Ponedeljek,
21. 10. 2013,
8.19

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 21. 10. 2013, 8.19

8 let, 7 mesecev

Kmalu prvi Slovenec, ki bo poletel v vesolje?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Borja Jelič je za zdaj slovenski kandidat za polet v vesolje, a če se bo sreča povezala z uspešnimi pripravami, bo Borja prvi Slovenec, ki bo poletel v vesolje.

Stephen Hawking, eden od vodilnih poznavalcev vesolja, meni, da bo znanstveni in tehnološki napredek omogočil ljudem, da se razširijo tudi onkraj Osončja, na bolj oddaljene kraje v vesolju. S komercializacijo vesoljskih poletov se je del te kolonializacije že začel. In zraven smo po novem tudi Slovenci.

Borja Jelič je namreč slovenski kandidat za to, da bi z vesoljskim plovilom zapustil Zemljino atmosfero in z višine 103 kilometrov opazoval modri planet.

Vesolje s svojo neskončnostjo prevzelo Borjo Vesolje Borjo vsakič očara s svojo neskončnostjo in skrivnostmi. Vesolje, predvsem pa tehnologija, povezana z njim, sta Borjo spremljala že od mladih nog. "Od nekdaj so me zanimala letala, rakete, elektronika in računalništvo. V osnovni šoli sem bil član modelarskega krožka, kjer smo izdelovali rakete. Pozneje sem bil aktiven radioamater, ukvarjal sem se z elektroniko in sodeloval pri veliko zanimivih tehnoloških projektih."

Njegova zgodba, povezana z vesoljem, se je začela pred petimi leti, ko sta z dekletom na Floridi opazovala izstrelitev Space Suttla iz Cape Canavera. "Obiskala sva Nasin Kennedy Space Center in v živo sem imel priložnost videti Shuttla, pripravljenega na izstrelitev, čez nekaj dni pa tudi izstrelitev. Od tedaj se je moje zanimanje za vesoljsko tehnologijo še okrepilo. No, za deseto obletnico pa me je dekle prijavilo na marketinški natečaj Axe Apollo, kjer so kot glavno nagrado ponudili usposabljanje za astronavta, za najboljše pa celo polet v vesolje."

Prijava na natečaj za usposabljanje za astronavta Izbor kandidatov za vesoljsko akademijo Axe Apollo je potekal na glasbenem festivalu Sziget v Budimpešti. Tam so imeli tekmovalci iz osrednje Evrope številne preizkuse in testiranja, na koncu pa so zbrali po enega kandidata iz vsake države. "Preizkusi so bili sestavljeni iz medicinskega testiranja, kjer so v aeronavtičnem inštitutu preverili našo fizično in psihično pripravljenost, sledili so preizkusi poznavanja astronomije, astronavtike, vesoljske medicine in blagovne znamke Axe. Na koncu je sledil še spretnostni preizkus na vojaškem poligonu. Na vsakem preizkusu si nabiral točke in kandidati, ki smo zbrali največ točk, smo bili izbrani za odhod v Axe Apollo Global Space Camp, ki bo potekal decembra v Nasinem centru na Floridi," razloži Borja.

Med petdesetimi kandidati je kot dobro pripravljen dolgoletni tekmovalni kolesar brez težav dokazal fizično pripravljenost. "Komisijo sem moral še z esejem prepričati, da sem ravno jaz najboljši kandidat za polet v vesolje. Ker v Angliji študiram računalništvo, mi pisanje v angleščini ni predstavljalo nobenih težav in očitno mi je uspelo."

Intenzivne priprave na odhod na Florido Od avgusta, ko je bil izbran, se pripravlja na odhod na Florido. Pri tem mu pomagajo institucije in podjetja, ki ga načrtno usmerjajo v program, ki ga čaka v Orlandu.

V Orlandu na Floridi bodo izmed 110 kandidatov z vsega sveta izbrali 23 srečnežev, ki bodo poleteli v vesolje, 103 kilometre nad Zemljo, in si s tem pridobili tudi uradni naziv astronavt. V tednu dni ga tako čakajo številna testiranja in priprave na polet v vesolje. Če bo izbrani srečnež, bo v vesolje poletel z vesoljskim mini taksijem XCOR Lynx. . "Dvosedežno plovilo lahko v nizko orbito na višino okoli 103 kilometre popelje pilota, kopilota in nekaj tovora, npr. manjši satelit."

Borja Jelič tako upa, da se bo lahko nekoč predstavljal ne samo kot računalniški inženir, ampak tudi kot astronavt.