Sobota,
11. 4. 2009,
15.16

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 11. 4. 2009, 15.16

8 let, 9 mesecev

V Tbilisiju protestniki že tretji dan zahtevajo Sakašvilijev odstop

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V gruzijski prestolnici so se že tretji dan zaporedoma zbrali protestniki, ki vztrajno zahtevajo odstop predsednika Mihaila Sakašvilija.

A medtem ko se je prvega dne protestov udeležilo okoli 60.000 ljudi, je njihovo število že pošteno upadlo.

Pred parlamentom protestira najmanj 4000 ljudi Pred stavbo parlamenta se je zbralo najmanj 4000 ljudi, opozicijski voditelji pa trdijo, da se protestniki zbirajo še na dveh drugih lokacijah, kjer blokirajo ulice, ki vodijo do urada predsednika in državne televizije. Vodja opozicijske ljudske stranke Koba Davitašvili je ob tej priložnosti še enkrat poudaril, da protestniki ne bodo odstopili od zahteve po Sakašvilijevem odstopu.

Po poročanju medijev, so sicer nekateri v opoziciji pripravljeni na pogovore s predsednikom, ki jih je ponudil v petek, a drugi vztrajajo, da se lahko pogovarjajo le o njegovem odstopu. Pozive k temu je Sakašvili v petek ponovno zavrnil, zaradi česar so protestniki napovedali državljansko nepokorščino.

Opozicija Sakašviliju očita vse bolj avtokratsko vodenje Opozicija Sakašviliju očita slabo vodenje med rusko-gruzijsko vojno avgusta lani, očita pa mu tudi, da je od vzpona na oblast med revolucijo vrtnic leta 2003 postajal vse bolj avtokratski. Proti njemu so se obrnili celo nekateri njegovi zavezniki iz omenjene revolucije.

Kljub mirnim protestom se napetosti zaostrujejo Tako vlada kot opozicija sta sicer obljubili, da bodo protesti minili mirno, a napetosti se zaostrujejo, zaradi česar se nekateri bojijo, da bi lahko postali tudi nasilni. Policija se sicer ne vmešava v proteste, saj si varnostni predstavniki ne želijo ponovitve dogodkov iz novembra 2007, ko je policija med protivladnimi protesti uporabila solzivec in vodne topove in s tem škodovala ugledu Sakašvilija kot demokratičnega reformista v regiji.