Ponedeljek, 29. 9. 2014, 16.46
8 let, 7 mesecev
Zakaj Katalonci niso Škoti
Španska vlada je na ustavnem sodišču zahtevala presojo predvidenega referenduma o neodvisnosti Katalonije. Ustavno sodišče je popoldne v skladu s pričakovanji vlade Mariana Rajoya zadržalo vse postopke v zvezi s tem referendumom, ki so ga v Kataloniji napovedali za 9. november.
Katalonija, ki je poleg baskovskih dežel najbogatejši del Španije, se pri referendumu sklicuje na škotski primer. Čeprav je oblast v Londonu nasprotovala škotski samostojnosti, je vseeno dovolila svobodno izražanje volje prebivalcev Škotske.
Negotovost med katalonskimi konservativci jezi njihovo politično zaveznico, levičarsko-nacionalistično stranko ECR, ki je bolj dosledna in odločna zagovornica katalonskega referenduma.
Nekateri katalonski politiki izhod iz zapletenega položaja vidijo v tem, da bi Mas v primeru negativne odločitve sodišča sklical izredne volitve, katerih edina volilna tema bi bila odločitev za samostojno Katalonijo ali proti njej.
Številni Katalonci se še z grenkobo spominjajo Francovega režima po koncu državljanske vojne (1936–1975), ko so zatirali katalonski jezik in izražanje katalonske narodne zavesti.
Dežele Aragonske krone (del te je bila tudi Katalonija), ki so bile od leta 1469 s Kastiljo združene v dinastični uniji in so sprva ohranile svoj pravni sistem, denarno enot in jezik, so takrat postale del kastiljske krone, kastiljščina (španščina) je postala uradni jezik. Raba katalonščine je bila prepovedana v cerkvah, gledališčih, šolah …