Torek, 27. 4. 2010, 20.48
8 let, 9 mesecev
Solinarji za en dan
Če bodo želeli, se bodo lahko celo prelevili v priložnostne solinarje ter obuti v taperine (solinarske cokle) in opremljeni z gaveri (lesena strgala) grabili morske kristale.
"Gre tako rekoč za majhne in povsem samostojno delujoče soline z izparilnim območjem, kristalizacijskimi bazeni in drugimi pomožnimi tehničnimi sestavinami, kot je 'buža' za shranjevanje visokokoncentrirane slanice," pojasnjuje Sau. Dodaja, da je bila prav omenjena globoka, a obenem površinsko majhna "buža" nekoč izjemnega pomena, saj je služila kot zbiralnik slanice v primeru slabega vremena oziroma dežja, ki lahko v trenutku zelo razredči slanico in ogrozi solinarsko sezono. "Če pade 20 milimetrov dežja, se lahko pobiranje soli ustavi za kar osem dni, saj je treba čakati na ponovno kristaliziranje. Če so solinarji pravočasno v 'bužo' shranili visokokoncentrirano slanico, pa so lahko že naslednji dan nadaljevali pridelavo soli," sogovornik opisuje pomen zbiralnika.
Ob tem pa je treba vendarle dodati, da slednji ne bodo tako snežno beli kot na preostalih delih solin, saj se je gojena petola na predstavitvenih poljih šele začela formirati in ni tako trdna kot tista, ki ima že častitljivih 700 let. Sicer pa so se v KPSS za projekt odločili predvsem zato, ker želijo ločiti pridelavo soli za prehrambne namene od vsebin, s katerimi obiskovalce vabijo v obmorski slani svet.