Petek,
13. 1. 2012,
15.50

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 13. 1. 2012, 15.50

7 let, 2 meseca

Ne zatiskajte si oči!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Če si v nekem trenutku priznate, da imate težave z alkoholom, imate na voljo več možnosti, da se z boleznijo spopadete.

Tako lahko zaupate svojemu osebnemu zdravniku, ki vas bo morda napotil h kakšnemu alkohologu, lahko si najdete terapevta, lahko pa se včlanite v društvo Anonimnih alkoholikov (AA). AA je skupnost moških in žensk, ki si delijo izkušnje, moč in upanje, da bi rešili skupni problem in pomagali drugim, da bi ozdraveli, piše na njihovi spletni strani. Edini pogoj za pripadnost skupnosti je želja, da bi prenehali piti. Članarine ni, AA se vzdržuje z lastnimi prostovoljnimi prispevki.

Alkohol ne izbira Skupnost AA je neprofesionalna, mnogorasna, apolitična, vzdržuje se sama in je na voljo skoraj povsod. Nima zahtev glede starosti in izobrazbe, saj, kot pravi sogovornik iz AA, alkohol ne izbira med bogatimi, revnimi in šolanimi ali ne.

Je AA za vas? Kot piše na strani, se lahko samo vi odločite, ali boste poskusili z AA. "Mi, ki smo prišli v AA, smo prišli zato, ker smo končno odnehali poskušati, da bi nadzorovali pitje. Še vedno nismo hoteli priznati, da ne bi nikdar mogli piti varno. Potem smo slišali od drugih članov AA, da smo bolni. Spoznali smo, da enako kot mi številni ljudje trpijo zaradi istih občutkov krivde in osamljenosti in brezupa. Spoznali smo, da imamo te občutke, ker imamo bolezen – alkoholizem," je zapisano na spletni strani.

Preseči je treba zanikanje Vsakdo se lahko udeležuje odrtih srečanj AA, medtem ko se zaprtih srečanj lahko udeležujejo le tisti, ki imajo težave s pitjem. Poglavitni namen AA pa je, da odvisnik preseže zanikanje, povezano z alkoholom. To je namreč pretanjeno, varljivo, silno in lahko prizadene odvisnika, tistega, ki mu pomaga, in tudi celotno skupnost.

Program AA je sestavljen iz 12 korakov, ki ponujajo alkoholiku pot, da razvije življenje brez alkohola. Člani delijo izkušnje z vsakim, ki išče pomoč pri težavah s pitjem, služijo drug drugemu ali so mentorji alkoholikom, ki pridejo v AA. Če bi radi spremenili svoje življenje, pokličite 01/4338225 ali jim pišite na aa.slo@amis.net.

Žrtve alkoholikov Gotovo pa je tudi, da lahko imajo še več težav kot odvisniki njihovi najbližji, partnerji, otroci, družina. Splet je poln žalostnih zgodb o otrocih, ki morajo zaradi opitih staršev prehitro odrasti in prevzemati vloge odraslih, o ljudeh, ki morajo prenašati nasilje zapitih partnerjev, očetov, mam.

Prizadeti svojci V Sloveniji ima težave z alkoholom okoli 250 tisoč ljudi, še najmanj trikrat toliko pa je prizadetih, ker so se njihovi starši, partnerji vdali pijači. Krivde za dejanja bližnjih, ki imajo težave z alkoholom, si ne smete pripisovati, raje poiščite pomoč. Pridružite se družinskim skupnostim Al-Anon (družine) in Alateen (pomoč za najstnike, ki jih je prizadelo pitje svojca).

V skupnosti boste srečali ljudi, ki imajo enake težave, spoznali alkoholizem kot bolezen, nadomestili obup z upanjem, izboljšali razmere v družini in zgradili zaupanje vase. Pokličite na 031-744-722, 041-590-789 ali pišite na info@al-anon.si.