Petek,
12. 9. 2008,
16.10

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 12. 9. 2008, 16.10

8 let, 6 mesecev

V Zimbabveju dosežen dogovor o delitvi oblasti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Zimbabvejska opozicija pod vodstvom Morgana Tsvangiraija in stran predsednika Roberta Mugabeja sta po večmesečnih pogajanjih dosegli dogovor o delitvi oblasti.

V skladu s tem dogovorom, v katerem je posredoval južnoafriški predsednik Thab Mbeki, bosta imeli obe strani v vladi narodne enotnosti enako moč.

Prebivalci Zimbabveja so v četrtek dočakali sklenitev dogovora o delitvi oblasti, s čimer naj bi se končala politična kriza, ki je spremljala dolgotrajne pogovore o tem, kolikšno oblast bo sporno izvoljeni predsednik Mugabe prepustil opoziciji. "Dosežen je bil dogovor glede vseh točk dnevnega reda," je povedal posrednik v pogovorih, južnoafriški predsednik Thab Mbeki, in dodal, da sta ga obe strani tudi podpisali.

Slovesni podpis naj bi sledil v ponedeljek

Podrobnosti dogovora Mbeki ob tej priložnosti ni razkril, saj naj bi postale javne šele po uradnem slovesnem podpisu, ki je načrtovan v ponedeljek. Po poročanju AFP, ki se sklicuje na neimenovani vir blizu pogajalskih skupin, pa naj bi bi bila oblast povsem enakovredno razdeljena med Mugabeja in Tsvangiraija.

Mugabe bo premier, Tsvangirai bo vodja sveta za nacionalno varnost "Mugabe bo predsedoval vladi, Tsvangirai pa bo vodil svet za nacionalno varnost, ki ga sestavlja 31 vladnih ministrov," je povedal vir, ki je želel ostati neimenovan. Ob tem je dodal, da bo oblast deljena, pri čemer je ne bo nobena stran imela več kot druga, tudi pri imenovanju in odpoklicu ministrov. "Vse odločitve sprejema svet, a ta mora nato poročati še Mugabeju," je po poročanju AFP še povedal omenjeni vir.

Intenzivna pogajanja so trajala štiri dni

Dogovor, ki je bil dosežen po štirih dneh težavnih in intenzivnih pogajanj, sledi nizu neuspešnih pogovorov o delitvi oblasti med 84-letnim Mugabejem in Tsvangiraijem, voditeljem Gibanja za demokratične spremembe (MDC).

Politična kriza je izbruhnila, po tem ko je bil na spornem drugem krogu predsedniških volitev kot edini kandidat izvoljen dotedanji predsednik Mugabe. Pred tem ga je marca v prvem krogu premagal Tsvangirai, ki je nato zaradi nasilja nad svojimi podporniki odstopil od predsedniške bitke.