Ponedeljek,
16. 11. 2009,
10.06

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 16. 11. 2009, 10.06

9 let, 1 mesec

Pet mitov o seksu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Nekatera prepričanja o seksu so splošno znana in jih jemljemo kot edino resnico, kljub temu pa se večkrat izkaže, da ni ravno tako.

Za vas smo preverili nekaj mitov o seksu, ki ne držijo. Zato svetujemo, da se kar sami odpravite raziskovat svoj seksualni raj in morda najdete kak nov seksualni mit.

Mit številka 1: Povsod po svetu seksajo enako

To seveda ni res. Med starimi Grki je bilo ljubljenje dveh moških ali celo moškega in dečka nekaj običajnega. V Burmi se med seksom nikoli ne poljubljajo na usta, v nekaterih eskimskih plemenih pa možje obiskovalcem v znak gostoljubja ponudijo seks s svojo ženo. V časih kolonialne Amerike so verjeli, da je orgazem nujen za spočetje otroka, zato so spodbujali ženski orgazem, kasneje pa je krščanstvo obsodilo užitek med seksom in ga dovoljevalo samo za namen spočetja otroka. Tudi dandanes se spolne prakse po svetu precej razlikujejo, veliko pa je ostalo še neraziskanega, saj je seks še vedno tabu tema v veliko delih sveta.

Mit številka 2: Ljudje že po naravi vemo, kako se seksa.

Že od najstništva naprej nam starejši zagotavljajo, da je seks nekaj lepega, da je ključen za uspešno razmerje, da pomeni zadovoljitev tako fizičnih kot tudi psiholoških človekovih potreb ... Pogosto prizore seksa vidimo tudi v filmih, kjer so največkrat idealizirani ali le nakazani. Nihče nam torej ne pove, kako seks izgleda v resnici, kakšni občutki nas ob tem prevevajo, kako je videti orgazem in kako ga doživljamo ... Večina ljudi se tako znajde pred neštetimi vprašanji, ki jih morajo razrešiti sami ali s pomočjo nasvetov prijateljic ter počasi odkrivati svoje in partnerjeve erogene cone, čudovite zmožnosti ščegetavčka, oralni seks in podobno, kar nam kasneje postane samoumevno, v najstniškem obdobju pa še zdaleč ni tako.

Mit številka 3: Vsi ljudje si želijo seksa, ker je od tega odvisno preživetje naše vrste.

Ljudje so kmalu ugotovili, da ne seksamo vedno le zaradi reprodukcije, ampak da je seks zabavna in odlična rekreacija, najbolj intimno dejanje dveh ljubečih oseb, včasih sredstvo za dosego ciljev, tu in tam samo sprostitev ... In še veliko drugega. Največkrat v življenju torej ne seksamo zato, da bi se razmnoževali, pravzaprav se z uporabo kontracepcije trudimo, da se ne bi vsak naš seks končal s spočetjem otroka.

Mit številka 4: Če ne čutimo želje po seksu, je z nami nekaj narobe.

Nekateri ljudje ne čutijo želje po seksu, bodisi zato, ker so bili v mladosti zlorabljeni, bodisi zaradi vzgoje, ko so jim z vero obsedene matere prikazovale seks kot nekaj najbolj gnusnega. Drugi si seksa ne želijo iz neznanih razlogov, nekateri pa si ga želijo manj, kot menijo, da si ga želijo drugi. Dejstvo pa je, da je pogostnost spolnih odnosov odvisna od številnih dejavnikov, na primer tega, koliko časa imamo, če smo utrujeni, kdaj zaspijo otroci in podobno. Poleg tega se pogostnost spolnih odnosov z leti manjša, kar je nekaj povsem naravnega, zato so obdobja, ko si seksa ne želimo, nekaj običajnega.

Mit številka 5: Najboljši seks je v mladih letih, ko smo še polni energije in spolne moči.

To je sicer lahko delno res, v večini primerov pa zares začnemo uživati v seksu šele nekje po tridesetem letu, ko se dokončno sprostimo, se sprijaznimo s svojim telesom, sprejmemo svoje slabosti in se prepustimo užitkom. Šele takrat začnemo ceniti kvaliteto in ne kvantiteto spolnosti in se ji predamo brez zadržkov, tako da uresničimo tudi svoje fantazije.