Petek,
27. 2. 2009,
8.16

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 27. 2. 2009, 8.16

8 let, 9 mesecev

ZDA se bodo iz Iraka umaknile do 31. avgusta 2010

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ameriški predsednik Barack Obama je sporočil, da bo do 31. avgusta 2010 umaknil ameriške bojne enote iz Iraka, vendar pa namerava tam pustiti nekaj deset tisoč enot za urjenje in svetovanje Iračanom.

"Naj povem kar se da jasno: Do 31. avgusta 2010 se bo naša bojna misija v Iraku končala," je Obama sporočil v oporišču marincev Camp Lejeune v Severni Karolini. Sporazum med administracijo nekdanjega ameriškega predsednika Georgea Busha in iraško vlado sicer predvideva umik ameriške vojske do konca leta 2011. Iz Iraka naj bi tako umaknili večino od 142.000 vojakov, do 50.000 pa jih bo tam ostalo še najmanj leto dni. Sporno število vojakov, ki bodo ostali Obama je o svojem načrtu v četrtek obvestil kongres, kjer je naletel na dvome tako pri demokratih kot republikancih. Vodja senatne večine Harry Reid iz Nevade je dejal, da se mu zdi številka 50.000 malce višja od pričakovane. Predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi iz Kalifornije pa je za televizijo MSNBC povedala, da želi slišati predsednikovo utemeljitev za tolikšno število vojakov, ki bi ostali v Iraku dlje od avgusta 2010.

Republikanci menijo, da je umik prehiter Republikancem se po drugi strani zdi, da bo umik prehiter. Takšno mnenje je izrazil vodja republikancev v predstavniškem domu John Boehner iz Ohia, ki je menil, da obljube med kampanjo zvenijo lepo, vendar se je potrebno soočiti z realnostjo, ki morda zahteva večjo in daljšo prisotnost ameriške vojske v Iraku.

Hill je novi ameriški veleposlanik v Iraku Obama je sicer Christopherja Hilla potrdil za novega ameriškega veleposlanika v Iraku. Hill je bil v administraciji prejšnjega predsednika Busha glavni pogajalec s Severno Korejo, pred tem pa je bil tudi pogajalec v krizah v BiH na Kosovu.