Nedelja,
25. 8. 2013,
20.05

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 25. 8. 2013, 20.05

8 let, 7 mesecev

Nazaj k naravi z lesenimi očali

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Dobra ideja in močna želja rodita edinstven izdelek. Lesena očala res niso novost na tujem trgu, slovenskem pa zagotovo.

Vsa zgodba okoli slovenskih lesenih očal se je začela z željo ustanovitelja podjetja Wood Stock Jake Jančiča, da bi imel lesena očala, kakršna je videl na spletu. Ker pa mu njegovo finančno stanje v tistem trenutku ni dopuščalo od 400 do 500 evrov za modni dodatek, se je trmast, kot je, odločil, da si lesena očala izdela sam. In ko se je z njimi prikazal pred malce okajenimi prijatelji, je padla ideja za njihovo ime: Woodstock.

Mlado podjetje iz Slovenskih Konjic Mlado podjetje je svojo delavnico v Slovenskih Konjicah odprlo šele aprila letos, ideja pa se je izoblikovala že pred štirimi leti. Najprej je bil sam z idejo, pozneje se mu je pridružilo še pet mladih entuziastov, starih od 24 do 33 let. Poleg Jake Jančiča, lastnika in ustanovitelja podjetja, idejo uresničujejo še: Tamara Kolenc, Jakova življenjska sopotnica, skrbi za stike z javnostmi, Gašper Anderlič skrbi za tehnični in vizualni vidik očal, Jaka Jazbec z umetniškim imenom Franček Kornet skrbi za res vizualno dovršene fotografije, Samo Pušnik skrbi za marketing, Nejc Leskovar pa je organizator in projektni vodja.

Potek izdelave očal Najpomembneje pri očalih je, da so narejena po meri in na željo uporabnika. Očala lahko izdelajo iz več vrst lesa. V osnovni ponudbi imajo na voljo hruško, oreh, zebrano, brezo in mahagoni. A če želite biti še bolj posebni, lahko izberete tudi bolj eksotične vrste lesa, kot so ameriški oreh, tik, palisander in ebenovina. Izbirate lahko med šestimi standardnimi modeli očal, lahko pa vam naredijo tudi takšna, ki bodo čisto po vašem okusu.

Najprej razrežejo osnovne komponente očal, nato sledi lepljenje in pridobivanje osnovne oblike očal. Za tem sledi faza sušenja, očala sestavijo, nato pa se pravo delo šele začne. V tem procesu očala izpilijo do končne oblike. Očala nato zaščitijo z mešanico čebeljega voska in citrusovih olj. Sledi še obisk pri optiku, kjer zbrusijo leče, saj noben kos očal ni enak prejšnjemu, zato je treba vsako lečo prilagoditi okvirju.

Celoten postopek izdelave očal traja približno 24 ur, saj je pred obdelavo potrebno lepljenje. Efektivnega dela za en par očal je od šest do osem ur. "To je po Jakovih standardih. Preostali potrebujemo še malce vaje," je v nasmehu razložil Nejc Leskovar.

Poseben odnos do unikatnega izdelka Pomislek, da so takšna očala občutljiva na udarce in druge zunanje vplive, je seveda primeren, a Nejc poudarja, da so očala zelo kompaktna: "Treba pa je vedeti, da so zagotovo manj odporna proti udarcem kot plastična. Vendar smo mnenja, da v trenutku, ko postaneš lastnik teh očal, vzpostaviš z njimi poseben odnos, saj je to unikatno delo in uporabnik temu primerno z njim ravna."

Tistim, ki cenijo kakovost in delo, ki je vloženo v izdelavo očal, 250 evrov, kolikor znaša okvirna cena očal, vsekakor ni preveč. "V ceno so vključeni ročno izdelan okvir, certificirane leče Carl Zeiss SKYLET POLAROID, krpica, olje za nego in etui iz pravega usnja. Tisti, ki poznajo cene leč, vedo, da imamo mogoče še malce prenizko ceno."

Igralec svetovnega formata lastnik slovenskih očal Lepota očal je poleg tega, da so unikatna, ročno izdelana z dušo in srcem, kompaktna, prijazna do kože in lažja od večine plastičnih očal, to, da so izdelana v Sloveniji. Na to so člani ekipe res ponosni, a ker je Slovenija preprosto premajhna za njihove izdelke, se njihove želje stegujejo po svetu zunaj domačih meja. "Slovenija je premajhna po kupni moči in po številu prebivalcev, zato dolgoročno razmišljamo o tujini. Poleg številnih prepoznavnih slovenskih estradnikov bo naša očala prihajajoči konec tedna na prireditvi v Ljubljani dobil tudi igralec svetovnega formata."

Mogoče jim bo tako tujina kaj bližje, zato samo: Srečno, Wood Stock!