Nedelja,
22. 9. 2013,
16.22

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 22. 9. 2013, 16.22

7 let, 2 meseca

Kdo so fantje, ki so z lopatami zgradili Divjino?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Trije zagnani mladeniči, združeni pod imenom Red Shovel Team (Klub rdeče lopate), so na obronku Križev pri Tržiču zgradili enega največjih poligonov skakalnic za BMX in gorske kolesarje v Sloveniji.

Primož Likar, Nejc Jeglič in Rok Borič so ob altruistični podpori številnih prijateljev in kolesarskih zanesenjakov v nešteto urah prostovoljnega dela v 12 letih zgradili 33 skokov, kar park Divjina postavlja ob bok največjim "dirt" parkom v Evropi.

Dva tisoč gledalcev in vrhunska paleta kolesarsko-skakalnih trikov

Njihov trud je prepoznal tudi vodilni proizvajalec energetskih pijač, ki je bil tudi sponzor adrenalinskega dogodka Red Bull Wild Ride, največje letošnje prireditve za BMX- in MTB-kolesarje v Sloveniji, ki je pred tedni v Divjino privabila dva tisoč obiskovalcev. Ti so se upravičeno čudili prikazani paleti vrhunskih kolesarsko-skakalnih trikov, ki jih je izvajalo kar nekaj zvenečih imen iz tujine, med njimi tudi Dan Miller in Tomaš Zejda iz Češke, ki sta bila razglašena za najboljšega gorskega kolesarja oziroma BMX-kolesarja dneva.

Divjina je plod prostovoljnega dela, fantje ne zaračunavajo uporabe parka, prav tako je bila brezplačna tudi udeležba na Red Bull Wild Ridu. "Glede na izvirna pravila so se na podlagi žreba v parih pomerili amaterji in profesionalci, in to je tisto, kar je bilo na tem tekmovanju najbolj pomembno," je pojasnil Primož, ki je prepričan, da so s tem marsikaj postorili za popularizacijo tega športa, pa čeprav morda bolj kot na račun povečevanja števila tovrstnih kolesarjev, na račun gledalcev, ki so s svojimi mobilnimi aparati vestno lovili osupljive prizore, ki so se jim z nevzdržno hitrostjo menjavali pred očmi.

Trije najstniki in eno BMX-kolo "Vedno smo se radi vozili s kolesom in skakali. Na kraju, kjer danes stoji Divjina, je bila nekoč proga za motokros za domačine, leta 2001 pa smo začeli graditi prva dva skoka," je zametke adrenalinskega športnega objekta v Tržiču za Sportal osvežil Primož. Primož, Nejc in Rok so se z osnovami BMX-kolesarstva spoznali na začetku srednje šole. Primožu so prijatelji iz tujine pripeljali prvo BMX-kolo, in ker je bilo le eno, so si ga fantje med seboj izmenjavali, dokler si niso mogli privoščiti svojih.

Nekateri tečejo, drugi igrajo košarko, tretji pa skačejo s kolesi Skozi oko laika je tako skakanje seveda videti nevarno, a skozi rožnata očala predstavnikov "dirt" parka Divjina je vse prej kot to. Medtem ko Nejc Jeglič priznava, da se po skakanju s kolesom preprosto počuti bolje, pa Primož zagovarja tezo, da gre le za enega od načinov rekreacije. "Nekateri tečejo, drugi igrajo košarko, mi gremo pa raje na kolo in izvajamo trike," pravi in doda: "Seveda so dnevi, ko ti gre na skokih dobro, in dnevi, ko ti ne gre. Ampak vse to pozabiš, ker je občutek, ko zadeve obvladaš, tako neverjeten." Vsi trije prikimavajo temu, da skakanje s kolesom postane izpolnjujoče šele takrat, ko trike obvladaš, medtem ko je sam začetek precejšen boj. "Ko se ti enkrat odpre, je zakon in ta občutek ti ostane za vedno, je pa treba vztrajati in v nadgradnjo vložiti veliko truda," pripomni Nejc.

Sveži kuclji za začetnike? Sezona skakanja s kolesi se počasi končuje. Pred člani ekipe Red Shovel Team je še zaščita skakalnic pred zimskimi nevšečnostmi, potem pa bodo končno našli čas za razmišljanje o novostih. Po vzoru "pump" parkov, ki so primerni tako za otroke kot 90-letne babice in s katerimi je po besedah Roka Boriča po zakonu opremljena vsaka šola v Švici, bi radi opremili tudi Divjino. S kuclji, ki bi bili primerni tudi za prve začetniške skoke. Seveda pa računajo tudi na ponovitev Red Bull Wild Rida …