Torek,
15. 10. 2013,
15.17

Osveženo pred

4 leta, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 10. 2013, 15.17

4 leta, 1 mesec

Rak na dojki: ko postaneš egoist in stvari dojemaš drugače

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Mlada raziskovalka Tanja Španić se je pred dobrimi štirimi leti spopadla z nepričakovano boleznijo - rakom na dojki. In jo premagala.

Tanja Španić je po poklicu veterinarka in trenutno končuje doktorski študij biomedicine s področja nevroznanosti. Dneve ji polnita mož in psička, energijo za življenje pa z možem nabirata na potovanjih in dopustovanjih po svetu. Bolezen je Tanji dala drugačen pogled na življenje. Večino prostega časa zdaj nameni delu za Europa Donno Slovenija, kjer vodi sekcijo mladih bolnic. Ob dnevu zdravih dojk in v rožnatem mesecu oktobru, ki je svetovni mesec boja proti raku dojk, nam je povedala, kakšna je njena izkušnja.

Bolj radikalna od kirurga V Tanjinem primeru se je zdravljenje po postavljeni diagnozi začelo s šestimi ciklusi kemoterapij, potem je sledila prva radikalna operacija, po njej pa še 25 obsevanj, kar je trajalo dobrih devet mesecev. Sledila je rehabilitacija in čez leto dni prva rekonstrukcijska operacija, čez dobrega pol leta še druga. Vsemu pa sledi še vedno trajajoča petletna hormonska terapija.

"Svojega odnosa do bolezni sem se zavedala, šele ko je bilo že pol zdravljenja mimo," pojasnjuje Tanja, saj se je postavila v vlogo študijskega primera, vse strokovno preštudirala, z zdravniki razpravljala, kot da ne gre za njeno telo, in jih včasih tudi šokirala z željami in predlogi. "Enkrat celo do te mere, da mi je kirurg rekel, da sem bolj radikalna kot on," dodaja. Vendar je prepričana, da ji je znanje, ki ga ima, pomagalo pri samem zdravljenju.

 | Foto:

Preventivna odstranitev druge dojke Odločila se je za preventivno odstranitev druge dojke. Zakaj? "Ker sem vse dobro preštudirala in ugotovila, da imam veliko možnosti za ponovitev bolezni na drugi strani," odgovarja Tanja. Zdravniki se niso takoj strinjali z njeno odločitvijo, na voljo so ji dali eno leto za premislek, nato pa vendarle poseg naredili.

Tanja ob tem opozarja, da poseg ni tako preprost, kot se sliši, česar se zavedajo tudi zdravniki, zato je prisotna še dodatna skrb. Je pa izkušnja zdravljenja Tanji dala drugačen pogled na življenje. Vzame si več časa zase, večkrat reče ne in v določenem pogledu, pravi, je postala egoist in na stvari gleda drugače.

 | Foto:

Rak ne izbira Kje so razlogi, da nekdo zboli? Tanja pravi, da kot znanstvenica lahko reče, da je razlog genetika. V vlogi bolnice pa se ji zdi, da vendarle ni samo to. Zagotovo pa je zdrav način življenja eden ključnih faktorjev, da do bolezni ne pride oziroma, da se vsaj delno oblaži. Sledijo še stres in vrsta zunanjih vplivov. "Sami smo najboljši poznavalci svojega telesa in njegovi skrbniki, tako da je nekaj tudi v naših rokah," sklene Tanja, ki opozarja, da bi se dneva zdravih dojk morale zavedati vse ženske, hkrati pa tudi moški, saj niti oni niso varni pred rakom dojk.