Ameriški obrambni sekretar Robert Gates in češka obrambna ministrica Vlasta Parkanova sta podpisala sporazum o postavitvi radarskega dela ameriškega protiraketnega ščita na Češkem.
Gates je ob tem izrazil upanje, da bo češki parlament ratificiral sporazum. Češka vlada je t.i. dogovor Sofa že potrdila 10. septembra. Dogovor poleg pravnega položaja vojakov in civilnega osebja ureja tudi davčna vprašanja. Pomeni pa dopolnilo glavnemu dvostranskemu sporazumu o postavitvi radarskega oporišča na Češkem v okviru ameriškega protiraketnega ščita, ki sta ga državi podpisali 8. julija. S tem bodo ZDA dobile svoje prvo vojaško oporišče na Češkem.
Sistem protiraketnega ščita bo bistveno prispeval k regionalni stabilnosti
Sicer pa je češka ministrica za obrambo še prepričana, da bo sistem protiraketnega ščita bistveno prispeval k regionalni stabilnosti.
Kot je še povedal Gates, bodo odločitev o začetku namestitve radarskega sistema v okviru protiraketnega ščita sprejeli predvidoma novembra, ko bo končana strokovna študija. Če se bo gradnja začela prihodnje leto, naj bi sistem začel delovati v času med letoma 2011 in 2013.
Češka stran bo odgovorna za varnost okoli oporišča
Po podatkih češkega obrambnega ministrstva bodo v skladu z dogovorom območje, kjer bo stal radar, in poslopja na njem (območje nekdanjega sovjetskega vojaškega kompleksa v Brdyju, kakih 70 kilometrov jugozahodno od Prage) ostal v lasti Češke. Češka stran bo odgovorna za varnost okoli oporišča, znotraj njega pa ameriška stran.
Ščita naj bi začela delovati do okoli leta 2012
V okviru postavitve protiraketnega ščita v Evropi, ki ga Washington opravičuje kot zaščito pred morebitnimi napadi iz malopridnih držav, kot sta Iran in Severna Koreja, so ZDA avgusta s Poljsko že dosegle dogovor o postavitvi prestreznega dela protiraketnega ščita. Začela naj bi delovati do okoli leta 2012.