Rok Viškovič

Nedelja,
23. 8. 2009,
17.12

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 23. 8. 2009, 17.12

9 let, 2 meseca

Ljubljani za zgled: Olimpijski štadion v Berlinu

Rok Viškovič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Boji za najvišja mesta na letošnjem atletskem svetovnem prvenstvu so potekali na Olimpijskem štadionu v Berlinu, ki bi lahko bil Sloveniji in predvsem njeni prestolnici za zgled.

Vemo, koliko časa že traja zgodba o gradnji novega, modernega štadiona za Bežigradom, kjer zdaj stoji Plečnikova ''razvalina'', ki je že nekaj časa kamen spotike številnih zgodovinarjev in naravovarstvenikov, Ljubljančanom pa prav gotovo ne more biti v ponos. Olimpijski štadion v Berlinu je bil zgrajen leta 1909, štiri leta kasneje pa so ga prenovili in s kapaciteto 30.000 je postal največji na svetu. Prenovljen je bil za potrebe olimpijskih iger, ki bi morale biti leta 1916 v nemški prestolnici, a jih kasneje zaradi prve svetovne vojne ni bilo. Berlinčani so dobili zadoščenje leta 1936, ko je nemška prestolnica le gostila olimpijske igre. Takrat je bil štadion povečan in je sprejel kar 100.000 gledalcev. Odtlej se je na njemu odvila velika kopica športnih in tudi drugačnih dogodkov.

Starinski, a zelo moderen

Ta objekt je za Nemce in tudi preostali svet zgodovinskega pomena. Toda kljub temu ni bilo večjih problemov, ko so ga leta 2004 za potrebe svetovnega nogometnega prvenstva 2006 (štadion je gostil finalno tekmo med Italijo in Francijo, v kateri so naši zahodni sosedi prišli do naslova, pri ''trikolorih'' pa se je od nogometa neslavno poslovil legendarni Zinedine Zidane) popolnoma prenovili. Ohranili so njegovo pristnost, a ga kljub temu spremenili v enega najbolj modernih športnih objektov v Evropi. Navzven je objekt videti starinsko, a ko stopite vanj, je zelo moderen. Toda vseeno je ob vsakem pogledu tudi znotraj njega začutiti, da ta objekt, ki sprejme več kot 70.000 gledalcev, premore bogato zgodovino. Za udobje, transport, marketing in zabavo pa je v in okoli njega tako ali tako vselej zelo dobro poskrbljeno.

Podobno bi lahko bilo v Ljubljani

Podobno bi, če bi bilo dovolj volje in želje po napredku, lahko že zdavnaj naredili s Plečnikovim štadionom v Ljubljani. Toda Slovenija je zelo majhna in žal tudi specifična država, v kateri zaradi takšnih in drugačnih interesov marsikaj ne gre skozi.

Pa čeprav bi bilo to v dobro vseh… Le upamo lahko, da se je ob spremljanju letošnjega atletskega SP kdo od odgovornih zdramil in pri prenovi našega zgodovinskega objekta ne bo več nadaljnjih težav.