Gregor Pavšič

Torek,
17. 9. 2013,
8.55

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 17. 9. 2013, 8.55

7 let, 2 meseca

Slovenec svetovni prvak v motokrosu: najprej šola, nato motor

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Oče ga je kot štiriletnega mulca peljal na dirko motokrosa in zapečatil sinovo športno pot. Devetnajst let pozneje je Klemen Gerčar kot prvi Slovenec postal svetovni prvak.

Osvojene sanje štiriletnega mulca

Ko je na svojem motociklu končal zadnjo dirko letošnjega svetovnega prvenstva v motokrosu MX3, so se danes 23-letnemu Klemnu Gerčarju izpolnile dolgoletne sanje. Kot je kot štiriletni mulc prvič okusil čare motokrosa in začel pozneje sanjati o uspehih idolov Romana Jelena in Chada Reeda, je bila svetovna krona prej sanje kot realen dosežek. Toda danes je mladenič iz Prevoj kot prvi Slovenec postal svetovni prvak v motokrosu in s tem nadgradil lanski naslov svetovnega mladinskega prvaka Tima Gajserja.

Najprej je bila šola, šele nato motokros

"Uf, koliko odrekanj in težkih treningov je za menoj. Ob takih uspehih se vedno spomniš vsake podrobnosti dolge poti do naslova prvaka," nam je dejal Gerčar, ki je pretekli konec tedna pred očmi Srečka Katanca tudi na dirki državnega prvenstva.

"Vedno sem moral biti najprej uspešen v šoli in šele takrat sem lahko odšel na trening motokrosa. Šola je bila vedno predpogoj. Šele zadnjih pet let sem stopil na profesionalno pot, zdaj je vse podrejeno uspehom. Ko dirkaš na vse zahtevnejših ravneh, se znajdeš na štartu z ramo ob rami z najboljšimi vozniki. Poznaš jih s televizije, zdaj moraš iti v prvi ovinek enako napadalno kot oni. Sčasoma dojameš, da si tudi sam dovolj kakovosten za svetovni vrh," pravi Gerčar.

Slovenski motokros se sicer uspešno razvija, a tudi z uspehi Gaserja in Gerčarja še vedno velja za obstransko športno panogo. Tudi Klemen prizna, da bi imel tak uspeh v kateri drugi evropski državi veliko večji odmev.

Gerčar: koordinacija, vzdržljivost, moč in, seveda, glava

Pot do uspehov je seveda trnova. Motokros še zdaleč ni le divjanje z motorjem, saj od voznika zahteva celovito fizično pripravljenost in psihično zrelost. Gerčar motor sicer dobi od ekipe, a preostali stroški ležijo na njegovih plečih. Pozimi morajo za dva ali tri mesece na priprave na Sardinijo, na vsaki dirki je tudi nevarnost poškodb. Cela sezona ga je letos stala od 40 do 50 tisoč evrov.

"Že osem let sodelujem s fizičnim trenerjem Matejem Cankarjem. Razvila sva celo vrsto posebnih vaj, a vseeno se vsako leto naučiva česa novega. Voznik motokrosa mora imeti dobro koordinacijo, veliko moči, vzdržljivosti in seveda tudi talenta. Vse skupaj je treba začiniti še s pravo mero zrelosti, saj se temelji uspehov še vedno postavijo v glavi," razlaga Gerčar.

Zmaga na dirki v Orehovi vasi mu je dala ključno potrditev

Gerčar je letos dobil tri dirke svetovnega prvenstva, na devetih dirkah se le dvakrat ni uvrstil na zmagovalne stopničke. Prva zmaga v razredu MX3 mu je lani uspela na domači dirki v Orehovi vasi.

Tam je pred domačimi navijači prvič zmagal in dobil potrditev, da lahko nadaljuje do samega vrha tudi v skupni razvrstitvi. Zdaj je stopil na višjo raven. Tako kot je nekoč sam prihajal na dirke kot motiviran najstnik, je danes postal tekmovalni izziv za vse mlajše tekmece.

"Vesel sem, če s svojimi vožnjami in uspehi kogarkoli navdušim za motokros. Čeprav nikakor nismo velesila, je zanimanja za šport veliko. Žal pri nas ni profesionalnih ekip, ki bi mladim nudile začetno pomoč in motor. Vse preveč bremena je na starših. Sam se spomnim, kako vesel sem bil nekoč, ko mi je na treningu Roman Jelen posodil majico. Danes poskušam tudi sam navduševati mlade za dirkanje z motorjem na urejenih tekmovanjih," pravi najboljši slovenski motokrosist.

Zdaj so pogledi usmerjeni v elitni razred GP-MX1

Svetovno prvenstvo v motokrosu je od leta 2002, ko se je prilagodilo spremembi tehnologije motorjev in dalo prednost okolju prijaznejšim štiritaktnim motorjem, razpisano v razredih MX1, MX2 in MX3.

"Seveda, moja želja je elitni razred. Tam je konkurenca še veliko kakovostnejša, dirke so še trše. Največja ovira za prestop bodo finance, saj se bi stroški v primerjavi z letošnjo sezono vsaj podvojili," je jasen Gerčar.

Bo lahko Slovenec že prihodnje leto z ramo ob rami dirkal z Italijanom Antoniom Cairolijem, od leta 2009 najboljšim svetovnim voznikom motokrosa? Že petkrat je bil prvak v elitnem razredu MX1 in tako uspešno lovi največjo legendo motokrosa Belgijca Stefana Evertsa.