Petek,
24. 6. 2011,
17.28

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 24. 6. 2011, 17.28

8 let, 7 mesecev

Je slovenska himna premalo ali preveč miroljubna in (ne)slovenska?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Grims meni, da bi izvajanje himne v celoti okrepilo domoljubje, Rožej pa vztraja, da je ravno sedma kitica tista, ki je usmerjena v spravo in prihodnost.

Zmago Jelinčič pa himni očita odsotnost omembe obrambe slovenskega naroda. Branko Grims (SDS) je aprila v državnem zboru predstavil predlog zakona, po katerem bi Zdravljico kot himno v prihodnje na najpomembnejših slovesnostih izvedli v celoti. V objektivnih okoliščinah bi himno lahko izvedli v skrajšani, dvokitični različici, nikoli več pa le kot sedmo kitico Prešernove pesmi. Na spremembo besedila himne je večkrat pozval tudi že pisatelj Boris Pahor, saj gre po njegovem za edino himno na svetu, ki ne poje o svojemu narodu in državi oziroma ne omenja Slovencev. Takšna izvedba naj ne bi sledila vrednotam Franceta Prešerna, ki se v uvodu Zdravljice sprašuje, komu najprej zapeti pesem – deželi, Slovencem ali vsem narodom. Predlagani zakon je po mnenju Grimsa prvi zakon o himni v samostojni Sloveniji, ki je skladen z ustavo, ki kot himno določa celotno Zdravljico, pozitivni učinek pa bi se udejanil v krepitvi vrednot domoljubja.

Sedma kitica Zdravljice:

Žive naj vsi narodi, ki hrepene dočakat' dan, da koder sonce hodi, prepir iz sveta bo pregnan, da rojak prost bo vsak, ne vrag, le sosed bo mejak!

Na naše poizvedovanje o odzivih na predlog Grims ugotavlja, da se ustavo spoštuje le, ko vladni koaliciji to ustreza, in pričakuje, da se bo obravnavo predloga preneslo na naslednji mandat. "Himna kot celota je določena z ustavo in zakon lahko kvečjemu določi izjemo, da bi igrali le eno kitico, mi pa le eno, sedmo kitico igramo vedno in povsod," pravi Grims, ki je prepričan, da smo z zakonom izkrivili tisto, kar smo določili v ustavi. Kot pravi, je njegov predlog v vrstah koalicije naletel le na zasmehovanje, kar po njegovem kaže na pomanjkanje argumentov.

Vito Rožej: Ponosen sem, da imamo tako himno, kot jo imamo

Vito Rožej, poslanec Zaresa, je za SiOL pojasnil, da je ponosen, da imamo himno, ki ne govori o poboju sovražnikov, temveč je miroljubna in usmerjena v spravo in prihodnost. Ugotavlja, da je iz vseh kitic razvidno, da je nastala pred leti in da vsaka kitica danes ni več aktualna. "Ravno 7. kitica je tista, ki vsebuje slovenski pogled na svet, omenja prostost vseh naših rojakov, torej omenja tudi Slovence in našo željo po svetu brez prepirov." Meni, da preostale kitice vsebujejo elemente panslavizma, so preživete, saj govorijo le o bratih, sester slovenske krvi pa ne omenjajo.

Verjame, da se bo o himni še naprej razpravljalo, ne verjame pa, da sprememba himne vplivala na domnevno nizko stopnjo narodne zavesti Slovencev, in predlaga: "Raje se vprašajmo, ali smo taki, kot smo, zaradi himne ali je himna taka, kot je, zaradi nas."

Jelinčič: Predlog podpiram, čeprav gre za kompromis

Zmago Jelinčič Grimsov predlog podpira. "Gre za kompromisni predlog, o katerem sem pisal že v svoji knjigi Slovenska grb in zastava. Sramotno je, da vzamemo za himno kitico, ki govori o tem, da se zdaj, ko smo vse rešili, lahko napijemo, ne govori pa na primer o obrambi naroda. Moj predlog je bil, da bi namesto sedme kitice vzeli 3. in 4 kitico."

Tretja in četrta kitica Zdravljice:

3. V sovražnike 'z oblakov rodú naj naš'ga treši gróm; prost, ko je bil očakov, naprej naj bo Slovencov dom; naj zdrobé njih roké si spone, ki jih še težé!

4. Edinost, sreča, sprava k nam naj nazaj se vrnejo; otrók, kar ima Slava, vsi naj si v róke sežejo, de oblast in z njo čast, ko préd, spet naša boste last!