Četrtek,
4. 7. 2013,
7.00

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 4. 7. 2013, 7.00

9 let, 2 meseca

V Egiptu se vrstijo aretacije članov Muslimanske bratovščine

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Predsednik egiptovskega vrhovnega sodišča Adli Mansur je prisegel kot začasni predsednik države. Na položaj ga je imenovala vojska, potem ko je odstavila izvoljenega predsednika Mohameda Mursija.

Egiptovska policija je aretirala vrhovnega voditelja Muslimanske bratovščine Mohameda Badieja, je za AFP povedal neimenovani varnostni vir. Badie je bil aretiran v mestu Marsa Matruh na zahodu Egipta zaradi obtožb, da je odgovoren za smrt protestnikov pred sedežem Muslimanske bratovščine. Egiptovsko tožilstvo je izdalo nalog za aretacijo Badia in njegovega prvega namestnika Kairata El Šaterja.

Muslimanska bratovščina bo odgovarjala za streljanje na protestnike Nalog za aretacijo se nanaša na nedeljsko dogajanje, ko so protivladni protestniki, ki so zahtevali odstop Mohameda Mursija, požgali prvo nadstropje zgradbe v Kairu, v katerem ima sedež bratovščina. Člani Muslimanske bratovščine so odgovorili z avtomatskim orožjem in šibrovkami.

Mursija aretirali Mohameda Mursija so sicer že aretirali. Ločili so ga od njegovih sodelavcev in ga odpeljali v prostore obrambnega ministra, je prek Twitterja sporočil tiskovni predstavnik Muslimanske bratovščine Gehad El Hadad. El Hadad je tudi sporočil, da je vojska poleg Mursija aretirala tudi dva vodilna politika stranke Muslimanske bratovščine Svoboda in pravičnost (FJP), med njimi nekdanjega predsednika parlamenta in sedanjega predsednika FJP Mohameda Sada El Katatnija.

Mursi sam je dogajanje označil za "vojaški udar". Tik po svoji odstavitvi je po Twitterju sporočil, da "napoved vojske zavračajo vsi svobodni ljudje, ki so se borili za civilen, demokratične Egipt". Egipčane je tudi pozval, naj ostanejo mirni in se izognejo prelivanju krvi.

Sodnik v režimu Hosnija Mubaraka Mansur je bil sicer predsednik vrhovnega sodišča le dva dneva, preden ga je vojska imenovala za začasnega predsednika. Stopil je na čelo države, ki jo zaznamujejo globoke delitve, tudi glede odstavitve prvega svobodno izvoljenega predsednika Mursija. Ta je sledila več dnevom spopadov med njegovimi nasprotniki in podporniki, ki so terjali številne žrtve.

67-letni oče treh otrok, ki si je prislužil štipendijo za najbolj prestižno francosko fakulteto, Ecole Nationale de l'Administration, je dolgo služil kot sodnik v režimu strmoglavljenega predsednika Hosnija Mubaraka. Od leta 1992 je bil namestnik predsednika vrhovnega sodišča.

Krvavi spopadi po državi V različnih mestih je po Mursijevi odstavitvi sicer prišlo do nasilnih spopadov, ki so po zadnjih podatkih zahtevali 14 smrtnih žrtev. V predmestju Kaira so se sicer zbrali Mursijevi privrženci, na katere naj bi streljali. Ni pa znano, kdo naj bi streljal in ali je pri tem prišlo do žrtev.

V kraju Marsa Matruh na severozahodu države pa je prišlo do spopadov med Mursijevimi pristaši in nasprotniki, pri tem pa je najmanj osem ljudi izgubilo življenje. Mesto ob Sredozemskem morju sicer velja za utrdbo islamistov. O nasilnih spopadih poročajo tudi iz mesta Kafr el Šejk v Nilovi delti, kjer naj bi bilo ranjenih 120 ljudi, Aleksandrije, Minje na jugu Egipta in Fajuma na jugu Kaira.

Negativni in pozitivni odzivi iz tujine Dogajanje v Egiptu je že sprožilo zaskrbljenost po svetu. Ameriški predsednik Barack Obama je Egiptovsko vojsko pozval naj zaščiti vse pravice vseh prebivalcev, vključno s pravico do mirnega zborovanja in poštenega sojenja na civilnih sodiščih, hkrati pa je ostro obsodil vojaški udar. Poudaril je, da naj vojska čim prej vrne oblast demokratično izvoljeni civilni vladi ter naj ne aretira Mursija in njegove podpornike.

Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon je izrazil zaskrbljenost zaradi ravnanja egiptovske vojske. Vojaško posredovanje v zadeve kakšne države vedno sproža pomisleke, je dejal po navedbah neimenovanega tiskovnega predstavnika. Hkrati je tudi zahteval čimprejšnjo vzpostavitev "civilne oblasti v skladu z demokratičnimi načeli". Zunanji minister Velike Britanije William Hague je dejal, da Velika Britanija "ne podpira vojaškega posredovanja kot sredstva za reševanje sporov v demokratičnem sistemu".

Savdski kralj Abdulah pa je na drugi strani novemu vodstvu v Kairu čestital k prevzemu oblasti in pohvalil "modrost in posredovanje" egiptovske vojske, ki je državo rešila v "odločilnem trenutku".Ameriško veleposlaništvo v Kairu je odredilo evakuacijo nenujnega osebja in članov družin diplomatov, je v sredo sporočil State Department. Američanom so odsvetovali potovanje v Egipt, saj se bodo razmere verjetno poslabšale.