Četrtek,
15. 5. 2008,
16.30

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 15. 5. 2008, 16.30

8 let, 7 mesecev

Atletska liga za VN Vzajemne tudi na tujem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Tretja sezona slovenske atletske lige za veliko nagrado Vzajemne se bo začela 21. maja v Novi Gorici, končala pa 10. septembra v Brežicah.

Liga bo prvič presegla slovensko ozemlje in jo bodo pripravili tudi v Reid im Innkreisu v Avstriji in v italijanski Padovi. Skupaj bodo pripravili 12 tekmovanj, ki bodo vključena za VN.

Po tekmi v Novi Gorici bodo mitingi VN Vzajemne potekali v Slovenski Bistrici (24. maja), Ljubljani (1. junija), Celju (18. junija), Velenju (26. junija), Mariboru (3. julija), Novem mestu (5. julija), Reid im Innkreisu (12. julija), Padovi (31. avgusta), zadnji pa bo v Brežicah. Poleg omenjenih desetih mitingov bosta za VN štela tudi finale atletskega pokala (APS), ki bo 7. in 8. julija v Ljubljani (le na tem mitingu bodo nastopili zgolj slovenski tekmovalci), ter odprto prvenstvo Slovenije, ki bo 19. in 20. julija v Ljubljani.

"Tekmoval bom v Ljubljani, Celju in Velenju, za ostale mitinge pa še ne vem, ker bo to odvisno od mojega koledarja mednarodnih tekmovanj. Liga pa je zelo popestrila slovensko atletsko dogajanje in tudi sam zelo rad nastopam pred domačo publiko, čeprav veliko tekmujem tudi na največjih mitingih na tujem," je povedal Matic Osovnikar (Mass).

Pia Tajnikar (Mass) je bila leta 2005 prva atletinja, ki je zmagala na slovenski VN. "S to ligo smo dobili kar nekaj kvalitetnih tekmovanj, ki omogočajo dobre rezultate. Tudi letos pričakujem, da bom na enem od teh mitingov dosegla osebni rekord in normo za OI. Liga je prispevala k večji popularnosti atletike kot športa in atletov ter atletinj. Obenem pa imajo mlajši priložnost, da se dokazujejo v močni konkurenci," je menila Tajnikarjeva.

Boris Mikuž, direktor Atletske zveze Slovenije (AZS), je dejal, da je bila liga v prvi sezoni brez televizijskega prenosa, v drugi so ga morali na AZS plačati, tretje leto pa bo prineslo tudi prenose največjih tekmovanj na Televiziji Slovenije (Celje, Velenje, in Ljubljana), prenašali pa bodo tudi državno prvenstvo v Ljubljani. Nagradni sklad AZS je 30.000 evrov, polovico za deset najboljših atletov ter polovico za prav toliko atletinj na koncu serije tekmovanj. Najmanj po štiri tisoč evrov je še nagradni sklad posameznega mitinga, za denarne nagrade se lahko potegujejo tako tuji kot slovenski tekmovalci.

"Veselim se, da je liga, ki se je dolgo rojevala, hitro zrasla. Želimo si, da bi kvalitetni tekmovalci, ki ne dosegajo norm za velika tekmovanja, nastopali v močni konkurenci prek vse sezone, obenem pa je konkurenca takšna, da tistim, ki ne morejo na največje mednarodne mitinge, omogoča doseganje zahtevnih norm ... Letos nimamo več finalnega mitinga in so vsi mitingi enakovredni. Atlet mora nastopiti najmanj na petih, drugače ne more biti udeležen v končni nagradi AZS, ki jo bo dobilo po deset najboljši atletov in atletinj, organizator pa mora nagraditi po najmanj osem atletov in atletinj. Za izračun se bodo upoštevali rezultati, ki bodo presegli 950 točk po tablicah Mednarodne atletske zveze (IAAF)," je pojasnil predsednik strokovnega sveta AZS Martin Steiner, ki je tudi komisar lige.

Črtomir Špacapan, prvi mož novogoriškega atletskega kluba, je dejal da se bo uvodni miting VN začel ob 17. uri in se bo končal pod žarometi okrog 20. ure. V Slovenski Bistrici bosta prvi imeni Primož Kozmus, ki bo tokrat prvič tekmoval v metu kladiva na osrednjem stadionu v tem mestu, ter Miran Vodovnik v suvanju krogle.

Peter Pustatičnik, član uprave Zavarovalnice Vzajemna, je dejal, da je eden od vzgibov za sodelovanje njegove firme z AZS zdrav način življenja. "To je redna telesna aktivnost z zdravo prehrano in izogibanje tveganim dejavnikom, ko so alkohol, tobak in stres. Temu pa se v sodobnem svetu težko izognemo, zato se sodobna medicina vedno bolj usmerja k promociji zdravega načina življenja. Želimo doseči manjšo obolevnost in posledično manjšo obremenjenost zdravstva ter s tem boljši in hitrejši dostop do storitev resno bolnim. Prav zato smo se povezali z AZS, ker želimo prek vzornikov prikazati vse omenjeno," je pojasnil zdravnik slovenske atletske reprezentance Jure Šorli, ki prihaja iz bolnišnice Golnik.