Torek,
16. 7. 2013,
19.47

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 16. 7. 2013, 19.47

9 let, 2 meseca

Zimbabvejski predsednik išče žvižgača, ki razkriva njegove skrivnosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Težave z osebo, ki razkriva temne skrivnosti zimbabvejske vlade, ima tudi predsednik te afriške države Robert Mugabe, za razkritje identitete žvižgača je ponudil 330 tisoč ameriških dolarjev.

Žvižgač, čigar identiteta ni znana, skrivnosti objavlja prek družabnega omrežja Facebook, zimbabvejski predsednik Robert Mugabe pa si na vsak način prizadeva ugotoviti, kdo je tisti, ki širi zaupne informacije o njegovem režimu. Za njegovo razkritje je razpisal 330 tisoč ameriških dolarjev nagrade, piše The Independent.

Ministre obtožil korupcije Žvižgač na Facebooku uporablja ime Baba Jukwa, na svoji strani pa ima že več kot 250 tisoč sledilcev. Skrivnostnež je v svojih objavah na Facebooku vladne ministre obtožil korupcije, policijo pa brutalnosti. Podobno kot to počenja hekerska skupina Anonymous, je objavil tudi zasebne številke mobilnih telefonov.

Žvižgač Baba Jukwa se je na Facebooku opisal kot "zaskrbljenega očeta, ki se bojuje proti nepotizmu in neposrednemu povezovanju njegove skupnosti z voditelji, vlado, ministri in poslanci". V eni od svojih zadnjih objav je prosil varnostne sile, naj ostanejo odločne pri oblikovanju novega Zimbabveja. "Pogovarjal sem se z varnostnimi silami, ki so dejale, da so odločene, da podajo svojo izjavo in da jih frustracije drugih pri tem ne bodo ustavile. Pozivam varnostne sile, naj ostanejo odločne in pomagajo pri oblikovanju novega Zimbabveja," je zapisal na Facebooku.

Mugabe za pomoč prosil kitajsko vlado Po poročanju Sydney Morning Heralda pa naj bi Jukwa pisal tudi o slabem zdravstvenem stanju 89-letnega predsednika Mugabeja. Ta je sicer od Facebooka že zahteval, da sporno stran izbriše, vendar pri tem ni bil uspešen. Prav tako pa ni bil uspešen pri razkrinkanju identitete žvižgača, zato je za pomoč prosil kitajsko vlado, ki bi lahko stran cenzurirala in razkrila identiteto pisca.

Večina prebivalcev v Zimbabveju ima dostop do interneta in s tem do družbenih omrežij. Zadnja pa naj bi imela ključno vlogo pri predsedniških in parlamentarnih volitvah, ki bodo 31. julija.