Petek,
27. 1. 2012,
10.15

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 27. 1. 2012, 10.15

8 let, 7 mesecev

Odgovornost, poštenost, odprt duh...

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
...in še marsikaj drugega v naših podjetjih vodilni pričakujejo od tistih, ki iščejo zaposlitev.

Teh je pa že velika "armada". Slovenska zaposlitvena slika je namreč iz meseca v mesec bolj črna. Podjetja propadajo, na zavodu za zaposlovanje je vse več brezposelnih. Recesija in kriza sta naredili svoje. Ekonomisti in gospodarstveniki opozarjajo, da še vedno nismo dosegli dna, da nekaj več kot 115 tisoč brezposelnih (januarja) še zdaleč ni zadnja številka, na kateri se bo ustavilo število iskalcev dela. Samo ta mesec se je na zavodu na novo prijavilo trinajst tisoč dvesto novih iskalcev zaposlitve. Kljub krizi pa podjetja seveda tudi iščejo in zaposlujejo nove delavce. Kaj vodilni v podjetjih iščejo pri kandidatih za zaposlitev, kaj jih prepriča, smo pobarali nekatera pomembna, pa tudi izvozno usmerjena slovenska podjetja: Pipistrel: Pri nas vsi delamo skoraj vse Ajdovski Pipistrel (proizvajalec ultralahki letal) je podjetje, ki je usmerjeno na tuje trge. Zaposlujejo več kot polovico ljudi z višjo ali visoko izobrazbo, zato Ivo Boscarol o svojem podjetju razmišlja kot o sanjski službi za mlade znanstvenike. Potrebujejo pa tudi "kader", ki dela v neposredni proizvodnji. Predvsem pri teh delavcih je pomembno, da so zelo odgovorni, ne moremo namreč imeti v naši tovarni norme, ne moremo biti vezani na učinek po času, ampak je seveda na prvem mestu kakovost, poudarja Ivo Boscarol. "Ti zaposleni pridejo v podjetje predvsem iz lokalnega okolja, poznamo tudi njihove družine, običajno pridejo v podjetje na priporočilo kakšnega že zaposlenega. Ta del 'zaposlenih' je v našem podjetju izjemno pomemben," pravi Boscarol. "Tisti, ki so vezani na sam razvoj, na načrtovanje letal in logistiko po vsem svetu, pa so seveda ljudje, ki morajo imeti določena znanja. Zlasti pri razvojnem in raziskovalnem delu je zelo velik naval doktorjev in inženirjev z vsega sveta, ker bi preprosto radi delali v takšnem majhnem, fleksibilnem in znanem podjetju, kot je naše. Pri teh je seveda težje imeti srečno roko," priznava Boscarol. "Nismo podjetje, ki bi lahko zaposlovalo preveč ljudi, ne moremo si privoščiti niti enega zaposlenega, ki ne bo dejansko vpet v tisto, kar počne. Pri nas vsi delamo skoraj vse. Zato pričakujemo ljudi, ki se potegujejo za zaposlitev, da so odprtega duha, ki jim je delo izziv …"

Mercator: Zaposleni morajo živeti naše vrednote Mercator je eden največjih slovenskih kolektivov, ki zaposluje številne "profile" delavcev, zato je težko govoriti o enotnih pričakovanjih glede kandidatov za zaposlitev. Pri prodajalcih in drugih sodelavcih, ki so v stiku s kupci, iščejo predvsem dobre medosebne spretnosti, odzivnost, komunikativnost in naklonjenost delu z ljudmi. Sodelavci v "režiji" pa seveda potrebujejo razvite kompetence za timsko delo, ustrezen potencial za reševanje kompleksnih problemov in željo po nenehnem učenju, pravi Andrej Juričko, ki je v "najboljšemu sosedu" zadolžen za področje strateških kadrov in korporacijske kulture. Vse navedeno spodbujajo pri obstoječih sodelavcih ter aktivno iščejo tudi pri kandidatih za novo zaposlitev. "Z našimi sodelavci imamo vzpostavljen dolgoročen odnos, zato dajemo pazljivi selekciji še toliko večjo težo," zagotavljajo v Mercatorju. Pri zaposlovanju na bolj odgovorna delovna mesta se poslužujejo tudi psiholoških testiranj. Od vseh zaposlenih pa pričakujemo, da tudi živijo mercatorjeve vrednote: učenje, spoštovanje, poštenost, odgovornost, sodelovanje in odzivnost.

Trimo: Odgovornost, partnerstvo, strast … Tudi v trebanjskem Trimu stavijo na vrednote. Marta Strmec, direktorica splošno kadrovskega sektorja, zatrjuje: "Trimove glavne vrednote so odgovornost, partnerstvo, inovativnost, strast, zanesljivost, zaupanje. Poleg tega, da bo novi sodelavec pri delu uporabil predstavljena strokovna znanja in praktične izkušnje oziroma na zaposlitvenih razgovorih predstavljene kompetence, seveda, dosegel dogovorjene rezultate, pričakujemo, da bo z nami tudi živel omenjene vrednote."

Skupina Laško: Novi morajo prinesti svežino, prodornost in dodano vrednost V Skupini Laško (Pivovarna Union, Pivovarna Laško, Radenska, Vital …) si želijo predvsem sodelavce, ki bodo v ekipo prinesli svežino, prodornost in dodano vrednost. V poslanstvo skupine so namreč zapisali, da ustvarjajo blagovne znamke z dodano vrednostjo za kupce in delničarje, z družbeno odgovornim in okolju prijaznim poslovanjem pa stremimo k doseganju vrhunskih rezultatov v boljšem svetu. "Novi sodelavci nas torej lahko najbolje prepričajo, da bodo uspešen del naše ekipe predvsem, če prepričljivo pokažejo, da bodo dosledno izpolnjevali poslanstvo naših družb, pri svojem delu in v referencah pa izpostavljajo vrednote, kot so znanje, podjetnost, partnerstvo, odgovornost in spoštovanje," poudarjajo v Skupini Laško.

Gorenje: Od sodelavcev pričakujemo tudi kritičen odnos do delovnega okolja … Veliki zaposlovalec je tudi velenjsko Gorenje. Zato poudarjajo, da je težko opredeliti "neke" splošne značilnosti kandidatov za zaposlitev, ki jih na novo zaposlujemo v podjetju. Zahtevane karakteristike so v veliki meri pogojene z delovnim mestom, zahtevnostjo delovnega mesta ter vlogo tega delovnega mesta v delovnem oziroma proizvodnem procesu. V osnovi pa od novega sodelavca v Gorenju pričakujejo ustrezno raven strokovnosti in širino znanj. "Od novih sodelavcev pričakujemo tudi visoko raven odgovornega odnosa do dela in usmerjenost na kakovost in storilnost dela," poudarja Irena Vodopivec, ki je v Gorenju zadolžena za kadre in izobraževanje. "Pomembna je tudi pripravljenost za skupno delo in sodelovanje v delovni skupini ter spoštljiv in odprt odnos do sodelavcev. Glede na pogoste spremembe in vse večje zahteve poslovnega okolja je zelo pomembna pripravljenost novega sodelavca na stalno strokovno izobraževanje in izpopolnjevanje ter na delo na drugih, novih nalogah – torej pripravljenost na spremembe in sprejemanje le-teh. Od novega sodelavca pričakujemo tudi kritičen odnos do delovnega okolja in usmerjenost v iskanje izboljšav, torej inventiven odnos do delovnega okolja, izdelkov in storitev," še zatrjujejo v Gorenju.