Tina Vovk

Četrtek,
3. 10. 2013,
20.45

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 3. 10. 2013, 20.45

8 let, 8 mesecev

Prostovoljstvo je dobro za dušo

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Nekateri tuji diplomati v Sloveniji so se odločili, da pomen prostovoljstva poudarijo ne le z besedami, temveč tudi z dejanji. Poprijeli so za vrtno orodje in pomagali urediti okolico centra v Dragi.

V okviru projekta Vračamo družbi – teden korporativnega prostovoljstva, pri katerem sodeluje več kot 30 slovenskih in tujih podjetij, so se v Centru za usposabljanje, delo in varstvo Dolfke Boštjančič v Dragi pri Igu zbrali uslužbenci predstavništev tujih držav v Sloveniji. Svoj čas in trud so vložili v urejanje okolice centra, ki ima 460 varovancev in prav toliko zaposlenih. Diplomatsko osebje – tuje in slovensko – je želelo s svojim prostovoljstvom pokazati, da jim ni vseeno, v kakšni družbi živijo.

Projekt Vračamo družbi je nastal na pobudo ameriške gospodarske zbornice v sodelovanju s Slovensko filantropijo. Sodelavec ameriškega veleposlaništva v Ljubljani Neil DiBiase je želel nekaj narediti kot diplomat: "Z diplomati česa podobnega nisem še nikoli počel." Za pomoč v centru v Dragi so se med številnimi možnostmi odločili zato, ker je "čudovit center".

Promoviranje prostovoljstva "Mislili smo, da bi bilo dobro pripraviti Diplomatski dan služenja. V ZDA je nekaj običajnega, da uradi, poslovni ali državni, del dneva preživijo v ustanovah, kot je ta, da pomagajo z grabljanjem, čiščenjem kanala, pri konjih ali pri čemerkoli, kar je treba narediti. Z ameriške ambasade je prišlo okoli 20 uslužbencev, pol ameriških in pol slovenskih," je razloge za akcijo, v Sloveniji nekoliko nenavadno, v kateri so diplomati oblekli delovna oblačila in zavihali rokave, naštel namestnik ameriškega veleposlanika Daniel Burger. "Smo partnerji Slovenske filantropije, ki je odlična organizacija, s katero delimo številne cilje, med njimi promoviranje prostovoljstva," je dodal.

Na pobudo ameriškega veleposlaništva so se odzvali njihovi britanski, japonski in poljski kolegi. "Cenim potezo ameriških kolegov, zato jih podpiramo. Ne delamo le nekaj dobrega, ampak tudi spoznavamo Slovenijo. Vesel sem, da sem prostovoljec," je dejal poljski veleposlanik Cezary Krol med grabljanjem odpadlega listja. "V veselje mi je, da sem tukaj, da lahko naredimo nekaj za to ustanovo. Zame je to prijetna izkušnja," je povedal predstavnik japonskega veleposlaništva, ki se je lotil grabljanja sveže pokošene trave.

DiBiase in Burger pravita, da je korporativno prostovoljstvo v ZDA nekaj povsem običajnega. V Sloveniji ni tako. "Mislim, da to izvira iz obdobja Jugoslavije in ideje, da je država odgovorna za vse," meni Burger, DiBiase pa dodaja, da Slovenci prostovoljstvo opravljamo bolj v svojem prostem času. Koristi korporativnega prostovoljstva vidita v krepitvi moštvenega duha zaposlenih in vrednot podjetja.

Prišli smo delat in se potit O krepitvi moštvenega duha zaposlenih v podjetjih, ki sodelujejo v prostovoljnih akcijah, se strinja Dave Major z britanskega veleposlaništva. Dodal je še, da je prostovoljstvo med diplomati odlična ideja za zbližanje s skupnostjo. "To zelo podpiramo, zato smo prišli delat in se potit. Je pa tudi dobro za dušo," je povedal, preden je nadaljeval čiščenje manjšega jarka.

In kakšno je bilo sporočilo akcije Diplomatski dan služenja? Če bi si vsaka pisarna v Sloveniji vzela pol dneva in pomagala v ustanovi, kot je center v Dragi, bi to pomagalo državi, je prepričan Burger: "Ljudje se res bolje počutijo. Ne glede na to, kako uspešno je gospodarstvo – to lahko dela vsak. Vsak si lahko vzame nekaj časa, naj bo zaposlen ali brezposeln, da pomaga."