzel McLaren. Naslednji Red Bullov adut pa je Škot Lewis Williamson (Arden Caterham). Pa gotovo smo še koga pozabili.