Ponedeljek, 1. 12. 2008, 16.12
9 let
Revoz zaradi nizke prodaje še zmanjšuje proizvodnjo

Še sedem nedelovnih dni
V proizvodnji bodo imeli skupno sedem nedelovnih dni. Že prej so načrtovali, da bo proizvodnja zadnja dva tedna v letu obstala zaradi naložbenih in vzdrževalnih del. Zaposleni bodo v tem obdobju prejemali polno plačilo.
Kot so sporočili iz Revoza, bodo morali zaradi še vedno nizke prodaje na evropskem trgu tudi decembra prilagajati obseg proizvodnje. Tako bodo za zaposlene v proizvodnji in v službah, ki so neposredno vezane na proizvodnjo, nedelovni 1., 8., 9., 10., 17., 18. in 19. december. Poleg tega so, kot pravijo, zadnja dva tedna v letu "še pred nastopom kriznih razmer načrtovali zaustavitev proizvodnje zaradi naložbenih del in vzdrževalnih posegov".
Zaposleni bodo prejemali polno plačilo
V Revozu, kjer v dogovoru s socialnimi partnerji z današnjim dnem prehaja na sistem prerazporejanja delovnega časa, zagotavljajo, da bodo zaposleni v tem obdobju prejemali polno plačilo.
V družbi trenutno sicer potekajo pogovori o možnih oblikah prerazporejanja delovnega časa v prihodnjem letu, glede prilagajanja obsega proizvodnje v januarju prihodnje leto pa se bodo odločili sredi decembra. "S prilagajanjem proizvodnje bomo odgovorili na upad prodaje na tržišču in prilagodili raven zalog trenutnemu obsegu proizvodnje," še pravijo v družbi.
V Španiji beležijo največji padec prodaje v zgodovini
Španska zveza avtomobilskih proizvajalcev je poudarila, da novembrski padec prodaje novih avtomobilov za 49,6 odstotka predstavlja največji padec na mesečni ravni v zgodovini prodaje avtomobilov v Španiji. Padec prodaje zveza pripisuje težjemu dostopu do kreditov, izgubi delovnih mest ter manjšemu prihodku gospodinjstev.
Ford razmišlja o prodaji družbe Volvo
Ameriški avtomobilski koncern Ford Motor razmišlja o prodaji svoje družbe Volvo Car. Zaradi svetovne finančne krize močno prizadeti ameriški avtomobilski gigant želi na ta način pridobiti prepotreben kapital in preživeti svetovno krizo na avtomobilskem trgu.
Švedska vlada je medtem potrdila, da se je že pogovarjala z Volvom in Saabom, švedsko enoto ameriškega avtomobilskega giganta General Motors, potem ko so na dan prišle informacije, da ta ameriška koncerna iščeta pomoč za omenjena švedska avtomobilska proizvajalca.
Volvo Cars, ki ga je Ford kupil leta 1999, se sooča s šibkim dolarjem in padajočim povpraševanjem. Po mnenju poznavalcev bi Ford kljub aktualni posojilni krizi verjetno brez večjih težav uspel najti kupca za Volvo, še posebej med proizvajalci s hitro rastočih trgov, kot je na primer indijska Tata Motors. Ta je pred časom od Forda že kupila družbi Jaguar in Land Rover.
Francoski Renault in italijanski Fiat še beležita rast
Prodaja novih avtomobilov se je v Franciji novembra zmanjšala na 145.918 vozil. Pri Peugeotu se je zmanjšala za 17,1 odstotka, medtem ko se je pri Renaultu zvišala za 2,3 odstotka. Med nefrancoskimi znamkami pa so največji porast prodaje zabeležili pri znamki Fiat, in sicer za devet odstotkov.