New York Times poroča o razvoju dogodkov v sporu glede načrtovane postavitve delov ameriškega protiraketnega ščita v Evropi, ki mu Moskva ostro nasprotuje.
Ameriški predsednik Barack Obama naj bi namreč po pisanju časnika ruskemu predsedniku Dmitriju Medvedjevu pred tremi tedni poslal tajno pismo, v katerem mu je predlagal, da ZDA ustavijo postavitev ščita, če jim Moskva pomaga Iran prepričati v opustitev vseh dejavnosti, ki bi lahko vodile v izdelavo jedrskih bojnih glav in balističnih raket.
Pismo ne vsebuje neposredne "quid pro quo" ponudbe
Časnik navaja visokega člana ameriške administracije, da pismo ne vsebuje neposredne "quid pro quo" ponudbe, ampak skuša Moskvo spodbuditi, da se pridruži prizadevanjem za ustavitev iranskega spornega jedrskega in raketnega programa. Obenem dodaja, da pismo Rusiji ne omogoča odgovora v slogu "potrudili se bomo, zato morate odstopiti od postavitve ščita", ampak ji v bistvu sporoča, da naj ali doseže predlagano ali pa se sprijazni s ščitom.
Medvedjev: Povezovanje protiraketnega ščita in iranskega jedrskega programa neproduktivno
Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev, ki je na obisku v Španiji, je ocenil, da povezovanje pogovorov o načrtovani namestitvi ameriškega protiraketnega ščita v Vzhodni Evropi z reševanjem spora glede iranskega spornega jedrskega programa "ni produktivno". Kot je dodal, je z Obamo govoril po telefonu in si izmenjal pisma, a govora o "quid pro quo" zamenjavi te vrste ni bilo.
Rusija za "skupen ščit proti vsem tipom groženj"
"Naši ameriški partnerji so pripravljeni razpravljati o tem problemu ... Že to je dobro," je dodal Medvedjev in ponovil ostro nasprotovanje Rusije načrtom prejšnje ameriške vlade glede ščita. Obenem je sicer dejal, da je Rusija pripravljena na pogovore, če bi Washington pokazal "zdrav razum" in ponudil postavitev neke vrste "skupnega ščita proti vsem tipom groženj".
Rusijo prečkala prva ameriška pošiljka opreme za Afganistan
Rusija je medtem odobrila transport prve pošiljke ameriške opreme, namenjene koalicijskim silam v Afganistanu, preko svojega ozemlja. Kot so povedali viri, "se tranzit ameriškega nevojaškega tovora izvaja v okviru dogovora o dostavi nevojaških tovorov za misijo Isaf v Afganistanu, doseženega lani med Rusijo in zvezo Nato". Gre za "prvi preizkus tovrstnega sodelovanja z ZDA", so še dodali.
Poslali bodo od 20 do 30 vlakov opreme
Pošiljka, ki je krenila na pot pred dvema tednoma v Latviji, naj bi medtem že dosegla rusko-kazahstansko mejo. Kot so sicer sporočili z ameriškega veleposlaništva v Latviji, želi Washington v Afganistan preko Latvije, Rusije, Kazahstana in Uzbekistana tedensko poslati od 20 do 30 vlakov opreme.
Rusija in zveza Nato sta dogovor o tranzitu nevojaške opreme za sile v Afganistanu dosegli aprila lani, vendar je avgustovska vojna v Gruziji preprečila njegovo uresničitev, saj so se odnosi med zavezništvom in Rusijo takrat občutno poslabšali.