Sreda, 21. 8. 2013, 8.21
9 let, 1 mesec
Zaradi pridržanja na letališču bo tožil britanske oblasti

Britanska policija ga je v nedeljo skoraj devet ur zadrževala na londonskem letališču Heathrow, kot pravno podlago pa so navedli zakon o terorizmu iz leta 2000. Partner novinarja Glenna Greenwalda, prek katerega je ameriški žvižgač Edward Snowden javnosti izdal podrobnosti spornega ameriškega obsežnega nadzora nad telekomunikacijami in internetom, je civilno tožbo sprožil zaradi zaplenjenih predmetov in načina, kako so ga obravnavali, je pojasnil urednik Guardiana Alan Rusbridger.
Pridržanje 28-letnega Mirande je sicer sprožilo ogorčene proteste v Braziliji. Britanska vlada se je morala zaradi tega braniti pred očitki javnosti, Bela hiša pa je priznala, da je bila vnaprej obveščena o načrtovanem pridržanju, a je zatrdila, da ga niso zahtevali.
Tudi britanska notranja ministrica Theresa May je priznala, da je bila o namerah policistov obveščena vnaprej, vendar je dodala, da odločanje o tem, koga bi policija morala pridržati na letališču in koga ne, ni v njeni pristojnosti. Morebitno politično vpletenost je zanikal tudi urad britanskega premierja Davida Camerona.
Mirando so pridržali na poti iz Berlina, kjer se je srečal z drugo Snowdnovo zaupnico, avtorico dokumentarnih filmov Lauro Poitras, v domači Rio de Janeiro. Njegove letalske karte je plačal Guardian, čeprav Miranda za časnik uradno ne dela.
Rusbridger je sicer v torek poskrbel še za dodatno razburjenje, ko je trdil, da je bil časnik pod pritiskom britanskih oblasti prisiljen uničiti material, ki jim ga je zagotovil Snowden. Od njega naj bi to zahteval "zelo visoki vladni uradnik", več britanskih medijev pa poroča, da je šlo za enega najpomembnejših britanskih javnih uslužbencev, Jeremyja Heywooda.