Četrtek,
26. 12. 2013,
15.32

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 26. 12. 2013, 15.32

8 let, 7 mesecev

Tisti, ki so v pekarne vnesli duh "Kruha za prjatla"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kruh za prjatla je dobrodelna akcija, ki kupcu v pekarni omogoča plačilo dodatnega kruha za tiste, ki si ga ne morejo privoščiti. Za akcijo stoji 5 mladih ljudi, v akciji pa je že več kot 160 pekarn.

Pobudnik dobrodelne akcije Kruh za prjatla, ki se zadnji mesec dni po slovenskih trgovinah in pekarnah širi kot gobe po dežju, je Dejan Roljič, 26-letnik, ki pa se besede pobudnik odločno otepa. "Že dlje časa sem razmišljal o revščini v Sloveniji in nekega petkovega večera se mi je porodila ideja o plačilu dodatnega kruha za tiste, ki si ga sami ne morejo privoščiti. Ko sem zamisel naslednji dan predstavil prijateljem, so me razsvetlili, da podobni akciji potekata že v Bosni in Hercegovini ter na Hrvaškem. Nikoli nisem izjavil, da je ta ideja moja, sem pa vesel, da se že nekje izvaja in dosega svoj namen," je pojasnil Roljič, ki mu pri vodenju projekta pomaga še peterica mladih, Klemen Tavčar, Alex Rusec, Luka Planinc, Patricija Virtič in Robi Pritržnik.

V slabem mesecu dni več kot 160 vključenih pekarn in trgovin Akcija Kruh za prjatla je zaživela 30. novembra 2013. V slabem mesecu dni se ji je priključilo že več kot 160 pekarn in trgovin v več kot 60 slovenskih krajih. Zaživela je tudi spletna stran akcije in mobilna aplikacija za pametne telefone, s pomočjo katere lahko "detektirate" lokacijo pekarn in trgovin, ki so vključene v projekt, profil na Facebooku pa je všečkalo že več kot 14 tisoč ljudi.

Izurjeno osebje Osebje v pekarni se mora za sodelovanje v dobrodelni akciji najprej izuriti, kar pomeni, da mora znati prepoznati osebe, ki jim je "kruh za prjatla" pravzaprav namenjen. "Zaposleni morajo "kruh za prjatla" brez vprašanja izročiti osebi, ki jo prepoznajo kot potrebno pomoči - običajno jih "izda" način obnašanja, oblačila, … - in jim zaželeti lep dan. To je vse. Brez raznoraznih nepotrebnih komentarjev, češ, poglejte, ljudje so vam kupili kruh in podobno. Nismo tu zato, da presojamo kdo kruh potrebuje in kdo ne," odgovarja Roljič, ki se strinja, da zaradi odsotnosti varnostnih mehanizmov sicer lahko prihaja do zlorab akcije, v smislu, da bi si kruha prilastil tudi kdo, ki si ga lahko tudi sam privošči, a Slovence poziva, naj raje zaupajo v dobroto, kot pa da povsod iščejo le slabosti. Nad odzivom Slovencev je pozitivno presenečen, priznava, da tako številnega odziva, še posebej glede na trenutne razmere v državi, res ni pričakoval.

Ponudba (občasno) večja od povpraševanja V prvih dneh akcije se je občasno pripetilo, da je bila ponudba kruha večja od povpraševanja, saj ljudje o akciji niso bili obveščeni. V izogib temu, so se organizatorji akcije povezali z lokalnimi dobrodelnimi organizacijami, izpostavami Karitasa, Rdečega križa in centrov za socialno delo, velik del zaslug za odmevnost in prepoznavnost akcije pa lahko pripišemo tistim, ki skrbijo, da se informacija o projektu širi od ust do ust. Če kruh v pekarni ne dočaka svojega odjemalca, ga nekatere pekarne in posamezniki kar sami odnesejo tistim, ki ga potrebujejo. Tako denimo na Celjskem kruh iz več pekarn odpeljejo brezdomcem, prav tako ga brezdomcem delijo tudi prostovoljci v Kranju in na Jesenicah, številni posamezniki pa ga odpeljejo tudi bolnim in onemoglim na dom.

Akciji Kruh za prjatla so se pridružili tudi znani obrazi iz Planet TV: