Sreda, 12. 5. 2010, 20.47
8 let, 9 mesecev
Postajamo domovina tigrastih komarjev
Da bi samo vrsto in načine njenega zatiranja bolje proučili, sta se koprski Zavod za zdravstveno varstvo (ZZV) in Znanstveno-raziskovalno središče Univerze na Primorskem (ZRS UP) povezala in okrepila stike s sorodnimi ustanovami.
Plod tega sodelovanja bo morda čezmejni raziskovalni projekt, ki bi ga izvedli s pomočjo denarja iz evropskih skladov. Konec maja pričakujejo razpis, na katerega se nameravajo prijaviti s skupnim projektom o tigrastem komarju na tržaškem in obalno-kraškem območju.
Gre za tropsko vrsto, ki se bo s segrevanjem ozračja še širila po Evropi. K nam so ga zanesli zaradi trgovanja z rabljenimi, neprimerno skladiščenimi gumami in s tropskim rastlinjem, ki potrebuje vodo. "Ugotovila sem, da se pri nas najraje razmnožuje zlasti v manjših stoječih vodah (v podstavkih rož, sodih z deževnico, posodah za domače živali). Zato bi morali takšne posode prazniti, sicer bo teh komarjev vse več," opozarja Kalanova.
Zamegljevanje oziroma zapraševanje s kemičnimi pripravki ne zaleže, četudi deluje zoper 120 drugih vrst komarjev, ki živijo v Evropi. Po besedah Geira so za zatiranje izumili poseben biocid in vabo. Biocid posnema vonj človeka, ki komarja močno privlači. V posebno posodo se ujamejo insekti, ki jih preštevajo vsako uro in ugotavljajo, kolikšna je poseljenost na posameznem območju.